V manuálu města od 1. prosince 1716 až do leta 1720 fol. 18 nalezáme jednání rektifikační komise od roku 1717 v příčině daně gruntovní a fictitia.




(Kaubek - Děje města Libochovic)


Komise kladla následující otázky:
"1. Zdaliž se tu nacházejí řemeslníci, kteří domy nemají, a proto jejich řemeslo v najmutých domech provozují a do cechu přijmuti jsou, a jaký užitek ročně jejich řemeslo vynáší?
2. Zdaliž měšťané vesměs všichni neb jen někteří a kteří právo pivo vaření mají, mnoholi sudů piva a s jakým užitkem do roka vařejí, mnoholi za to vrchnosti se platí, zdaliž od poslední visitací některé domy spustly, do šosu přijmuty aneb klášterům a t. d. prodány byly?
3. Zdaliž obec některé domy má, mnoholi činže z nich dostává, zdaliž louky neb jiné příjmy má?

Otázky tyto se zodpovídaly, jak tuto ve výtahu podáno:
ad 1. Zde vynachází se několik řemeslníků, nejvíce krejčů a ševců, kteří cechovní jsou a jejich živnosti docela špatně, mizerně a v největším dílu, kdyby některý ten nějaký kus pole neměl, že mnohý by ani obživiti se nemohl, obzvláštně z příčiny židův, kterých v roku 1654 jen 9 osob bylo, ačkoliv to proti výsadám města čelí ve vesnicích se na panství 3 krejčové vynacházejí.
ad 2. Pravda jest, že před 50 lety sousedé, kdežto tenkráte ještě snesitedlné kontribuce byly, po pořádku každý k své ruce vařili poněvadž pak ale čím dále vždy větší kontribuce a jiné rozličně daně následovaly a k tomu ještě celé město v letu 1676 skrze nešťastný oheň do gruntů shořelo, což i v letu 1683 polovic, v letě 1702 čtvrt města ve skázu přišlo, vždy pak sladovna obecní s několika sty strichy sladu zastižena a v prach obrácena byla, a sousedé také u velkých dluzích skrze pořádné várky (Reihgebräue) vězeti zůstali a peněžitou kontribucí odváděti nemohli, tak tehdy od téhož prv psaného času 1676 dle celé obce se snesli, dajíce toliko sousedé dle usedlostí sypání ječné na 14 1/2 sudů čtyrvěderných piva, které mezi námi k speněžení přichází, se vaří a jak císařská kontribuce tak podobně militární a jiné rozličné cís. a vrchnostlivé, jak výpis takových dlít. A okazuje, daně, jakož také z každé várky, kterých se do roka, počítajíc jeden rok k druhému, 33 učiní, do důchodu milostivé vrchnosti po 1 zl. 57 kr. i zase kantorovi a varhaníkovi i jiným více při záduši a při městě sloužícím lidem z toho se platí, tak že nepostihnouce tyž várky netoliko ve vydáni, mnohdykráte peněžitá sbírka činiti se musí, protože při mnohé várce 15 zl. užitku nevypleyvá, obzvláštně když ječmeny (nepostihnouce taž sypání) draze .jakož také i dříví hvozdové, které na 2 i 4 míle voziti, vorové pak v Praze kupovati, ven plaviti, od vody 2 míle po zemi voziti a od toho všeho platiti se musí. Tak tehdy velká pochybnost jest, aby sousedé, jsouce tož město chudé, po pořádku více vařiti mohli nýbrž při tomž již na časy budoucí a věčné zanecháno býti musí atd.
Vždy dále do větších dluhů se zavádíme, neb nyní za ječmen a pod interes porozdílně vypůjčeny peníze, na 730 zl. v dluzích vězíme. Item nachází se zde mnoho starých městských gruntů, jakož č. 13, 14, 89, 90, 91, 92, 93 a 94 (stará čísla), které za předešlé visitací pusté byly, na takových od leta 1678 škola a některé již staré domky židovské, a zase od leta 1709 šlechta vrchnostlivým a ostatní nové domky židovské jich nákladem vystaveny, ani žádné bonifikací k městu učiněny nejsou.
Též také městský špitál, ku kterémuž pod 45 str. 3 věrt. od města nadaných rolí orných jest vždy jsme v possesu jeho byli a počty k městu kladli pak p. patres Societatis Jesu Chomutovští, jakožto zdejší zádušní kollatores, (že pak ale v letu 1676 skrze nešťastný oheň všecky knihy a paměti shořely) zajisto věděti se nemůže, jak dávno se jej ujali a dosavád inšpekcí nad tímž sobě pozůstavují. Item pole jmenem lampa pod 13 str., které před visitací 1654 ad Nr. 30 a 31 (nyní č. p. 51 a 52) domu zdejšího Libochovského, kdež předešle jeden dům byl, na světlo do lampy kostela Libochovského Všech Svatých, když jen toliko possesor domu téhož oleje do lampy důstatek opatří, že týž pole užívati mocti bude, na tu kondicí odkázány jsou, že již mnoho let páni kollatores takové na 3. mandel zde mezi námi sousedům a také při kostele sloužícím lidem užívati dávají, což ale s křivdou hospodáře domu Palatovského, poněvadž jen toliko z užitku těch poli possesor oleje do lampy důstatek opatřiti zavázán jest.
ad 3. Při tomž městě vynachází se jeden dům obecní, který v tabelách v č. 65 postaven jest, jejžto před 22 lety od jednoho spolusouseda našeho Libochovského obec zdejší koupila, a z něho obecní hospodu učinila (totiž nynější č. p. 86), při které šenkýř k své ruce pod 9 str. poli užívá a z toho všeho ročně do leta 1714 60 zl. k obci odvádí."

„Při tom V. Sl. Král. Rectifications-Kommissí v poníženosti přednésti donuceni jsme:
Poněvadž, jak se očitě spatřiti může, v zdejších polních půdách na větším dílu samotny prašnice se vynacházejí, a jak v letu pominulém 1714, tak nynějšího 1717 roku skrze silné větry až do mrtvé země vyprášeny jsou atd.
Podle čehož se důvěřujeme, že V. Sl. K. Kommissí nad námi se milostivě vzhlídnouti a tyto naše veyš vypsané obtížnosti v povážení vzíti sobě milostivě oblíbiti ráčí.

Datum v městě Libochovicích nad Ohři dne 28. junii 1717.“


MENU :
Listiny, články :