Spolek pro postavení pomníku prvnímu prezidentu ČSR T.G.Masarykovi




Tento spis byl proveden dle originálu uloženého ve spisech Okresního úřadu v Roudnici n/L., který dnes byl vypůjčen V Libochovicích dne xx 1933.




Stanovy




spolku pro zbudování pomníku prvnímu presidentu ČSR T.G.Masarykovi v Libochovicích.




1/ Jméno, sídlo, účel a jednací řeč.
Spolek bude slouti: Spolek pro zbudování pomníku prvnímu presidentu ČSR T.G.Masarykovi a bude míti své hlavní sídlo v Libochovicích. Účelem spolku jest zříditi prvnímu prezidentu ČSR T.G.Masarykovi pomník v Libochovicích a pořádati oslavy ku poctě prezidenta. Spolek jest nepolitický jednací řeč je česká.

2.) Prostředky:
K dosažení tohoto účelu slouží:
A/ příspěvky členů,
B/ dary,
C/ dobrovolné sbírky, výtěžky z uspořádaných k účelu tomu přednášek, zábav, akademií, koncertů, hudebních pěveckých a divadelních představení.

3.) Členové Spolek skládá se ze členů:
1/ zakládajících
2.) přispívajících
3.) činných.
Členem se stane, kdo od výboru na přihlášení se ke spolku jest přijat. Před ustanovením výboru přijímá členy prozatímní výbor.

4/ Povinnosti členů:
Členové zakládající složí příspěvek jednou pro vždy Kč. 200,-.
Členové přispívající pak platí ročně příspěvek Kč. 10,-.
Členové činní ročně Kč. 5,-.

5/ Práva členů:
Každý člen má právo súčastniti se jednání valné hromady, rokovati,
voliti a volen býti.

6/ Pozbytí členství:
Členem přestává býti: kdo oznámí výboru, že vystupuje, kdo valnou hromadou byl vyloučen a kdo příspěvky neplatí.

7/ Řízení spolku:
Věci spolu řídí valná hromada a výbor. Správním obdobím jest kalendářní rok.

8/ Valná hromada:
Valná hromada řádná, svolána výborem, odbývá se každého roku. Mimořádnou valnou hromadu svolati může výbor, kdykoliv toho pilnou potřebu uzná, svolati jí, když toho pětina členů žádá.
Valná hromada jest způsobilá platně se usnášeti, je-li přítomna nejméně jedna třetina členů.
Kdyby v ustanovenou hodinu nebyl přítomen tento počet, zahájí se o hodinu později valná hromada za každého počtu přítomných členů.
Usnášení děje se absolutní většinou hlasů, při rovnosti hlasů, před (dirimuje ?).
Výbor působnosti valné hromady spadá: voliti předsedu spolku, místopředsedu a desetičlenný výbor, dva účetní dozorce, a posuzovati činnost funkcionářů, schvalovati účty vznešené na základě zprávy účetních dozorců,jakož i usnášeti se o výkladu stanov a jich změně a o zrušení spolku.
Výbor může volit čestné předsedy.
Svolání valné hromady děje se aspoň 5 dní předem vyhláškami.

9/ Výbor spolku:
V obor působnosti výboru spadá vše, co není vyhraženo valné hromadě.
Výbor volí ze svého středu jednatele a pokladníka. Předseda stojí v čele výboru a zastupuje nejen výbor, ale i spolek na venek, svolává schůze výboru a valné hromady, předsedá schůzím těm a je řídí, taktéž rozhoduje hlasem svým při stejnosti hlasů a vykonává veškerá ustanovení spolku.
Místopředseda zastupuje předsedu v jeho nepřítomnosti co jeho náměstek.
Jednatel obstarává veškeré písemné práce, zaznamenává veškerá usnesení a schůzích výboru a valné hromady.
Pokladník přijímá a vydává peníze na poukaz předsedy, ručí za peníze neb cenné papíry i knihy u něho uložené, jakož i za jmění spolku vůbec, týž dle usnesení výboru ukládá peníze a předkládá výboru podrobný účet a přehled o stavu jmění a celoroční účet valné hromadě.
Dozorcové účetní zkoumají celoroční účty a činí v té věci předsednictvu výboru valné hromady návrhy.
K platnosti listin, spin, spisů, vyhotovení a ohlášení od spolku vycházejících jest zapotřebí, aby od předsedy (případně od náměstka) a jednatele byly podepsány.
Výbor spolku vede péči a opatření a správu věcí peněžních prostředků na zřízení pomníku prvnímu prezidentu ČSR.
Zasedá nejméně čtyřikráte ročně. K platnému usnesení výboru jest třeba aby kromě předsedy nebo jeho tajemníka bylo přítomno šest členů výboru.
Výbor se usnáší nadpoloviční většinou přítomných.
Výbor obstarává všeliké záležitosti na dosažení účelu spolku vytknutého a má právo plniti k témuž účelu potřebná běžná neb správní vydání.

11/ Čestný soud:
V případech rozepře mezi členy spolku vzniklých volí předsedu a dva členy smírčího soudu výbor. Každá strana volí si opět dva členy.
K platnému uzavření jest zapotřebí přítomnosti všech smírcův, slyšení obou stran ve sporu se nacházejících a absolutní většiny hlasů.
Spory mezi výborem a členy vzniklé rozhoduje spolek ve valné hromadě.

12/ Rozchod spolku :
Spolek se rozejde, když cíle svého dosáhne aneb když valná hromada za přítomnosti dvou třetin všech členů nadpoloviční většinou se zanese.
V případě rozejití, usnese se také valná hromada, kterak se jměním spolku se má naložiti. Valná hromada se řídí v každém případě pouze s vlasteneckým prospěchem.
Byl-li spolek zrušen dříve, než-li by valná hromada opatření o svém jmění sdělila, připadne toto městu Libochovice.

V Libochovicích, dne 29.listopadu 1931


Adolf Běšín ...................... Vojtěch Pilous





Zápis
O schůzi části zbylého výboru "Spolku pro zbudování pomníku prvnímu presidentu ČSR T.G.MASARYKOVI v Libochovicích která konána byla dne. 26.července 1933 v městské knihovně.
Schůzi svolal p. odb.učitel Jaroslav Svoboda a jednání jsou přítomni pp. Svoboda,Šrámek,Kopta Václav, Kopta Jan, V. Mrázek a V. Zimmermann.. Předsedá p. Jar. Svoboda jako svolavatel a zapisuje p. V. Zimmermann..
Schůzi zahájil p. Svoboda a uvedl, že tuto svolal proto, že spolek který vlastně byl již svého času,založen nevyvíjel dosud žádné činnosti. Stalo se tak jako následek odchodu zvoleného předsedy pana Vojt.Pilouse ředitele m. škol který byl před dvěma roky přeložen do Roudnice a pana Adolfa Běšína který také z Libochovic odešel.
Jich odchodem zmizeli také veškeré dosud provedené zápisy o činnosti spolku a razítko jakož i stanovy. Veškeré pátrání po těchto bylo marné. Pan ředitel Pilous tvrdí, že věci pokud měli vztah ke spolku odevzdal ale nemůže se upamatovat komu. Pan Běšín na urgence vůbec neodpověděl.
Dále uvádí předsedající, že v archivu Okresního osvětového sboru byl nalezen následující zápis o schůzi kterak svolal OSO a který zní:
Schůze Okresního sboru osvětového ve středu dne 10. července 1929 o 8. hod. večer v zasedací síni městské radnice.
Pořad:
Jednání o návrhu na založení "Spolku pro postavení pomníku prvnímu prezidentu T.G. Masarykovi."
Podle presenční listiny jsou přítomny tyto korporace:
Městské zastupitelstvo: p. úř: nám. starosty Josef Vrbka.
Místní org. soc. dem.: p. správec Zimmermann,
Místní org. českosl.nár.soc.: p.Jan Zachariáš.
Čsbr. ev. kazat. stanice: p. V. Mrázek.
Místní výbor církve česl. : p. řed. Pilous.
Jednota zřízenců čsl. st. drah: p. Kladiva.
Sdružení přátel umění "Scéna": p. odb. uč. Svoboda.
Těl. jednota "Sokol": odb. uč. Zázvorka Fr.
Děl. Těl. jednota: p. správce V. Zimmermann
L.T-C.: p. Josef Miller.
Sportovní klub.: J. Hanzal.
Učit. jednota "Budeč": p. říd. uč. B. Štrunc.
Klub čsl, turistů: p. správce V. Zimmermann
Zpěv. spolek "Dvořák": p. disp. Holárek.
Sbor dobrov. hasičů: p. K. Zajíček.
Jednota Č.O.L.: ?
Obecná škola: p. říd. uč. B. Štrunc.
Měšť. škola: p. řed. V. Pilous.
Místní osv. komise: p. uč. Jan Kopta.
Za pracovní výbor Okresního sboru osvětového jsou přítomni:pp. Křenek K. Zimmermann V. Šrámek V. Kopta V. Baudys B. a K. Vyskočil a J. Svoboda.

Schůzi zahájil předseda OOS. p. řed. Křenek. Ve svém úvodu předeslal,že schůze je svolána na návrh prac. výboru OOS aby pojednala o návrhu na ustanovení spolku " Spolek pro postavení pomníku prvnímu presidentu ČSR T.G. Masarykovi" v našem městě. Projevuje potěšení nad dosti značnou účastí a dává návrh aby dnešní schůze si ze svého středu zvolila předsedu a zapisovatele.
Jednomyslně zvoleni: předsedou p. řed. K. Křenek a zapisovatelem p. spr. Zimmermann..
Pan předsedající žádá pak p. odb: učitele Svobodu aby jako iniciátor návrhu ujal se referátu. Ten pojednal nejprve všeobecně o významu a ceně stavění památníků osobám zasloužilým, načeš zdůraznil naší vděčnost k památce a práci vůdce našeho odboje a prvního presidenta osvobozené vlasti T.G. Masaryka. Referát byl přijat se všeobecným souhlasem, načeš k dotazu pana předsedajícího prohlašují všichni přítomní pp.zástupci, že jsou pro založení spolku.
K návrhu p. spr. Zimmermana zvolena návrhová komise k sestavení kandidátky přípravného výboru, který by se pak změnil v definitivní. Do návrhové komise zvoleni byli pp. Svoboda, Holárek, Kladiva a Baudys. Tato komise sestavila následující kandidátní listinu kterou doporučila přítomným k schválení:
předseda spolku: p. řed. V. Pilous.
místopředseda: p. V. Kopta
členy výboru: pp. Běšín Adolf, Vrbka Josef Zimmermann V. Mrázek V. a Svoboda.
Jaroslav, Zachariáš Jan. Šrámek Václav, Baudys Bohumil, Zajíček Karel a Kopta Jan.
Všichni přítomní volbu přijímají. Pan Běšín který není přítomen bude dodatečně dotázán. Pan předsedající schůze předává pak řízení schůze nově zvolenému předsedovi spolku. Tento pak dává návrh na volnou debatu jenž zakončena usnesením aby zvolený výbor byl co nejdříve svolán k volbě ostatních funkcionářů a sdělní spolkových stanov.
Jednatel OOS předal pak p. předsedovi spolku presenční listinu s podpisy účastníků ustavující schůze a schůze ukončena."
Tento zápis, pokračuje p. Svoboda jest vlastně jediným písemným dokumentem který nám do dnes o činnosti spolku zbyl. Dále víme, že stanovy spolku byly odeslány na Zemský úřad, vráceny a spolek povolen.
Jest na nás abychom v započatém díle pokračovali, výbor doplnili a spolek vzkřísili.
Pan Mrázek, který byl zvolen pokladníkem spolku se hlásí jako jediný zbylý funkcionář a podotýká, že vede od doby založení spolku správně pokladní knihu kterou přes to, že schůze nebyly svolávány nechával rok od roku revidovati a vedl příslušné záznamy. Než přikročí ku zprávě pokladní uvádí, že pokud on má zaznamenáno byla schůze o které se zmiňuje konec zápisu OOS dne 14.11.1929 a na té byl zvolen výbor. Na této schůzi bylo také od přítomných vybráno Kč.50,- jako prvé jmění spolku na správní náklady s podáním stanov a.t.d. Dále byly na této schůzi zvoleni jako revisoři účtů pánové: Fr. Suchomel, řed, Hospod.záložny a p. J. Čermák, ředitel spořitelny. Od těchto nechal p. Mrázek svoje zápisy revidovati až do smrti p. řed. Čermáka. Od této doby nechal je revidovati od pana Jar. Křenka, který se stal nástupcem p. řed. Čermáka ve Spořitelně a proto p. pokladník bez dalšího nechal i od něho, jako zástupce největšího dárce knihy revidovati. -
Pokladní hotovosti k 30.6.1933 s připsanými % do 30.6.1933 obnáší:
Spořitelna v Libochovicích, vklad............……………………… Kč. 10.904.80
dtto: vklad.........………………………………………………. Kč. 132.85
Hospodářská záložna v Libochovicích, vklad ......................….. Kč. 329.28
Po těchto sděleních byla zahájena debata z které vyšly následující návrhy:
p. Svobody : dříve než počneme dále pracovati jest nutno aby byl doplněn výbor, p. Zimmermann, poněvadž stanovy a povolení k činnosti spolku se ztratilo pokusí se tyto opatřiti opisem u Okresního úřadu v Roudnici, p. Mrázek, knížky vkladní nutno vinkulovati, snad tak, že peněžní ústavy vyplatí hotovosti pouze na podpis předsedy a pokladníka, p.Kopta.. navrhuje aby předsedou spolku byl zvolen pan Jaroslav Svoboda odborný učitel jako iniciátor celé akce.
P. Svoboda, za souhlasu ostatních přijímá a navrhuje aby byl požádán pan Josef Steiger, oficiál st. drah zda by převzal funkci jednatele: Vzpomíná jeho úspěšné činnosti ve spolku pro postavení pomníku Husova a připomíná, že má již v této věci dostatek prakse a zkušeností které by znamenitě mohl zde uplatniti.
Pan Šrámek, připomíná, že nemáme zde zástupce ČSL a Nezávislé jednoty které bude nutno přizvati.-
Všechny zde uvedené návrhy byly jednohlasně přijaty a schváleny.
Pan Václav Kopta předkládá dva dopisy které má pro spolek ve svém uschování a sice dopis Hospodářské záložny v Libochovicích ze dne 28.11.1930 kterým oznamuje, že darovala nám Kč. 100.- a dopis Občanské záložny v Libochovicích ze dne 25. srpna 1930 kterým se dotazuje jakým způsobem přijímá článek otisknutý v Rudých Proudech v Roudnici v čísle 28 ze dne 11.července 1930 kterým byl kritisován dopis záložny kterým odpověděla na svého času podanou žádost spolku o příspěvek.
K tomu usneseno, že odpověd na tento dopis bude vypracována v příští schůzi výboru.
Tím schůze ukončena.





Zápis
o schůzi "Spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu ČSR T.G.Masaryka v Libochovicích", která konána byla dne 16.srpna 1933 o 8.hod.večerní v městské knihovně .
Program:
1./ Čtení zápisu poslední schůze.
2./ Přípravy k valné hromadě.
3./ Přípravy k položení základního kamene.
4./ Volné návrhy.

Přítomni schůzi : p.Svoboda J. Kopta Jan, Vyskočil K. učitelové, V. Mrázek soukromník, Steiger Josef, vrch.oficiál.
Schůzi zahájil p.odb.učitel Svoboda. Po přivítání přítomných přikračuje k projednávání programu schůze.

1./ Zápis poslední schůze čten a schválen.
2./ K tomuto bodu poznamenává p. předsedající, že stanovy zaopatřil p. Cimerman V., který je opsal dle stanov předložených okresnímu úřadu v Roudnici. p.Steiger uvolil se přijati funkci jednatele v prozatímním výboru. P.Steiger oznamuje, že objednal již razítko u fy Zahradníček Praha II. Vodičkova třída, dle náčrtku zhotoveného p.předsedajícím schůze.
2a./ Usnesení k návrhu p. J. Kopty svolati valnou hromadu do zasedací síně městské radnice na 13. září 1933 na 8.hod. večerní.
Program schůze stanoven takto
1./ Zahájení p. J.Svobodou.
2./ Čtení zápisu o ustavující schůzi přípravného výboru.
3./ Zpráva o dosavadní činnosti p.p.Svoboda a Mrázek V.
4./ Čtení stanov.
5./ Volby: předsedy, Místopředsedy,10 čl.výboru a 2 účetních dozorců.
6./ Volné návrhy.
Usneseno by byly vývěsky 8 dní před konáním schůze vyvěšeny v obchodech místních p. živnostníků, a podána zpráva o pořádání valné hromady do místních časopisů. Dále usneseno, aby zvaní bylo provedeno sběžníkem dle adresáře spolku / Sdružení přátel dobré knihy/, kterýžto adresář má p. Česaný, pokladník spolku. Do této valné hromady přizvat p.Křesťana neb jiného zástupce městské spořitelny, kterého ředitelství vyšle, díle p.insp.Rubliče a zástupce korporací.
3./ Přípravy k položení základního kamene.
P. předsedající podává nástin jak by si asi představoval slavnostní položení základního kamene. Uvádí, že nejvhodnější den by byl 28.říjen. V předvečer za spoluúčasti Okresního Osvětového sboru slavnostní akademie. Druhý den dopoledne položení základního kamene v městských sadech. Vztýčení státní vlajky. Usneseno k návrhu p.K.Vyskočila požádati o slavnostního řečníka p.odb.učitele Pluhaře z Roudnice. Potřebný kámen doporučuje p.Steiger zakoupiti u p.Malého,legionáře ve Mšeném,který má svůj vlastní lom. P.předsedající příležitostně kámen prohlédne a dle jakosti by potřebné s p.Malým sjednal.
4./ Volné návrhy a rozhovory.
P.předsedající zmiňuje se o dopisu,který zaslala Občanská záložna přípravnému výboru a který nebyl dosud zodpovězen. Předkládá stilisaci odpovědi na tento dopis,který bude po obdržení razítka Občanské záložně odeslán. Schváleno.
Dále uvádí sdělení,které mu učinil p.JUDr.B.Kadlec týkající se jeho příspěvku přípravnému výboru poskytnutého v částce Kč. 100,- ,kterýžto obnos zaslal p.řed.Pilousovi a kterýžto obnos není uveden v pokladní knize v položce příjmové. Domnívá se,že p.řed.Pilous obnos tento předal p.Běšínovi,kterýžto opomněl částku zanésti do pokladní knihy. Záležitost tuto dle sdělení p.předsedajícího vyřídí si písemně neb osobně příležitostně p.JUDr.B.Kadlec s p.řed.Pilousem.
Ježto jiných návrhů nebylo,skončena byla schůze o 10.hod.večerní.





Zápis
o jednání ve výborové schůzi konané dne 23.září 1933 v místnosti městské knihovny.
Schůzi zahájil o 8.hod.večerní p.předseda Jar.Svoboda, přivítav přítomné pány: V.Mrázka, Koptu J.,Vyskočila, Cimermana, Zachariáše, Zajíčka,Havla a Steigra. Omlouvá nepřítomné pány: Rubliče a Šrámka.
Program schůze:
1./ Čtení zápisu poslední výborové schůze.
2./ Projednání valné hromady.
3./ Slavnost kladení základního kamene.
4./ Volné návrhy a rozhovory.

1./ Zápis poslední schůze čten a schválen.
2./ P.předseda podává zprávu proč nebyla valná hromada svolána na 13.září jak bylo stanoveno. Jako důvod uvádí,že hlavní příčinou proč nebyla valná hromada svolána bylo to,že razítko spolkové včas nedošlo. V důsledku toho nebylo možno zaslati oznámení do krajinských listů o znovu zahájení činnosti spolku a o stanovení dne konání valné hromady.
Po provedené debatě usnáší se výbor,by valná hromada byla svolána na 11.října do zasedací síně městské radnice a oznámení by bylo vyhlášeno vyhláškami a oběžníkem. Pokud oběžníku se týče oznamuje p. Steiger, že část obstará sám,ostatní pozvání doporučuje pí Gruntové. Schváleno.
3./ Projednání slavnosti kladení základního kamene. P.Předsedající pojednává o celé akci a uvádí.
Kámen byl objednán u p.Malýho,kameníka ve Mšeném. Kámen bude dodán neopracovaný. Usneseno dáti tento kámen k opracování a potřenými nápisy opatřený p. Královi,sochaři v Libochovicích. Cenu projedná p.Steiger. Dále jednáno o podkladu pod tento kámen a usneseno požádati družstvo hospodářské v Libochovicích o přenechání jednoho vyřazeného mlýnského kamene. Obstará p.Steiger.
Dále usneseno požádati: Okresní úřad a městskou radu o protektorát a o poklep na základní kámen. Obec o požádání místa, p.centrální ředitel o darování věnce,správy škol o účast školní mládeže,tělocvičná jednota Sokol,Nezávislá jednota legionářů, Jednota Č.O.L.,Sbor dobrovolných hasičů a společenstvo řezníků o účast v krojích na dopoledním průvodu. Slavnostnímu řečníku p.tajemníku okres.školního úřadu bylo již dopsáno stran slavnostního proslovu. Pokud vztýčení státní vlajky se týče,obstará toto tělocvičná jednota Sokol. Deputace s věncem k pomníku padlých odebéře se po vztyčení státní vlajky. Místo vyzdobí p.Cimermann.
Projednání otázky zhotovení slavnostních odznaků ponechává se do příští schůze. Odznaků bylo by objednáno 600 pro dospělé a 400 pro školní mládež. Prodávány by byly: pro školní mládež po Kč l.- pro dospělé po KČ 2.-. Rozprodejem odznaků budou pověřeny žákyně III. a IV.třídy měšťanské školy.
Pokud uspořádání benátské noci se týče,usneseno vyžádati si předem ceník raket a na základě došlého ceníku projednati uspořádání teprvé v příští schůzi. Současně doporučeno po definitivním rozhodnutí požádati veslařský klub a majitele loděk o spoluúčinkování při této benátské noci.
P. Havel doporučuje informovati se v Sokole,kolik lampionů Sokol vlastní a o zapůjčení těchže.
Pokud uspořádání průvodu se týče usneseno přenechati toto tajemníku města p. J. Holýmu. Obstará p.Havel.
Dále usneseno rozeslati všem krajanům,neb osobám,které se v Libochovicích nacházeli žádost o příspěvek ovšem pouze těm u nichž se dá předpokládati, že spolku přispějí.
Žádosti nechati zhotoviti v tiskárně u p.Kučery a sice : pro korporace 50 kusů,pro jednotlivce 100 kusů a pozvánky do valné hromady s výzvou o přistupování za členy 350 kusů.
Volné návrhy žádné nestávaly a p.předsedající končí schůzi o 10 hod. večerní s přáním plna zdaru příští práci.





Zápis
o schůzi " Spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu ČSR T.G,Masarykovi,která konána byla ve čtvrtek dne 5.října 1933 o 7.hod.večerní v městské knihovně v Libochovicích.
Schůzi zahájil p.předseda J.Svoboda přivítav přítomné pány: Koptu V., Koptu Jana, Mrázka, Vyskočila,V.Křenka, Cimermana, Zachariáše, Havla a Steigra. Omlouvá nepřítomné p.Šrámka a insp.Rubliče.
Program schůze:
l./ Čtení zápisu poslední výborové schůze
2./ Projednání návrhu na slavnostní odznak
3./ Projednání otázky uspořádání benátské noci.
4./ Volné návrhy.

l./ Zápis poslední schůze čten a schválen.
2./ Po provedené debatě a výběru zaslaných vzorků odznaků od fy Karnet a Kyselý bylo k návrhu p. Kopty V. usneseno objednati u fy Karnet a Kyselý v Praze 700 odznaků bronzových a 300 odznaků hliníkových dle vzoru odznaku " Chlumec 28.10. 1931 " a sice s nápisem Libochovice 28.10.1933 za cenu Kč 600.- za tisíc kusů,t.j. KČ 420.- za 700 kusů a Kč 150.- za 300 kusů,poněvadž hliníkové jsou o 100 Kč na 1000 kusech levnější. Dodací lhůta stanovena 24.říjen 1933. Hliníkové odznaky prodávány budou ve škole školní mládeži po Kč 1,4 bronzové po Kč 2.- za kus. I tyto odznaky mohou býti školní mládeži prodávány,když o ně bude žádáno.
3./ Nabídka fy B. Hájek na rakety předána byla p.řed.V.Křenkovi,který se uvolil vhodnou a pokud možno levnou sestavu těchto raket vybrati. Při této záležitosti k návrhu p.Cimermana bylo uneseno požádati správu velkostatku o zapůjčení části starého mlýna,kdež by rakety byly vypalovány. Současně usneseno k návrhu p. J.Kopty požádati p.brigádního generála Rychtrmoce v Terezíně o přenechání vojenskou správou vyřazených osvětlovacích raket.Příslušný dotaz učiní za Jednotu Č.O.L.jednatel výboru. Dále pokud uspořádání loděk,jakož i plovoucích jiných osvětlených těles se týče,přenecháno toto bylo k provedení p.Cimermanovi.
4./ P.jednatel uvádí,že městská spořitelna vysílá do výboru p.Jaroše,prokuristu městské spořitelny. Dále uvádí,že dle daného seznamu rozeslal všem místním spolkům a korporacím pozvání k valné hromadě a žádost o příspěvek. Dále do místních obchodů byly dány vývěsky o konání valné hromady. Pokud sběratelské akce se týče,provede tuto pí.Gruntová. Kámen pro základní kámen byl dodán p.Malým ze Mšena a předán byl p.Královi k opracování. Pod tento kámen,jako podklad daruje hospodářské družstvo jeden starý vyřazený mlýnský kámen. Do všech krajinských časopisů bylo zasláno oznámení o konání valné hromady,jakož i o sběrací akci,která bude po městě prováděna. Dopisy jednotlivcům budou rozeslány v nejbližších dnech. Dále rozeslány byly tyto dopisy: Ředitelství městské spořitelny, ředitelství hospodářské záložny pozvání k valné hromadě,Časopisům: Slovo podřipska,Rudé proudy,Říp,Nový večerník a Naše stráž oznámení o konání valné hromady, Tělocvičné jednotě Sokol,Jednotě Č.O.L.,Nezávislé Jednotě legionářské,Sboru dobrovolných hasičů a společenstvu řezníků ku korporativní účasti v slavnostních stejnokrojích k oslavě 28. října 1933. Městské radě o propůjčení místa pro pomník,fy Karnet a Kyselý o zasláni vzorků odznaků,fy Hájek o zaslání ceníku na rakety,Správám obecné a občanské školy v Libochovicích o účast školní mládeže na dopoledním průvodu a oslavě, Okresnímu výboru a městské radě o převzetí protektorátu.
Odpověd došla od městského úřadu,že obecní zastupitelstvo přejímá protektorát a propůjčuje vhodné místo pro pomník.
K připomínce p.předsedy usneseno,požádati tělocvičnou Jednotu Sokol o zapůjčení sokolovny v případě nepříznivého počasí.
Ježto dalších návrhů nebylo,byla schůze skončena o 8.hod.s přáním mnoha zdaru příští činnosti.





Zápis
o jednání valné hromady " Spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu ČSR,T.G.Masarykovi v Libochovicích", která konána byla v obecné škole při městské radnici v Libochovicích,dne 11.října 1933.
Valnou hromadu zahájil o 8.15 hod.večerní p.předseda Svoboda,přivítáním přítomných paní a pánů: Housové, Babkové, V.Kopty, J.Kopty, Nováka, Cimermana, Mrázka, Troníčka, Stejskala, Tyla, Strnada, Pokorného, Štrunce, Kučery, Květenského, Steigra, Svobody, Babky, Vyskočila, Soukupa, Zajíčka a Slavíka. Konstatuje,že tito pánové a dámy zastupují tyto korporace a spolky: Tělocvičnou jednotu Sokol, Jednotu Č.O.L., Nezávislou jednotu legionářskou, Sbor dobrovolných hasičů, Sdružení přátel umění Scénu, Klub čsl.turistů, Učitelskou jednotu Budeč, Okresní Osvětový sbor, Sportovní klub Libochovice, S.K. Libs, Spolek Dvořák, Okrašlovací spolek, Obchodní grémium, Rab.obec židovskou, českobratrskou ev. kazatel.stanici, Spol.truhlářů, Odbočku Svazu čsl.důstojnictva, a Okrašlovací spolek a Rybářský spolek.
Vysvětluje účel založení spolku a přikročuje k projednávání programu valné hromady,který byl následující:
l./ Čtení zápisu ustavující schůze přípravného výboru.
2./ Zpráva o dosavadní činnosti.
3./ Čtení stanov
4./ Volby: předsedy, místopředsedy, 10.členů výboru a 2 účetních dozorců.
5./ Volné návrhy.

1./ P.jednatel uvádí,že zápis přípravného výboru jeho ustavující schůze jest zápisem okresního osvětového sboru,kterýžto za tím účelem svolal zvláštní schůzi,v které spolek byl založen. Předčítá po té nápis z této schůze,který byl schválen.
2./ P.předseda rozmlouvá o tom jak k založení spolku došlo,o jeho ustavení, kdy předsedou zvolen byl p.řed.Pilous, jednatelem p.Běšín a pokladníkem p.Mrázek. Uvádí,že tito dva odcestovali a z hlavních funkcionářů zbyl pouze p.V.Mrázek.Následkem odchodu uvázla celá činnost spolku a teprve dne 26.července t.r.byla činnost spolku opětně vzkříšena a v čelo tohoto rekonstruovaného výboru byl postaven on sám, jednatelem spolku zvolen p.Steiger. Kromě obnosu ca 12.000.-- Kč,t. j.darů městské spořitelny,okresní hospodářské záložny a úroků z uložených vkladů,jakož i schválených stanov spolku nebylo nic zanecháno.
Rozmlouvá dále o dosavadní činnosti rekonstruovaného výboru a uvádí: Schůze konány byly 4,v těchto schůzích bylo usneseno : Odpověděti Občanské záložně na dopis,který minulým výborem nebyl zodpověděn. Stanovení dne konání valné hromady, objednání razítka,zakoupení kamene,nechání téhož opracovati,pozvání všech korporací, žádosti o podporu,objednání odznaků,přípravy k oslavě položení základního kamene, stanovení místa atd.
P.pokladník Mrázek ve své zprávě uvádí: Finanční základ spolku byl dán v první schůzi a sice příspěvkem po Kč 5,- těmito pány : Pilousem, Běšínem, Cimermanem, Svobodou, Baudysem, Koptou V., Vrbkou, Zachariášem, Zajíčkem a Mrázkem. Městská spořitelna přispěla na administrativní výlohy Kč 100,-. Následovaly pak dary: Jubilejní dar městské spořitelny Kč 5000.-,Hospodářská záložna Kč 100.4, Spořitelna Kč 200,-, Hospodářská záložna 100,-, Spořitelna Kč 2500,-, Hosp.záložna Kč 100,- a Spořitelna Kč 2500,-, takže Městská spořitelna darovala celkem Kč 10.300,-, Hospodářská záložna Kč 300,-,na úrokách Kč 743.93. Vydání celkem 37,- Kč. Z tohoto obnosu jest uloženo na vkladní knížku měst.spořitelny č.14280 Kč 10.904,80, 13840 Kč 132.85, Hospodářské záložny č.5409 Kč 319,28. Revisi vykonávali p.Suchomel a Čermák, v poslední době p. ředitel Křenek.
Zprávy obou pánů byly schváleny.
3./ P.jednatel předčítá potom stanovy spolku,které zemskou politickou správou byly schváleny. Na dotaz p.Tyleho,zda má spolek více exemplářů odpovídá, p.předsedající,že stanovy byly zhotoveny v 5ti exemplářích.
4./ P.předsedající oznamuje,že valná hromada přistoupí nyní k volbám nového výboru a žádá o rozhodnutí jak mají býti volby provedeny. Zda aklamaci neb lístky a doporučuje k uvážení,zda by nebylo záhodno zvolení 3 členné komise k sestavení kandidátní listiny. K návrhu p.Štrunce usneseno aby volby byly provedeny aklamaci. K dalšímu návrhu,aby výbor zůstal v témž složení v jakém se nachází,poznamenává p.předseda,že to není možno,ježto výbor není úplný a doporučuje provedení volby celého výboru. K návrhu p. Kopty, Steigra a Kopty J. byla zvolena tato komise p.K.Vyskočil, Stejskal a Kopta J. P.předseda předává členům této komise listinu přítomných,a přerušuje schůzi na 5 minut.
Po vypracování kandidátní listiny zahajuje p.předseda opět valnou hromadu a p.J. Kopta předčítá kandidátní listinu, kterou vypracovala komise po dobrém uvážení a doporučuje tuto kandidátní listinu ku přijetí.
Za předsedu navrhuje p.J. Svobodu.
místopředsedu V. Koptu.
Za členy výboru p. J.Steigra V.Cimermana K.Vyskočila V. Havla J. Tyle J.Pokorného V.Mrázka K.Zajíčka K. Křesťana J. Květenského.

Na žádost některých p.přítomných byla kandidátka znovu přečtena a p předseda předává řízení valné hromady p.jednateli, který dává hlasovati o p.předsedovi. Jednohlasně zvolen byl předsedou p.J.Svoboda. Načež předává opět p.jednatel další řízení valné hromady p.předsedovi, který dává pak hlasovati o místopředsedovi, kterým zvolen byl p. Kopta V. Ostatní členové,kteří byli navrženi členy kanditní komise,byli jednomyslně zvoleni a pokud byli přítomni prohlásili, že volbu přijímají. Ostatní páni, kteří nebyli valné hromadě přítomni bylo usneseno, aby o jich zvolení byli písemně vyrozuměni. Jsou to p.Havel V.ml., Křesťan K. Suchomel a Holárek Fr.
P.předseda děkuje přítomným za jednomyslné nazírání na cíl, který si spolek vytkl.
5./ P.Cimerman žádá o protokolování, že dnešní valné hromady nebyl přítomen zástupce žádného státního úřadu, který se v Libochovicích nachází. P.Babka připojuje se k žádosti p.Cimermanově.
p. Pokorný, zda okres. péče o mládež byla pozvána k valné hromadě. P. předsedající odpovídá, že pozvána nebyla, jakož i nebyl přizván Čsl. Červený Kříž a Masarykova liga proti tuberkulose z důvodů, že toto jsou korporace, které samy shánějí prostředky k jich humánní činnosti.
P. Zajíček činí dotaz zda jest vše připraveno k oslavě 28.října a k položení základního kamene. Dostává se mu kladné odpovědi p.předsedajícím.
P.Strnad apeluje na přítomné, aby ve svých korporacích agitovali k mohutné účasti při těchto oslavách.
P.předsedající omlouvá pak nepřítomnost p.Jaroše, který se pro tuto valnou hromadu omluvil a p.MUDr.Reinharta, který se omlouvá.
Ježto jiných návrhů nebylo, byla valná hromada skončena o 9.15 hod. večerní a všem přítomným dány k nahlédnutí hesla, který lze pronésti při poklepu.





Zápis
o jednání " Ustavující schůze spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu Čsl.republiky T.G.Masarykovi " konané dne 17. října 1933 ve škole v městské radnice.
P r o g r a m
l./ Ustavení se výboru spolku.
2./ Záležitosti k oslavě 28 října a kladení základního kamene.
3./ Volné.

Schůzi zahájil p.předseda o 8.hod.večerní přivítav přítomné pány: Vyskočila, Cimermana, Havla, Tyle, Mrázka a Steigra. Omlouvá nepřítomného p. Koptu Jana, který hudební zkouškou k 28. říjnu jest pro tuto schůzi zaneprázdněn. Přikročuje k ustavení výboru.
K návrhu p. Cimermana zvolen jednatelem spolku J.Steiger.
K témuž návrhu zvolen pokladníkem spolku p. V.Mrázek. Jmenovaní páni prohlašují,že volbu přijímají.
K bodu 2. oznamuje p.předseda,že tento bod bude společně projednáván ve společné schůzi s Okresním Osvětovým sborem, který za tím účelem svolal současně do téže místnosti schůzi. Končí proto po provedených volbách schůzi spolku.





Zápis o společné schůzi
s Okresním Osvětovým sborem, konané ihned po skončení schůze " Spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu T.G.Masarykovi.
Schůzi za nepřítomného p.předsedu zahájil p.jednatel spolku K. Vyskočil a přikročuje k projednání programu schůze.
1./ Projednání oslavy 28.října a kladení základního kamene.
2./ Volné.
P.Vyskočil zmiňuje se o tom,že p.prof.Babka odřekl přednášeti na akademii z důvodu, že nebude v tu dobu v Libochovicích. P.Steiger uvádí, že poslání jeho k p.prof.Linhartovi a p.odbor.učiteli Sotnerovi v Lounech se nezdařilo, že oba páni jsou již zadáni jinam. Ježto dosud p.insp.Rublič na oslavách 28.října neb 7.března v Libochovicích nepřednášel,navrhuje,aby přednášku obstaral p. insp.Rublič. Návrh přijat a p.Rublič uvoluje se přednášeti.
Dále uvádí p.Vyskočil, že sl.Knotková rovněž odřekla svoji účast z důvodu, že jest v Praze zadána. Doporučuje proto, aby byli požádáni o účast p.Dr.Prokop, Toman sl.Petršová neb sl.Ondráčkovou. Schváleno. Příslušné vyřídí p.Dr. Kadlec s jmenovanými.
P.Steiger uvádí, že jest nutno rozhodnouti se o raketách, které uvoluje se přivézti z Prahy, kam dne 18.jede. Zařídí p.Svoboda.
P.jednatel přikročuje po té k sestavení plakátu.
Po projednání programu týkajícího se slavnostní akademie, byl sestaven program pro den 28. říjen.
Stanoveno:
1./ Sraz všech účastníků v 9.hod.dopoledne u " Sokolovny ".
2./ Průvod do Masarykových sadů.
3./ Zapění " Věna " Zpěvácký spolek Dvořák.
4./ Zahájení.
5./ Vztýčení státní vlajky.
6./ Položení věnce k pomníku padlých
7./ Sbor školní mládeže.
9./ Slavnostní proslov.
10./ Recitace.
11./ Poklepy.
12./ Státní hymny.
Večer:
V 6 hodin na Ohři skupina osvětlených lodic a ohňostroj. Aranžmá loděk svěřeno p.Millerovi, ohňostroj p. řed. Křenkovi a Cimermanovi.
Schůze skončena o 10.hod.večerní.





Zápis
o jednání výborové schůze,konané dne 26.října 1933 v hostinci u Folaufů. Schůzi zahájil o 8.hod.večerní p předseda J.Svoboda,přivítav přítomné pány: Koptu V., Mrázka,Vyskočila,Havla, Tyle, Pokorného, Zajíčka, Květenského, Holárka, Steigra, Zachariáše a p.Knotka,ředitele kůru. Omlouvá nepřítomné p.Cimermana, Koptu a Jaroše. Přikročuje k projednání programu schůze.
P r o g r a m
1./ Čtení zápisů: poslední výborové schůze,schůze ustavující a schůze společné.
2./ Projednání dopisů.
3./ Projednání pořadu slavnosti.
4./ Volné.

1./ Zápisy: poslední výborové schůze, schůze ustavující a schůze společné s Okresním Osvětovým Sborem čteny a schváleny. Současně dle provedených záznamů schválen pořad slavnosti, pokud byl v hlavních rysech uveden.
2./ Projednání došlých a odeslaných dopisů:
Dle usnesení poslední výborové schůze byly odeslány tyto dopisy: Řed.herbersteinského panství v Libochovicích:Žádost o propůjčení části starého mlýna. Došlou odpovědí oznámeno,že starý mlýn se propůjčuje.
Fmě Karnet a Kyselý zadána objednávka zhotovení odznaků, které již došly. Těl.Jednota Sokol požádána o propůjčení sokolovny v případě nepříznivého počasí. Došlou odpovědí sděleno,že se propůjčuje dle obvyklých podmínek.
Gen.Rytíř požádán o nepotřebné osvětlovací rakety. Sděleno jím, že vojenská správa žádné rakety nedává.
Spol.pro okrasu domoviny,oznamuje svojí účast při slavnosti a oznamuje vyslání svého člena p.K. Zajíčka do valné hromady.
Došlá omluvenka p.MUDr.Reinharta za lékařskou župu k valné hromadě vzata na vědomí.
Oděvní společenstvo oznamuje,že poklep učiní p.Matějka.
Zaslaná oznámení o zvolení do výboru p.p.Křesťanovi, Havlovi, Holárkovi a Suchomelovi, jakož i došlá odpověď od p.Křesťana, který oznamuje, že zvolení nemůže přijmouti vzaty na vědomí.
Spol.zahradníků,oznamuje,že později sdělí výši příspěvku.
Sport.klub Libochovice, Pol.org,soc.dem, Nár.dem., Lavn.ten.klub, Republ. strana, Lidová strana oznamují dar Kč 50,- každá. Těl.Jednota Sokol, Sbor dobrovol. hasičů, po 200,- Kč., Město Libochovice Kč 500,-, Stráž bezpečnosti a Studenti
po. Kč 100,-, Rybářský spolek Kč 100,-. K tomuto sděluje p.Zajíček, že pol.org. národ.socialistů přispěje Kč 50,- a p.Květenský, že Nezávislá Jednota legionářská Kč 25,-, p.Jednatel oznamuje usnesení Jednoty Č.O.L., která uhradí veškeré výdaje spojené se základním kamenem, kterýžto kámen daruje jako základ do pomníku.
Okresní úřad v Roudnici oznamuje, že okres zastupovati bude p.Vogl, člen okresního výboru.
Občanská záložna oznamuje, že omluva není tak jak by bylo žádoucno. Zaslána téže odpověď.
Rozesláno 95 dopisů á Kč 1,- a 34 dopisů á Kč 0.20 na různé adresy se žádosti o příspěvek dle seznamu.
Těl.Jednota Sokol oznamuje, že poklep učiní br. Jelínek II. místostarosta.
Fma Karnet a Kyselý zaslal 1000 odznaků.
Okresní úřad činí dotaz kdy se spolek ustavil. Zaslána odpověď.
Fma Hájek čeká na objednávku raket.
Poklepy dle oznámení učiní: Za církev čsl.p.Landa, Místní Osvětová komise, Odbočka svazu důstojníků, Lavn.tenis klub, Republikánská strana, Rybářský spolek, Lidová strana, Pol.organisace soc.dem., Sportovní klub Libochovice.
3./ Projednání slavnosti:
Dle usnesení předchozí schůze,bude pořad zachován tak, jak stanoveno. Potřebné dívky k rozprodeji odznaků obstará p.předseda ze žákyň III. a IV. třídy měšťanské školy. Zhotovené a spolku darované p.jednatelem kladívko pro poklep bude předáno s ostatními doklady krajinskému museu. Kladívko ponese žákyně III.měšť.školy M.Steigrová.
4./ Volné návrhy.
Pán předsedající předčítá došlou odpověď od občanské záložny, která byla vzata na vědomí.
Ježto jiných návrhů nestávalo, končí p.předsedající schůzi o 10.hod.večerní s přáním plného zdaru celé slavnosti.





Zápis
o průběhu " Oslavy kladení základního kamene pro pomník pana presidenta Tomáše Garyka Masaryka v Libochovicích, dne 28.října 1933 v Masarykových sadech.
V 9.15 hod.dopolední vychází průvod od "Sokolovny ". V předu školní mládež s malou státní vlajkou, za ní členové výboru, páni protektoři, zástupci spolků, kteří pověřeni byli učiniti poklep na základní kámen, za nimi dva legionáři s věncem, určeným k pomníku obětem světové války," Státní vlajka ", sokolský prapor, Tělocvičná Jednota " Sokol ", Čsl.Obec Legionářská, Sbor dobrovolných hasičů, Společenstvo řezníků, ostatní nekrojované spolky a občanstvo.
Průvod ubíral se přes náměstí do Masarykových sadů, kdež tajemník města p. Holý celý průvod kolem základního kamene seskupil.
Slavnost zahájena " Sborem Věno ",zapěným " Zpěváckým spolkem Dvořák ". Pán předseda spolku Jar.Svoboda, vítá, pak přítomné a praví:
" V den 15.výročí obnovení čsl.státu u základního kamene k pomníku vítěznému vůdci zahraničního odboje a prvnímu presidentu čsl.republiky T.G.Masarykovi,vítám Vás občané a občanky.
Kámen a kov budoucího pomníku jest jen viditelným symbolem pomníku, nejkrásnějšího toho, který miliony členů našeho národa postavily milovanému vůdci ve svých srdcích. Jest to splátka vděčnosti za vykonanou vítěznou práci osvobozeneckou a za obezřetné vedení státu v době nad jiné důležité.
A děkujeme takto jemu, děkujeme v něm i všem, kteří s ním spolupracovali a kteří se zasloužili o obnovení státu, jímž nebylo dopřáno uviděti vítězství národa nad staletým utiskovatelem.
Těm všem bude věnován tento radostný pomník vděčnosti. Ale nezapomínáme ani těch, kteří se nedočkali vzkříšení národa, kteří přinesli vlasti oběť nejvzácnější -- svůj život a jejichž mrtvá těla rozpadávají se v hlíně ruských, italských a francouzských bojišť. Jim platí náš dík prohloubený smutkem a prosím deputaci, aby odnesla k pomníku padlým věnec a upřímné ujištění, že národ jejich oběti nezapomene. - " Deputace odchází k pomníku padlých "Občanstvo vzpomíná obětí světové války ".
Spolek pro postavení pomníku prvnímu presidentu uveden byl v život " Okresním osvětovým sborem " před 3 léty a našel pochopení a porozumění a četné podporovatele. Dík zvláště našim peněžním ústavům, které správně chápou, že v moderní demokracii na místě feudální šlechty náleží jim záslužný úkol státi se mecenáši umění a věd - dík jim disponuje dnes spolek as 15.000 Kč.-.
Jest to zejména " Městská spořitelna a okresní hospodářská záložna, které přispívají pravidelným ročním obnosem a Občanská záložna, která rovněž závazně slíbila zúčastniti se činně budování důstojného pomníku panu presidentovi - díky těmto ústavům - jakož i politickým stranám a spolkům, které až na malé výjimky daly ze svých, mnohdy velmi skrovných příjmů. Doufáme, že nám bude přízeň dosavadních dárců zachována a že počet jejich se zvětší a že i jednotlivci přispějí, byť i malým darem až budou vyzváni státi se členy spolku.
Přáli bychom si, aby tento základní kámen - dar to Čsl.Obce Legionářské v Libochovicích - nahrazen byl brzy důstojným pomníkem. Tehdy bude možno všem, kdo budou míti kladný zájem o toto dílo účastniti se hlasování o soutěžících návrzích a o definitivním umístění. Spolek se neuzavírá ani možnosti přenésti základní kámen s tohoto intimního místa Masarykových sadů na náměstí, když by veřejnou diskusí převládl tento názor. A namítne-li kdo, že stavíme pomníky v době hospodářské tísně,nezapomínejme, že poesie a sny usnadňují nésti tíhu života a to právě myšlenka a duch, slova a píseň, které vznítí nadšení k velkým činům prospěšným všem srdcím.
A tak bychom si přáli, aby i tento pomník stal se tajemným středem, který by shromažďoval v dobách dobrých i zlých všechny lidi dobré vůle, nadchnul a posiloval je skvělým příkladem, aby zůstal nám i budoucím nejkrásnější hrdinnou básní, mohutnou hymnou, slavnostní fanfárou a zářivým mosaikovým obrazem občanských ctností."
Po tomto krásném a zdařilém uvítání následuje zpěvní sbor žákyň měšť.školy na slova Rudolfa Medka " Zem tolikrát zdravá ", od F. Sládka, za vedení sl. Arnoštové. Následují dále recitace žáka a žákyně: Kavky a Vyskočilové: Masarykovi-Osvoboditeli, Svátek Svobody.
Po pronesených recitacích udílí p.předseda slovo slavnostnímu řečníku panu tajemníku okresního školního výboru inspektoru J.Pluhařovi z Roudnice n/Ohří, který velmi krásnými slovy ocenil významnou dnešní oslavu 28.října, jakož i velmi přiléhavými slovy vyzvedl zásluhy našeho pana presidenta, jeho spolupracovníků v zahraničním a domácím odboji, zahraničního vojska československého,znovu nabytí Svobody, a život v osvobozeném státě, co vše bylo od převratu vykonáno a jaké úkoly nás ještě čekají. Děkuje vůdci našeho zahraničního odboje, našemu presidentu za obezřetné vedení státních záležitostí a celého státu a přeje k závěru ještě dlouhá, léta našemu milovanému presidentu. Rovněž oceňuje význam státní vlajky, která byla vztýčena.
P. předseda děkuje p.Pluhařovi za jeho krásný projev a občanstvo odměnilo jej hlučným potleskem.
Po krásném projevu pana okresního inspektora Pluhaře přistupují jednotliví zástupci spolků, p.protektoři k vykonání slavnostního aktu: " Poklepu na základní kámen a k pronesení hesla ".
l./ p.předseda spolku: " Náš vděk - budiž Ti odměnou "
2./ p. Pluhař : " Tvůj duch nechť vede národ výš a výš ".
3./ p.starosta Dvořák: " Skláníme v úctě hlavy, před vykonanou Tvojí prací ".
4./ p. Vogl za okres : " Pravda vítězí ".
5./ p. Radek za Č. O. L. " Masaryk náš program ".
6./ p. Květenský N. J. L." Lid potřebuje především pravdy a poctivosti a proto buď především každý poctivý sám k sobě ".
7./ p. Mrázek Č.ev.stan." Tábor jest náš program ".
8./ p.Jelínek " Sokol : Ušlechtilosti ducha a silou těla vpřed ".
9./ p.Korejs.důstojník " Chceme-li mír - připravujme obranu ".
10./ p. Arnošt,student. " I malý čin je víc než pouhé řeči ".
11./ p.Slavík rep.str. " Tam, kde sami jenom na píď ustoupíme, ztrácíme na vždy celý lán ".
11./ p.Česaný Nár.dem. " Práce pro vlast se neplatí ".
12./ p. Landa církev čsl." Kristus a ne César " .
13./ p. Křenek O.O.Sb, " Kdo chceš vlasti vděk si získat, přízeň doby nehledej ".
14./ p. Soukup soc.dem. " Demokratismus není jen soustava politická, ale také mravní a především mravní."
15./ p. Rulf,nár.soc. " Smysl života není to co pozorujeme, ale hlavně to co děláme ".
16./ p. Pufler Libs. " Odhodlejme se být svými. Nežijme na cizí účet na cizí svědomí ".
17./ p. Rublič okr.spol." Ne mečem, ale pluhem, ne krví, ale prací, ne smrtí, ale životem k životu ".
18./ p. Zeman str.lid. " Není-li jednotlivec, ale rodina pravou buňkou společnosti, pak musíme hledět, aby rodina byla osvobozena a posvěcena ".
19./ p. Soukup sp.kl. " Svoboda byla dobyta revolucí myšlení, která se generacemi připravovala.
20./ p. Tyle, hasiči " Svoboda jen svobodou se utužuje, ne železem a krví ".
21./ p. Štrunc § Budeč " Demokracie znamená lidovládu, ale neběží o vládnutí a panování ale o lidosprávu ".
22./ p.Stožický, rybáři " Hledejme vzdělání. Protože cit je slepý, musíme mu svítit rozumem ".
23./ p. Kopta M.o.kom. " Špatné překonávat dobrým - to není tak těžké,jako překonávat dobré lepším ".
24./ p.Cimermann, Scéna " Ne fantastika, ale poesie, ne siláctví, ale síla ".
25./ p. Knotek, řezníci " Válka je zlo, ale obrana je mravně přípustná a nutná ".
26./ p. Matějka - spol. " Pevnost v přesvědčení nevylučuje kompromis v práci ".
27./ p.Schovanec: "Smysl života není to co pozorujeme, ale hlavně to co děláme ".
28./ p. Dr.Reinhart lékař " Humanita nedopouští násilí, ale dopouští, ba vyžaduje sebeobranu a obranu jiných proti násilí."
29./ p. Müller S. K. L. " Svoboda byla dobyta revolucí myšlení, která se generacemi připravovala ".
30./ p. Havel Fr.zahrad. " Hledejme krásu v přírodě ".
31./ p. Šturma str.bezp. " Lid potřebuje pravdy a poctivosti a bezpečnosti ".
32./ p. Cimerman D. T. J. " V zdravém těle zdravý duch ".
32./ Lavn.T.Cl. Česal " Mravnost, toť poměr člověka k člověku."

Po pronesených proslovů a poklepech, zapěny byla " Státní hymna " načež se přítomný lid počal rozcházeti a krojované korporace v průvodu opouštěly místo slavnosti.
Večer o 6.hod, byla uspořádána na druhém břehu t.j.ve starém mlýně benátská noc, spojená s velkým ohňostrojem, který řídil p.ředitel J. Křenek. Uspořádání loděk propůjčených rybářským spolkem a majiteli lodí provedl p.Müller. Průběh večera byl velmi krásný. Průběh celkové oslavy po stránce mravní velmi zdařilý.
Průběh celkových oslav zaznamenal.: Jednatel spolku J.Steiger.





Zápis
o jednání výborové schůze " Spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu Československé republiky Tomáši Garyku Masarykovi v Libochovicích, konané dne 29.prosince 1933 v " Městské knihovně " o 8.hod.večerní v Libochovicích.
Program:
1./ Čtení zápisu poslední výborové schůze.
2./ Zprávy o průběhu oslavy 28.října .
3./ Volné návrhy a rozhovory.

Schůzi zahájil o 8.hod.večerní p.předseda Jar.Svoboda, přivítav přítomné pány Koptu Václ., Cimermanna Václ., Koptu Jana, Zajíčka Karla, Tyle Josefa , Horálka Frant., a Steigra Josefa.
Přikročuje k projednání programu schůze.
1./ Zápis poslední výborové schůze čten a schválen.
2./ p.pokladník uvádí, že do dnešního dne na různé naše žádosti byly u městské spořitelny neb přímo k jeho rukám složeny na pomník tyto částky:
Václ.Maroušek Libochovice .................…………………………… Kč 5,--
Bratři Kučerové " .................……………………………………….. Kč 30,--
Národní demokracie ..............………………………………………. Kč 50,--
Spol.oděv.živnost.Libochovice .............……………………………. Kč 50,--
Student.spolek Purkyně ....................……………………………….. Kč 100,--
Sbor dobrovol.hasičů ......................………………………………… Kč 200,--
Republikánská strana .......................………………………………... Kč 50,--
Odbočka stráže bezpečnosti ................……………………………… Kč 100,--
Strana lidová ............................……………………………………… Kč 50,--
I. Lavn.tenis klub Libochovice ............……………………………… Kč 50,--
Rybářský spolek ...........................…………………………………… Kč 100,--
Pol.org.soc.dem ...........................……………………………………. Kč 50,--
Sportovní klub Libochovice ................………………………………. Kč 50,--
Církev československá ....................………………………………….. Kč 100,--
Boh.Pokorný mlynář Budyně .................……………………………. Kč 30,--
Dr. Kubišta Praha .........................…………………………………… Kč 100,--
Společenstvo řezníků a pekařů .............……………………………… Kč 100,--
Městská rada, resp.obec Libochovice ........………………………….. Kč 500,--
Otto Kopecký Hlinsko ......................………………………………… Kč 10,--
Jar. Kozáková, učitelka Roudnice ............…………………………… Kč 10,--
Zpěvácký spolek " Dvořák " ................……………………………… Kč 50,--
Pol.organisace živnost. a středostav. strany ………………………… Kč 50,--
Dr. Adam Praha .........................…………………………………….. Kč 50,--
Ing. Fr. Píbl Praha ....................……………………………………… Kč 30,--
Pojišťovna legie Praha ...................…………………………………. Kč 10,--
Poslanec Alois Hatina Praha ...............……………………………… Kč 50,--
Josef Rus Praha ........................……………………………………… Kč 50,--
Ing. Vl. Křenek Jihlava ..................…………………………………. Kč 10,--
Kopta Josef, spisovatel ....................………………………………… Kč 20,--
Ing. Em. Jirák Praha .....................…………………………………… Kč 20,--
Jar.Král, podplukovník .....................………………………………… Kč 10,--
Spol.kovářů v Libochovicích ...............……………………………… Kč 50,--
Dr. Doskočil Praha .......................…………………………………… Kč 20,--
Odbor svazu důstojníků Libochovice ........………………………….. Kč 200,--
Okresní hospodářská záložna ...............……………………………… Kč 100,--
Spol.truhlářů a zámečníků .................……………………………….. Kč 50,--
Odbor Klubu čsl.turistů ...................………………………………… Kč 50,--
Dr.Koťátko Praha .........................…………………………………… Kč 50,--
Učitelská Jednota Budeč ....................………………………………. Kč 50,--
---------------------------------- ------------------------------------------------------------------------------------
Celkem bylo složeno ..............……………………………………….. Kč 2655,--

přislíbeno " Tělocvičnou Jednotou Sokol ..………………………….. Kč 200,--
Nezávislou Jednotou legionářskou ........…………………………….. Kč 25,--
a Základní kámen darovaný Jednotou Č. O.Leg…………………….. Kč 350,--
------------------------------------------------------ -----------------------------------------------------------------
Lze tudiž dary odhadovati na ...........…………………………………. Kč 3230,--
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zpráva tato vzata s uspokojením na vědomí .

Pan jednatel, jako pokladník okresního osvětového sboru, který měl ve své evidenci celou režii spojenou s touto oslavou, podává celkové vyúčtování z této oslavy:
Příjem na vstupném při večerní akademii ....................………………. Kč 617,50
Za rozprodané odznaky strženo celkem .......................……………… Kč 1326,--
Celkový příjem ..........................……………………………………... Kč 1943,50
V y d á n í :
Za kytici sl.Štechovské ..................................………………………… Kč 20,--
P. Dr. Toman Prokop za benzín ..........................…………………….. Kč 28,--
P. Helcl za dopravu a výplatu krojů .....................……………………. Kč 36,--
P. Jaroš za ladění piána ..............................…………………………… Kč 50,--
P. Vykročil za odvezení pianina .........................…………………….. Kč 10,--
P. Kučera za plakáty ................................……………………………. Kč 50,--
P. Venclovský za sál, otop a světlo .....................……………………. Kč 224,--
P. Podávka, za vylepení plakátů ...........................…………………… Kč 7,--
P. Brůna za opravu nohy u piána ..........................…………………… Kč 8,--
P. Miller za líčení a knížky .............................………………………. Kč 48,--
P. Pilař za kulisování ...................................………………………… Kč 25,--
pí Gruntové za nápovědu ..................................……………………… Kč 30,--
Za vstupenky a plánek " Scéně " .........................................…………. Kč 10,50
Za zapůjčení krojů k jednoaktovce .........................…………………. Kč 108,75
p.Verner za dovezení věcí do sadu ........................………………….. Kč 10,--
p. Slezák za drátěnky a svíčky atd........................…………………… Kč 18,--
p. Novák za potřeby k dekoraci ...............................…………………. Kč 32,50
p. Baloun za petrolej ....................................………………………… Kč 3,60
p. Kotouč za věnec ........................................………………………… Kč 50,--
p. Hofmann za drát .......................................………………………… Kč 9,--
p. Kučera za plakáty ....................................…………………………. Kč 53,--
p. Podávka za vylepení plakátů ..........................…………………….. Kč 8,--
p. Svoboda za různé účty dle dokladů ...................…………………… Kč 115,40
p. Hájek Praha za ohňostroj ............................……………………….. Kč 311,05
p. Karnet a Kysela za odznaky ...........................…………………….. Kč 644,10
p. insp.Rublič za 3 věnce ................................………………………. Kč 30,--
Celkové vydání spojené s oslavou 28.října 1933 ……………………. Kč 1939,90
takže celkový čistý zisk činí ...........................………………………. Kč 3,60

Od kteréhožto zisku dlužno odečísti výdaje administrativní, takže defakto jeví se určitý schodek z celé oslavy.
Zpráva tato vzata na vědomí.
P.předseda podává pak celkovou zprávu o průběhu oslavy a uvádí, že i vzdor finančnímu neúspěchu celého podniku, můžeme býti s výsledkem úplně spokojeni, neboť morální úspěch zde skutečně jest.
Ve volných návrzích bylo usneseno, aby projektovaná sbírka členských příspěvků byla odložena na dobu pozdější, dle poměrů hospodářských až jak se vyvinou. Nejbližší doba považována jest za nevhodnou, ježto hospodářské poměry doléhají na každého občana naší republiky.
Pán pokladník Mrázek oznamuje pak celkový stav jmění k 1.1.1934 t.j. i s připsáním úroků do 31.prosince 1933.
................ Kč 13.898,04 ...………….
Ježto dalších návrhů nebylo, končí p.předsedající schůzi o 9.30 hod. večerní s přáním plného zdaru další činnosti.





Zápis
o jednání výborové schůze,konané dne 19. května 1934 v městské knihovně v Libochovicích.
Schůzi zahájil p.předseda, přivítav přítomné pány: J.Dvořáka,předsedu správní obecní komise, p.Jana Koptu, Karla Vyskočila, Václava Cimermana, Josefa Steigra, Karla Zajíčka. Omlouvá nepřítomnost p. J. Rubliče, V. Koptu, K. Křenka a přikročuje k projednávání programu schůze.
P r o g r a m
1./ Čtení a schválení zápisu poslední schůze.
2./ Hold a slib věrnosti nově zvolenému presidentu republiky
3./ Volné návrhy.

K návrhu p.V.Cimermana, odsunuje se čtení zápisu poslední schůze do příští schůze pracovní, která nechť je v nejbližší době svolána.
K bodu 2. rozmlouvá p.předseda o významu oslavy, p.Cimerman předčítá projekty oslav, které uspořádají různá města.
K bodu tomuto promluvili všichni přítomní pánové a k návrhu p. J. Kopty usneseno uspořádati ve čtvrtek dne 24.května 1934 slavnostní manifestaci.
Pán předseda správní obecní komise prohlašuje, že komise se plně s účastní oslavy a sice konáním slavnostní schůze. K dotazu p.předsedy o převzetí protektorátu, zplnomocňuje výbor, aby v záhlaví uvedl, že slavnost koná se pod protektorátem Obecní správní komise. K dalšímu dotazu zda by bylo účelno zaopatřiti hudbu pro tento večer usneseno požádati p. Friče z Budyně zda by účinkoval. Pokud úhrady výloh spojených se týče, předpokládá p.předseda správní komise, že obec určitou částkou přispěje, v případě, že by úhrada nebyla taková, aby kryla vzešlé výlohy, usneseno požádati místní peněžní ústavy o příspěvek. Dále oznamuje, že obec vyzve občanstvo k výzdobě domů prapory a k osvětlení oken.
Po projednání všech otázek s touto oslavou souvisejících přikročeno bylo k sestavení plakátů, které zhotoví firma bratři Kučerové.
Plakát:
" Spolek pro postavení pomníku prvnímu presidentu T.G.Masarykovi v Libochovicích pořádá za součinnosti úřadů, národních spolků a osvětových korporací pod záštitou obecní správní komise ve čtvrtek dne 24.května 1934 manifestační projev ku znovuzvolení T.G.Masaryka presidentem republiky československé.
Pořad: V 10. hod.dopoledne na náměstí: Veřejný rozhlasový poslech průběhu volby. V 5 hodin odpoledne: Slavnostní schůze obecní správní komise.
V půl 8.hod.večer: Sraz korporací a občanstva u městské váhy, odtud průvod městem do Masarykových sadů, kde u základního kamene k pomníku presidentu T.G.Masaryka bude slavnostní projev. Po slavnostním projevu koná se na náměstí za účinkování kapely pana Friče promenádní koncert.
Občanstvo se zdvořile žádá, aby ozdobilo své domy prapory a osvětlilo okna.
Za nepříznivého počasí, koná se projev v sále hotelu U tří lip v Libochovicích."

Pán Cimerman doporučuje odeslání dopisů všem úřadům, osvětovým a národním korporacím s přizváním k spoluúčasti. Obci o protektorát, Herbersteinskému velkostatku o instalování světla do fortny, v které chce umístniti velký transparent. Pokud výzdoby místa samotného se týče obstará toto sám.
Pán předseda zajistí hudbu, béře na sebe proslovení slavnostního projevu, zhotovení pamětního listu a tekstu telegramu.
P.jednatel za spolupráce p.V.Cimermana zhotoví dopisy pro všechny korporace a postará se o jich doručení, jakož i doručení plakátů do obcí. Současně béře na sebe uspořádání průvodu a umístění jeho u pomníku.
Jiných návrhů nebylo a schůze skončena byla o 9.30 hod.večerní.





Průběh manifestační oslavy
opětného zvolení Tomáše Garyka Masaryka presidentem československé republiky, uspořádané " Spolkem pro postavení pomníku prvnímu presidentu československé republiky T. G.Masarykovi v Libochovicích ", dne 24.května 1934.
Po 7. hodině večerní začla se řaditi školní mládež ze školy obecné i měšťanské " U městské váhy ", kamž dostavilo se množství občanstva libochovického, radovesického a občanstva z blízkých okolních obcí.
Po příchodu krojovaných spolků, t.j. legionářů, sokolů, hasičů a řezníků, byl sestaven průvod, který vyšel v tomto pořadí: Žactvo,- obecní správní komise s p.řed.ber.úřadu Dvořákem v čele, zástupci místních státních úřadů - okresní soudce, berní úřad, důchodková kontrola, četnická stanice, poštovní úřad, ředitelství měšťanské školy, správa školy obecné. Staniční železniční úřad nebyl zastoupen na tomto projevu.
Následovaly: Zpěvácký spolek " Dvořák ", kapela pana Friče z Budyně, Legionáři, Odbočka důstojníků, Tělocvičná Jednota Sokol , Společenstvo řezníků ve svých krojích, Sbor dobrovolných hasičů posílený značně hasiči z Radovesic a ze Slatiny.
Za těmito krojovanými korporacemi následovali zástupci a příslušníci spolků a politických organisací: Selské jízdy, Okresního osvětového sboru, Místní osvětové komise, Sdružení přátel umění " Scéna ", Studentského spolku J. E. Purkyně, Jednoty zaměstnanců státních drah, Unie železničních zaměstnanců, pol. organisace strany lidové, sociálně demokratické, národně socialistické, republikánské, živnostenské a sdružení republikánského dorostu.

Za stranu národně demokratickou nepřihlásil se žádný oficielní i neoficielní její zástupce.
Strana komunistická, která rovněž nebyla súčastněna této manifestační oslavy vydala štvavý leták, který rozhazoval a po domech roznášel p.Pekař, který však byl četnictvem zadržen a zjištěn a pak zatčen.
Za zástupci spolků seřadilo se občanstvo, které se během odchodu do Masarykových sadů stále připojovalo, takže před dospěním na místo samé, byl průvod velmi mohutný.
Průvod ubíral se od městské váhy přes náměstí, kolem kostela do Masarykových sadů k základnímu kamenu pro pomník pana presidenta T. G. Masaryka.
U základního kamene bylo žactvo postaveno do obdélníku, před nímž po levé straně byli protektoři slavnosti t.j. obecní správní komise, zástupci státních úřadů, po pravé straně " Zpěvácký spolek Dvořák " za žactvem po levé straně sokolové, po pravé straně legionáři a důstojníci, proti základnímu kamenu hasiči a společenstvo řezníků. Za těmito pak zástupci ostatních spolků a občanstvo.
Manifestace zahájena zapěním slavnostního sboru " Zpěváckým spolkem Dvořák " Sláva Tobě velký slávy synu ".
Po tom přednesl p.předseda spolku odborný učitel Jaroslav Svoboda slavnostní pamětní spis, který bude vložen do základního kamene a text telegramu panu presidentovi:
" Občanstvo města Libochovic, shromážděné na manifestačním táboru, děkuje Vám pane presidente, že přijal jste národem svěřený Vám nejvyšší úřad, slibuje Vám věrnost a přeje Vám mnoho zdraví ".
Po slavnostním projevu pana předsedy zahrála kapela " Státní hymnu "
Občanstvo odchází v průvodu na náměstí, kdež se rozchází a hudba pana Friče koncertovala do 9.hodin večerních. Průběh oslavy byl imposantní, na všech tvářích bylo viděti radostné nadšení z výsledku volby a občanstvo s celým národem československým přálo panu presidentovi aby byl ještě dlouho živ a zdráv.
Výzdobu místa uspořádal technický odbor sdružení přátel umění " Scéna " s p.V.Cimermanem, Zpěvácký spolek dirigoval p.V.Štechovský, průvod uspořádal a vedl jednatel spolku p.J.Steiger.





Text pamětní listiny

Pamětní listina sepsána dne 24.května 1934 v den volby presidenta republiky a jest uložena v pomníku T.G.Masaryka v Libochovicích.
Již po třetí volí dnes osvobozený národ československý za svého vůdce T.G.Masaryka, předního budovatele státu v dobách odboje i míru.
Ve Vladislavském sále pražského hradu zástupci lidu plníce jeho vůli v neomezené důvěře svěřují osmdesátičtyřletému presidentu další vedení státu. President Masaryk přijímá těžkou povinnost a pln pohnutí slibuje vésti československý národ i stát k šťastné budoucnosti.
Miliony občanů plni vděčnosti, úcty a lásky posílají svému milovanému presidentu nadšené pozdravy.
Volba presidenta sledována rozhlasem v soukromých domech, ve školách i na náměstí, vyvolala hluboké pohnutí u všeho obyvatelstva našeho města, které za zvuku hudby ve večerního dějinách památného dne přichází do Masarykových sadů a zde u základního kamena k pomníku presidenta - Osvoboditele - připojuje se k radostnému pozdravu, který v mohutném souzvuku zní osvobozenou zemí od Šumavy k Tatrám:
Buď námi drahý presidente dlouho zachován .

Projev pana předsedy J. Svobody:
Starobylé zdi Vladislavského sálu na hradě pražském slyšely dnes prvně volbu presidenta republiky a jeho slib na ústavu.
V témže sále, téměř před 100 léty rakouský císař Ferdinand IV. sliboval zachovávati práva království českého.
Tehdy dědičný panovník zaručoval šlechtě její výsady hlavně vůči lidu, který neměl práva rozhodovati o osudech své země.
Dnes národ svými zástupci volí ze sebe svého vůdce a lid celé republiky pln účasti sleduje tuto volbu a nadšeně zdraví prvního občana demokratického státu.
Dva různé světy objevily se za necelých 100 let pod gotickou klenbou památného sálu. Ale co všechno prodělal český národ za tuto dobu. Od mohutného nástupu národních buditelů, jichž obětavá práce přejímána dalšími pokoleními rozrostla se v mohutný strom národního života. Mohutnící až k hrůzám světové války, kdy zalit rudou krví nesčetných obětí a bojovníků vydává nejkrásnější plod : Osvobozenou vlast.
Moře utrpení, ale ještě více nadšení a lásky vyplnilo tuto časovou prostoru mezi dvěma slavnostmi v sále Vladislavském.
Když dnes dopoledne slyšeli jsme výsledek volby, třeba předem jisté, ale zvláště, když president přemožen pohnutím pronesl slova " slibuji ", neubránili jsme se a také jsme se nebránili pohnutí, které naplnilo naše srdce.
Byl to cit lásky a díků, který objal nás a celý národ. Máme opět svého vůdce osvědčeného kormidelníka, utuženého bouřemi. Věříme v jeho moudrost a víme, že naše neomezená důvěra nebude zklamána, neboť jeho dlouhý život naplnil ho zkušeností a rozsáhlost jeho ducha dovoluje mu viděti daleko vpřed.
Slibujeme věrnost národa synu nade vše věrnému.
Umlknou nadšené pozdravy a volání slávy, ale zůstane v nás pocit poklidu a jistoty. Tomuto pocitu podléhají bezděčně všichni, i odpůrci a jest pozoruhodné, jak různými cestami dostávají se mnozí z nich k poznání, že tento první občan republiky jest opravdu prvním mezi všemi.
Jest v tom odlesk jeho slavné pověsti světové, jest v tom přes mnohé politické pomluvy jistota, že Masaryk je člověk absolutně čestný a čistý.
Lid věří svým vůdcům, že máme potřebí někoho, kdo by zaručoval úsilí a bezpečnost státu. A tento lid vidí zdáli svého presidenta jako muže, který má nesčetné styky na celé zeměkouli, který mluví tolika jazyky, vidí jak lidé významní a slavní sletují se k němu ze zemí dalekých i blízkých, aby zachytili jeho slova.
Jindy zase upoutá nás klid a rozvaha jeho projevů. Vidíme jej 28.října na koni slyšíme, že si jej váží a mají k němu důvěru i Němci a Maďaři.
Uprostřed této neurčité svatozáře zanikají celkem hlasy těch, kterým není dosti nacionálně rozhodný.
Pozorujeme, že president Masaryk jest tak trochu mystickou osobností. Je to něco, čemu se sám velmi brání. On, který má vždy zájem o ty, kteří mají před ním -- ovšem z dobrých důvodů svou hlavu.
Nemiluje ani lichocení ani tatíčkování. Vrtí hlavou nad svými pomníky a říká: " Je to divné vidět se v bronzu, ale říká mi to : Dej - si pozor :"
Titul " Osvoboditele " který se tolik vžil, není Masarykovi důvodem, aby pohodlně sklízel slávu, ale základem neúnavné denní práce, jejíž konec bude totožný teprve s koncem jeho života.
Národ československý ukázal touto, volbou svou politickou vyspělost a svoji rozhodnou vůli neodchylovat se od demokratických řádů, jichž jest Masaryk známým představitelem.
Světová pověst Československa, jako Ostrova míru jest tím znovu skvěle potvrzena.
Dnešní volba presidenta ukázala krásnou jednotnost našeho národa. Hleďme, aby tato shoda pronikala do našeho života politického i společenského. Nezapomínejme slov presidentových, že všichni jsme na jedné lodi, že zkáza jedněch jest zkázou druhých a všech.
Jen vzájemnou důvěrou a pomocí propluje loď našeho státu všemi úskalími a odolá všem bouřím. Velkému zkušenému lodivodu svěřujeme se v plné důvěře a přejeme mu na další sedmiletou pouť mnoho zdraví a zasloužené lásky.
K velikým cílům veď nás českým směrem, k světlu nás provoď úskoků šerem - Buď presidente zdráv ".
Zaznamenal průběh oslavy jednatel spolku.





Z á p i s
o jednání výborové schůze " Spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu československé republiky T.G.Masarykovi v Libochovicích " konané ve středu dne 30. května 1934 o 8.hod.večerní v městské knihovně .
P r o g r a m
1./ čtení zápisu poslední výborové schůze.
2./ Zprávy spolkové.
3./ Projednání otázky vybírání příspěvků členských.
4./ Volné návrhy .

Schůzi zahájil o 8.10 večerní p.předseda J.Svoboda, přivítav přítomné pány: Mrázka, Koptu Jana, Vyskočila Karla, Rubliče, Křenka Jaroslava, Cimermanna a omlouvá nepřítomnost p. Kopty Václ. pro jeho chorobu.
Přikročuje k projednání programu schůze.
1./ Zápis poslední výborové schůze čten a schválen.
2./ K tomuto bodu podává p.předseda zprávu o průběhu uspořádané manifestační oslavy k znovuzvolení presidentem republiky prvního a dosavadního presidenta republiky T.G.Masaryka.
P.jednatel předčítá pak celkový průběh, který zaznamenal v tom pořadí jak byl proponován a proveden. Děkuje p.předsedovi za jeho krásný projev, p.Cimermanovi za úpravu a vydekorování pozadí základního kamene a všem kdož o zdar oslavy se přičinili.
K dotazu p. Mrázka jaké jsou výlohy, uvádí, že celkový náklad činí Kč 486,10 dle připojených účtů, kterýžto obnos dle příslibu p.předsedy městské správní komise bude uhražen z prostředků města Libochovice.
Přítomní páni hudebníci vyslovují své uznání kapelníku p.Fryčovi z Budyně nad zdařilým provedením koncertu na náměstí po zakončení vlastní oslavy u základního kamene.
K předané písemné stížnosti p.předsedy správní komise, jako by " Odbočka svazu čsl.důstojníků " opětně nebyla pozvána k spoluúčasti při této oslavě, oznamuje p.jednatel, že osobně doručil do bytu p. Pokorného, jako jednatele " Odbočky svazu čsl.důstojníků " pozvánku, kterou v jeho nepřítomnosti předal jeho matce k laskavému odevzdání.
Zprávy o průběhu jednání pořadu slavnost vzaty na vědomí.
3./ K bodu tomuto usneseno na nepříznivou hospodářskou situaci od vybírání příspěvků upustiti a občany našeho města v tuto dobu neobtěžovati, ježto i oni nacházejí se v tísnivých poměrech.
4./ Ježto volných návrhů nestávalo, byla schůze o 9.30 hod večerní skončena.





Z á p i s
o svolané schůzi " Spolku pro postavení pomníku I. prvnímu presidentu čsl.republiky T.G.Masarykovi v Libochovicích " na den 23.ledna 1935 v 7.30 hod.večerní do " Městské knihovny ".
P r o g r a m
1./ čtení zápisu poslední výborové schůze.
2./ Zprávy spolkové .
3./ Stanovení dne konání valné hromady.
4./ Volné návrhy a rozhovory.
Ježto do schůze se dostavili pouze pánové: Kopta Václ., Svoboda J. a Steiger Jos., omluveni pak p.Havel Václ., Pokorný Josef, Holárek Frant., Kopta Jan a Vykročil Karel, a nedostavili se ani neomluvili pánové: Cimerman Václ., Suchomel Frant., Tyle Josef, Zajíček Karel a Jaroš Josef, nebyla schůze zahájena panem předsedou a pánové se o 8.20 hod.večerní rozešli.





Z á p i s
o společné schůzi " Spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu Č.S.R. Tomáši Garyku Masaryku " s " Okresním sborem osvětovým " v Libochovicích konané dne 8.února 1935 v hostinci u Folaufů.
P r o g r a m
1./ Přípravy k oslavě 85.narozenin pana presidenta T.G.Masaryka.
2./ Stanovení dne konání valné hromady spolku.
3./ Volné návrhy a rozhovory.

Schůzi zahájil o 8.hod.večerní předseda " Okresního výboru osvětového " p.ředitel Křenek s přivítáním přítomných pánů : J.Svobody, V. Kopty, J. Kopty, Tyla Jos., Vyskočila Karla,Cimermana V. Holárka Frant. Česala Boh. a J.Steigra.
Zmiňuje se o důvodech, které nás vedly k svolání společné schůze a žádá p. J.Svobodu, předsedu spolku aby sdělil jak mají býti tyto oslavy pořádány.
P. Svoboda předpokládá, že vžitou formou všech oslav jsou pořádané akademie a myslí, že by nebylo účelné je měniti. Dále uvádí, že p.Steiger zaopatřil účinkující na této oslavě z Loun p.Sovákovou a pí. Weinfurterovou z Loun.
P. Vyskočil doplňuje úvahy p.předsedy spolku J. Svobody tím, že i obec hodlá se oslav súčastniti, což s povděkem vzato na vědomí. P.Kopta Jan přislibuje účast hudebního odboru na těchto oslavách, rovněž i p.Holárek za Zpěvácký spolek. P.Cimerman za sdružení přátel umění Scéna, přislibuje rovněž účast této korporace na oslavách. P. Kopta Jan doporučuje požádati i sl. Štruncovou o vhodnou recitaci. P.jednatel O.O.S. uvoluje se toto projednati se sl. Štruncovou.
P. Steiger doporučuje částečné sestavení pořadu této oslavy a detailní vypracování přenechati p.jednateli O.O.S., předsedovi Spolku pro postavení pomníku p.presidentu T.G.Masarykovi,jakož i zástupcům činných spolků a korporací. Po provedené debatě jednomyslně bylo usneseno aby program sestával: ze
1./ Zahájení p.předsedou správní komise.
2./ Slavnostním projevem předsedy spolku pro postavení pomníku T.G.Masarykovi p.J.Svobody.
3./ Ze dvou zpěvných čísel našich hostů pí Sovákové s doprovodem na klavír pí Weinfurterové z Loun.
Ze třech hudebních čísel hudeb.odboru O. O. S.
Ze dvou zpěvných čísel Zpěváckého spolku Dvořák. Z recitace sl. Štruncové.
Z přiléhavé scény Sdružení přátel umění Scéna.
A zakončení společným zpěvem Státní hymny.

P. Steiger žádá, aby pamatováno bylo na odvezení event. přivezení účinkujících dam v případě, že by tyto musely přijeti vlakem. P.Svoboda uvoluje se tyto dámy za náhradu skutečných výloh do Loun odvézti.
Dále p. J.Kopta doporučuje, aby účinkujícím byly darovány kytice, což schváleno a pokud se týče jich obstarání usneseno nechati tyto zhotoviti u p. Kotouče v ceně. as Kč 50 - 60.- Obstará p.J. Kopta.
Pokud vstupného se týče usneseno vzhledem k účasti města na pouhém záznamu číslovaných sedadel po Kč 2.- u p.Balouna.
Tím pořad vyčerpán a přikročeno k projednání dalšího programu schůze t.j. svolání valné hromady spolku. Ježto všichni pánové jsou členy tohoto spolku, bylo usneseno, aby valná hromada byla svolána na den 7.března 1935 do zasedací síně městské radnice, což schváleno.
Ježto volných návrhů nestávalo, byla schůze skončena o 10. hod večerní s přáním plného zdaru příští práci.


Bratři !
Je aktem neskonalé vděčnosti a úcty dnešní počin Svazu československého hasičstva. Počin jehož mohutnosti a spontánnosti projevu chceme naznačiti velikost olbřímí postavy našich nových dějin -"Otce Osvoboditele - prvního presidenta našeho svobodného státu Tomáše G. Masaryka .
Od podkarpatoruských polonin do nejzápadnějších končin Českého lesa vzplály v této chvíli najednou oslavné ohně na počest novodobého národního hrdiny, legendárního starce, apoštola opravdové demokracie, aby k jeho 85.narozeninám bylo námi hasiči pověděno celému národu, ba co díme, celému světu, jak jej milujeme.
Jako tyto hořící hranice zevně ukazují naši úctu, tak v našich hrudích hoří srdce plná lásky vděčných dětí drahému tatíčkovi.
V tomto okamžiku mluvčí velikého hasičského bratrstva podávají v tichých Lánech do jeho rukou projev oddanosti.
Dnešní ohňový signál dává znamení všem, kdož jej vidí, že čsl. hasičstvo stojí v činné službě svého národa, stojí jako jeho věrná stráž připravena po boku obránců vlasti k hájení svého domova a nejdražšího celého národa: demokratické svobody, kterou nám vrátil T.G.Masaryk.
Ano, my hasiči stojíme neochvějně za Masarykem a ze srdce přejeme ve slavných předvečer historického dne prvnímu občanu svého státu síly a zdraví .
My Čechoslováci nikdy ani v dobách těžkých nechceme naříkati na nepřízeň Osudu, protože to největší štěstí jež nám dáti mohl do vínku naši samostatnosti , to nám bylo dáno již tím, že u kormidla naší státní lodi v dobách těžkých bouří stál starý, zkušený a osvědčený lodivod, aby ji uvedl přes úskalí do tichých klidných, vod.
Požehnána buď drahá hlava jeho a moudrost tryskající ze zřídla duše jeho dej klid a mír lidu, jejž jako biblický Josue převedl do země třísetletých nadějí, do země svým předchůdcem Janem Amosem lidu zaslíbené.
Nechť žije naše československá republika !.
Nechť žije Osvoboditel národa T.G. Masaryk !
Nazdar:





Z á p i s
o průběhu jednání " Slavnostní valné hromady spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu ČSR.T.G.Masarykovi v Libochovicích ", konané dne 7. III. 1935 v zasedací síni městské radnice.
Valnou hromadu zahájil o 8.15 hod.večerní p.předseda spolku J. Svoboda s velmi přiléhavým projevem o panu presidentu, jehož 85.narozeniny právě oslavuje kromě národa československého celý vzdělaný svět a kterého obdivuje pro jeho tvůrčí schopnosti směřující k zabezpečení své drahé vlasti, konsolidování její hospodářských, kulturních a sociálních poměrů, k prohloubení pravé demokracie, který však usiluje o konsolidování poměrů i u našich sousedů a v celé Evropě.
Rozmlouvá dále o vzniku spolku, o jeho poslání a věří, že spolek v dohledné době přikročí k realisování svého programu - k vybudování důstojného pomníku našemu velikému presidentu T.G.Masarykovi.
Vítá přítomné pány zástupce jednotlivých korporací, jakož i členy výboru a omlouvá nepřítomného zástupce " Zpěváckého spolku " Dvořák " sl. Rousovou. Konstatuje, že dle presenční listiny jsou zastoupeny tyto korporace a přítomni tito pánové:
p. Karel Křenek ............. Za " Sdružení přátel umění " Scéna " .
p. Václav Kopta ............. jako člen výboru
p. Rulf Ladislav ............. Za pol. organisaci čsl.národ.socialistů,
p. Karel Zajíček ............ Za okrašlovací spolek .
p. Jos. Soukup .............. Za město Libochovice a S. K. Libochovice
p. Jos. Pokorný ............ Za Odbočku důstojníků.
p. Alois Stejskal ............ Za Sbor dobrovolných hasičů.
p. Ant. Čermák ............. Za včelařský spolek
p. Karel Jacobi ............ Za společenstvo oděvních živností
p. Česaný ..................... Za Národní demokracii
p. Frant. Zázvorka ......... Za Tělocvičnou Jednotu Sokol.
p. Jan Kopta ....……….. jako člen výboru
p. Václav Havel ........ " " "
p. Jaroslav Svoboda ........ " " " a předseda spolku.
p. Steiger Josef ........ " " " a Jednotu Čsl.Obce Legionářské
p. Bohumil Štrunc ....... Za Učitelskou jednotu " Budeč ".
p. Müller Josef ........ Za pol.organisaci strany Živ.obchod.střed.stav.
p. Říha František ........ Za církev českobratrskou.
p. Antonín Klíma ........ Za stráž bezpečnosti
p. Karel Vyskočil ........ Za okresní osvětový sbor.
a přikročuje k projednání pořadu valné hromady:


P r o g r a m
1./ Čtení zápisu poslední valné hromady.
2./ Zpráva o činnosti spolku / p.jednatel /.
-"- pokladní / v nepřítomnosti p.pokladníka p.J.Steiger /
3./ Volba nového výboru, předsedy, místopředsedy, 10 členů výboru, 2 revisorů účtů a 2 náhradníků.
4./ Volné návrhy.

1./ Zápis o poslední valné hromadě přečetl jednatel spolku J.Steiger. Zápis byl schválen.
2./ Zprávu o činnosti spolku podal jednatel spolku a zpráva tato jest připojena k zápisu o dnešní valné hromadě a byla schválena . Zprávu pokladní podal opět jednatel spolku a tato zpráva jest rovněž připojena ku zprávě jednatelské.
K této zprávě činí dotazy p.Rulf a Čermák, zda pol.organisace čsl. strany národně socialistické a Jednota železničních zaměstnanců zapravila již příspěvek po Kč 50,-,jak bylo usneseno. Rovněž zda včelařský spolek příspěvek zapravil. K obou dotazům odpovídá p.jednatel, že první dvě složky příspěvek co nejdříve poukáží k výplatě, včelařský spolek byl pak mezi prvními přispívateli a jest také v pokladní knize vykazován. P. Čermák, že uspíší u prvních dvou složek zapravení příspěvku. p.jednatel, že zpráva není dosud revidována a doporučuje schválení téže v příští schůzi po zprávě revisorů účtů.
Pan Zajíček činí dotaz jakou částkou přispěla " Občanská záložna v Libochovicích " Spolku pro postavení pomníku T.G.Masarykovi ". P.předseda odpovídá,že dosud ničím přispěno nebylo a doporučuje projednati tuto záležitost ve volné debatě.
Přikročeno k projednání dalšího bodu programu : Volba nového výboru . Žádá o rozhodnutí zda volba má býti provedena lístky neb aklamaci. K návrhu p. Zázvorky usneseno jednomyslně provésti volbu aklamaci. Pan ředitel Česaný doporučuje, aby zůstal výbor v tom složení v jakém je doposud. P.jednatel doporučuje provedení volby celého výboru z důvodu, že jest nutná změna poněvadž účast členů na schůzích výborových byla slabá a mnozí páni velmi často scházeli ve schůzích, čímž znemožněna byla intensivnější činnost spolku.
K dotazu p.Soukupa o které členy se jedná, předčítá jednatel presenci jednotlivých členů výboru ve výborových schůzích. Někteří pánové se omlouvají, že neodkladnou jinou schůzí nemohli býti schůzi spolku přítomni.
P.předseda žádá o jmenování členů komise k sestavení kandidátky nového výboru. P. Zázvorka navrhuje p.p.Vyskočila, Rulfa a Havla, kteří se ujali své funkce.
P.předseda přerušuje o 9.05 hod.valnou hromadu na 10 minut. O 9.15 hod. zahajuje přerušenou valnou hromadu a p.Rulf předčítá návrh komise na nový výbor.
Za předsedu navržen p. J. Svoboda, odborný učitel Libochovice,
místopředsedu " p. V. Kopta, soukromník Libochovice,
Za člena výboru: Steiger Josef, vrchní oficiál Libochovice,
Kopta Jan , učitel "
Křenek Karel, ředitel škol v.v. "
Ing. Romenský Jiří, kontrolor cukrovaru,
Stejskal Alois, malíř Libochovice,
Pokorný Josef, stavitel "
Zajíček Karel, zahradník "
Soukup Josef , soukromník "
Česaný ,ředitel ber.úřadu v.v. "
Rulf Ladislav, žel.zřízenec
náhradníci členů: Vyskočil Karel, učitel Libochovice
Jacobi Karel, kožešník "
Revisoři účtů : Müller Josef, holič Libochovice
Zázvorka František, odbor.učitel "

P.předseda předává řízení valné hromady p.jednateli, který dává hlasovati o navrženém předsedovi p.J.Svobodovi, který byl jednomyslně zvolen. Rovněž i místopředseda p. V. Kopta byl jednohlasně zvolen. Po kladné odpovědi obou pánů zda funkce přijímají, předává řízení valné hromady p.předsedovi, který dává hlasovati o ostatních členech výboru, jichž zvolení bylo jednomyslné.Zvolení pánové pokud byli valné hromadě přítomni prohlásili, že volbu přijímají a jednotliví pánové dali slib i za nepřítomného p.Ing.Romenského, který volbu rovněž příjme.
Tím skončen byl tento bod a p.předseda žádá o volnou debatu a o náměty k další činnosti výboru.
P.Zázvorka doporučuje odeslání přípisu občanské záložně stran vyplacení přislíbeného příspěvku. Schváleno.
P.Svoboda činí dotaz, kdy by se měly vybírati příspěvky od občanů. P.Soukup doporučuje vybírání ihned, p.Stejskal až koncem srpna, p.Steiger až bude příhodná doba a doporučuje, aby sbírku prováděli členové výboru, nikoliv zjednaní výběrčí. P.Müller doporučuje udělati předem než se bude vybírati příslušnou reklamu. Schváleno a předáno výboru, aby sám potřebné zařídil.
P.předseda žádá o rozvinutí debaty v záležitosti umístění pomníku. Jsou různé návrhy: P.Soukup, místo v parčíku u Žižkovy ulice, p.Zázvorka v parku, p.Müller a p.Svoboda v místě kde stojí sloup s elektrickým osvětlením, p. Steiger na místo Rochovy sochy, konečně po delší debatě, které se súčastnili přítomní páni usneseno k návrhu p.Pokorného, veřejnou diskusi vyvolati zájem občanstva,které by hlasováním naznačilo kde by pomník měl státi. Doporučuje za nejlepší námět tři knižní ceny. Předáno výboru k propracování. Návrh p.Steigra, aby byla správní komise požádána o přikázání místa pro pomník v místech stožáru elektrického osvětlení byl jednomyslně přijat.

Uznáno, že provedenou regulaci Ohře, postavením nového mostu, bude místo v parku nevhodné.
P.předseda dává pak k uvážení, zda bude záhodno, aby již v tomto roce bylo započato s veřejnou soutěží na pomník, či zda jest na to ještě dosti času.
Po delší debatě, které se súčastnili jednotliví pánové vyšli z této velmi dobré náměty, které byly přikázány výboru k propracování:
P. předseda vypsat veřejnou soutěž s odměnou za nejlepší návrhy Kč 600,-, 400,-, a 200,- Kč. Proti jest p.Čermák, který doporučuje vyžádání se fotografií z jednotlivých měst a podle toho, který pomník by byl odpovídajícím, tento nechati zhotoviti. P.předseda namítá, že toto jest neproveditelné, ježto každý pomník jest unikátem a nemůže jiné město bez souhlasu města, v kterém pomník stojí podobný pomník stavěti.
P. Zázvorka,doporučuje postavení dřevěného / z prken zhotoveného/modelu, aby se zjistila velikost pomníku a jeho umístění.
P.Pokorný jest pro námět p.předsedy aby veřejnou soutěží byl vybrán model pomníku z důvodu, že současně spolek bezpečně zjistí, jaký náklad bude k tomuto zapotřebí. Neodporuje ani námětu p.Čermáka, pokud se týče obstarání potřebných fotografických snímků. Oba návrhy byly pak přijaty a předány k propracování výboru.
P. Müller navrhuje, aby obec byla požádána o uvažování pojmenování nového mostu, který má býti stavěn v jubilejním roce 85.narozenin pana presidenta T.G.Masaryka a dáti návrh na pojmenování mostu " Masarykův most ". Návrh byl přijat.
Ježto dalších návrhů nebylo,byla valná hromada o 10,10 hod.panem předsedou skončena s přáním plna zdaru další práci.





Z p r á v a
o činnosti " Spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu republiky čsl. T o m á š i G a r y k u M a s a r y k o v i v L i b o c h o v i c í c h, podaná ve valné hromadě dne 7.března 1935 v zasedací síni městské radnice.
Popud k založení " Spolku pro postavení pomníku presidentu T. G. Masarykovi " vyšel od našeho pana předsedy odborného učitele Jaroslava Svobody jako člena " Okresního osvětového sboru v Libochovicích " v jedné schůzi v měsíci červnu 1929.
V důsledku přijatého návrhu, sezval jednatel " Okresního osvětového sboru " pan K.Vyskočil,všechny korporace k společné schůzi na den 10.červenec 1929 aby jich zástupci podali své dobrozdání k této myšlence.
Tuto památnou schůzi svými zástupci obeslaly: Městská rada, okres.osvět.sbor církve československá a českobratrská, Sdružení přátel umění Scéna, Tělocvičná jednota Sokol a Dělnická. tělocvičná jednota, Lavn.tenis klub a Sportovní klub, Klub čsl. turistů, Jednota Čsl.Obce legionářské, Jednota žel.zaměstnanců, Učitelská jednota Budeč, Zpěvácký spolek Dvořák, Místní osvětová komise, obecná a měšťanská škola, pol. organisace strany sociálně demokratické a národně socialistické. Ostatní korporace své zástupce do této schůze nevyslaly.
Komise zvolená k sestavení kandidátní listiny výboru nového spolku, který má tak ušlechtilý program, doporučila ku schválení tuto kandidátku:
Předseda spolku p. V.Pilous, ředitel občanských škol,
místopředsedou p. V. Koptu, soukromníka,
členy výboru pp. A.Běšína, J.Vrbku, V.Cimermana, V.Mrázka, J.Svobodu, J.Koptu, J.Zachariáše, V.Šrámka, B. Baudyse a K. Zajíčka.
Pokud jest nám známo, byl v krátkém čase ustaven výbor v tomto složení: Kromě zvolených pp.předsedy a místopředsedy byl zvolen za jednatele p.A.Běšín, prokurista městské spořitelny, a pokladníkem p. V.Mrázek, soukromník v Libochovicích. Tento výbor vypracoval stanovy a tyto schválil ve schůzi dne 14.11. 1929,které pak předložil dohlédacím úřadům ku schválení.
Náhlým přeložením a odstěhováním se z Libochovic předsedy spolku p. V.Pilouse, později odcestováním jednatele p.A.Běšína, onemocněním p.místopředsedy p.V.Kopty a agilního pracovníka p. J.Svobody, činnost spolku byla přerušena.
Jediný člen předsednictva spolku p.pokladník V.Mrázek zůstal po celý čas ve své funkci a tuto svědomitě a poctivě zastával. Koncem každého roku nechával vpisovati do vkladní knížky dary měst.spořitelny a okresní hospodářské záložny, připisovati úroky, vše zapsal do pokladní knihy a tuto i s doklady předkládal ku každoroční revisi zvoleným revisorům p.řed.Čermákovi a Suchomelovi, a později p. řediteli měst.spořitelny p. J.Křenkovi.
Z celé korespondence - byla-li nějaká vedena zůstaly pouze dva dopisy a sice dopis " Okresní hospodářské záložny oznamující svůj dar Kč 100,- a dopis " Občanské záložny " kterým se tato dotazuje, jakým způsobem přijímá spolek otisknutý článek v Rudých proudech v čís.28.ze dne 11.června 1930. / V článku bylo kritisováno stanovisko " Občanské záložny " sdělené spolku dopisem na jeho svého času podanou žádost o příspěvek. Jiná korespondence, neb záznamy o schůzích konaných nebylo.
V roce 1933 po pozdravení se p.J.Svobody, bylo uvažováno o obnovení zaniklé činnosti spolku. Dne 26.července 1933 - v den 19.výročí vzniku světové války - konána byla opět první schůze, které přítomni byli zbylí členové výboru a po podané zprávě p. J. Svobodou usnesenou činnost obnoviti.
P.pokladník V. Mrázek, předložil vkladní knížky a knihu pokladní, vše řádně vedené a zrevidované. Členové výboru zjistili, že spolek má čistého jmění k 26.7.1933 Kč 11.366.93.
Dne 16.srpna 1933 konána byla druhá schůze, v které ujal se jednatelství p.J.Steiger, vrch. oficiál stát.drah. Tato schůze jednala o přípravách k položení základního kamene pro pomník pana presidenta T.G.Masaryka.
Dne 23.září konána třetí schůze, která jednala o svolání valné hromady, o oslavách 28.října a položení základního kamene k pomníku. V této schůzi bylo stanoveno, aby valná hromada konala se dne 11.října 1933 a aby k této valné hromadě byli pozváni zástupci korporací, jakož i usneseno rozeslání žádostí o podporu pro spolek. V téže schůzi byl vypracován za součinnosti Okresního Osvětového sboru zhruba program oslav.
Dne 5.října 1933 za přítomnosti p.řed.J. Křenka jednáno bylo o uspořádání benátského večera, a současně schválen návrh na slavnostní odznak pro tuto slavnost.
Dne 11.října 1933 konána byla v nové obecné škole řádná valná hromada četně navštívená, která schválila jednomyslně doposud vykonanou práci a zvolila nový výbor.
Předsedou spolku zvolen byl iniciátor a hlavní pracovník p. J.Svoboda, místopředsedou p. Václav Kopta, soukromník.
Členy výboru pp.V.Mrázek, J.Steiger, V,Cimermann, K.Vyskočil, V.Havel, J.Kopta, J. Pokorný, K. Zajíček, K. Křesťan a V. Květenský, J.Tyle.
Dne 17.října konána byla ustavující schůze, ve které zvolen byl jednatelem spolku J.Steiger a pokladníkem p.V.Mrázek.
Dále týž den konána byla schůze pracovní, která společně s okresním osv. sborem jednala o sestavení plakátů, o řečníku na akademii. Usneseno, aby slav. řečníkem na akademii byl p.insp.J.Rublič.
Dne 26.října 1933 jednáno bylo o konečných pracích a vzato na vědomí prohlášení zástupce Jednoty Č.O.L.že výdaje spojené se základním kamenem t.j. koupi, dovoz a opracování zapraví sama. Rovněž i celá řada jiných korporací odevzdala, neb v dohledné době odevzdá své příspěvky, jakož i přihlašuje se k spolupráci k těmto oslavám.
Dne 28.října konána slavnost položení základního kamene velmi četně občanstvem a zástupci spolků, jakož i korporací navštívena. Slavnostním řečníkem byl p.okresní školní inspektor J.Pluhař z Roudnice. Oslava dopolední byla velmi zdařilá a zanechala v přítomných hluboký dojem.
Rovněž i večer uspořádaná benátská noc vyzněla velmi krásně, o což se velice zasloužili p. J. Křenek, J.Müller a rybářský spolek, který dal k disposici loďky svých členů, které byly velmi bohatě osvětleny a okrášleny.
Předvečer oslav byl také velmi důstojný a zdařilý, a patří proto všem, kdož se o zdárný výsledek oslav přičinili náš srdečný dík.
Dne 29.prosince 1933 byla konána 8 a poslední schůze v tomto roce, která vzala na vědomí vyúčtování celé slavnosti, jakož i výkaz o došlých darech od jednotlivých korporací a jednotlivců. Do konce roku 1933 došlo na darech k námi zahájené sběratelské výzvě Kč 3005,- a přislíben příspěvek " Tělocvičnou jednotou Sokol Kč 200,- a Nezávislou jednotou.legionářskou Kč 25,-.
Příjem na oslavách byl Kč 1943,50, vydání Kč 1939.90, zůstatek Kč 3,60.
Dne 19.května 1934 jednáno bylo o uspořádání " Holdu nově zvolenému presidentu čsl.republiky T.G.Masarykovi a učiněny všechny přípravy, aby oslava zvolení dne 24.května 1934 byla projevem radosti, úcty a oddanosti našemu velikému presidentu, Osvoboditeli a Vůdci čsl.národa.
Dne 24.května 1934 odebral se veliký průvod obyvatelstva našeho města a okolních obcí do městských sadů, aby vyslechl radostnou zprávu o opětném zvolení svého presidenta presidentem čsl.republiky a vyslechl pozdravnou zdravici pronesenou předsedou spolku p. J.Svobodou. Po slibu věrnosti našemu presidentu a naší republice byl na náměstí uspořádán promenádní koncert.
Dne 30.května 1934 jednáno o výsledku oslavy, o jejích výdajích, o hražení těchže a o vybírání příspěvků v roce 1934, prvních příspěvků, které by zavazovali dárce ku členství v našem spolku.
Dne 23 ledna svolána byla schůze na které měl býti stanoven den konání valné hromady. Tato schůze se však nekonala pro slabou účast členů.
Dne 8.února 1935 konána byla společně s " Okresním osvětovým sborem " schůze, která jednala o oslavách 85.narozenin pana presidenta. Po zprávách byl zhruba vypracován plán těchto oslav.
V zápětí na to jednali členové výboru o stanovení dne konání řádné valné hromady a usneseno tuto konati dne 7.března 1935 v zasedací síni městské radnici.
Pokud administrativy se týče 310 dopisů bylo odesláno, a 46 pozvánek do dnešní valné hromady, došlo 52 dopisů a 53 peněžitých darů. Největším dárcem jest městská spořitelna částkou Kč 12.800,-, pak následuje město Libochovice s darem Kč 986.10, Okresní hospodářská záložna Kč 500,-. Z korporací Jednota Čsl.O.L. základní kámen v ceně 354,- a 3 korporace po Kč 200,-, 6 dárců po Kč 100,- a 41 dárců od Kč 50,- do Kč 5.-. Spolek vlastní k 31.12.1934 čisté jmění Kč 17.249,33.
Spolek jest vděčen všem jmenovaným i nejmenovaným dárcům za jich krásné porozumění a děkuje hlavně Městské spořitelně, zástupcům městské samosprávy, Okresní hospodářské záložně za jich krásné porozumění a podpoře, kterou dosažením vytknutého cíle spolku tak štědře umožňují.
Dále děkujeme též našemu odcestovalému pokladníku panu V.Mrázkovi, za vzorné vedení pokladničních záležitostí spolku.
V tyto dny oslavujeme 85.narozeniny našeho velikého presidenta Tomáše Garyka Masaryka a spolek jest rovněž súčasten na uspořádání důstojné oslavy našemu jubilantu. I tyto oslavy dík všem súčastněným pořadatelům a účinkujícím měly velmi krásný úspěch.
Krásné úspěchy všech námi pořádaných akcí dokazují jak vysoce občanstvo našeho města společně s občany našeho státu váží si svého Vůdce, svého Osvoboditele, svého presidenta Tomáše Garyka Masaryka, jemuž z plna srdce přeje, aby byl ve zdraví a síle ještě dlouhá léta našemu národu a naší milované republice zachován a svojí zkušenosti, rozšafnosti řídil i na dále otěže našeho státu, neb věříme, že pod jeho vedením dospějeme k lepší a šťastnější budoucnosti, že pod jeho řízením překonáme všechny obtíže které zdárnému vývoji staví se nám v cestu.
Věřím též, že další štědrou podporou dosud nesúčastněných peněžních ústavů, korporací a spolků, jakož i občanstva našeho města uskuteční spolek v dohledné době vytčený program a že naše město nebude mezi městy posledními v kterém bude odhalen důstojný památník největšímu velikánu současných dějin T.G.Masarykovi.





Z p r á v a
o stavu pokladny " Spolku pro postavení pomníku presidentu ČSR. T.G. Masarykovi v Libochovicích " k valné hromadě
od 1.1.1933 do 7.března 1935.
Zprávu pokladní v důsledku odcestování, resp.přesídlení p.pokladníka V. Mrázka podal jednatel spolku p. J.Steiger.
Stav jmění k 1.1.1933 ............................ …. Kč 11.142,78
Z toho na vklad.knížce
měst.spoř.č.14.280 uloženo ....……………. Kč 10.699,40
" " č.13.840 " …………………… Kč 130,10
" " " Okr.hosp.zál. 5409 " ...………………. Kč 313,28
Došlé příspěvky a dary :
Městská spořitelna ........………………….. Kč 2.500,--
Městská rada ...............…………………… Kč 986,10
Okres.hospod.záložna ......……………….. Kč 200,--
Odbočka svazu čsl.důstojníků …………… Kč 200,--
Sbor dobrovol.hasičů .....………………… Kč 200,--
Tělocvičná Jednota Sokol ..……………… Kč 200,--
Studentský spolek J.E.Purkyně…………… Kč 100,--
Odbočka stráže bezpečnosti ……………… Kč 100,--
Rybářský spolek ........……………………. Kč 100,--
Církev československá ..…………………. Kč 100,--
Společenstvo řezníků a pekařů …………… Kč 100,--
Pol.organisace: Národní demokracie,
soc.dem., Republikánská strana, lidová,
živnostenská každá po 50,-- ………………. Kč 250,--
Spolky: I. Lavn.ten.klub, S.K.Libochovice,
Včelařský spolek, Zpěvácký spolek
Dvořák, Odbor klubu čsl.turistů, Učitel.
Jednota Budeč, církev českobratrská,
každá po 50,-- …………………………….. Kč 350,--
Společenstva: kovářů, oděv.živností,
zámečníků, každé po Kč 50,-- ................…. Kč 150,--
Nezávislá Jednota legionářů ..............…….. Kč 25,--
Od jednotlivců ......................……………… Kč 505,--
Úroky z uložených peněz :
do 31.12.1934.......………………………… Kč 971,55

Celkový příjem
od l.ledna 1933 do 31.12.34 ……………… Kč 7.037,65
Zůstatek k 1. lednu 1933 .........................… Kč 11.142,78
C e l k e m ..............………………………. Kč 18.180,43

Vydání v roce 1933 ......................……….. Kč 426,35
v roce 1934 ......................……………….. Kč 486,10
C e 1 k e m .........………………………… Kč 912,45

Čisté jmění
k 1.1.1935 nebo-li k 7.3.1935 .......……….. Kč 17.267,98
Z tohoto obnosu jest uloženo na vkladních knížkách:
U městské spořitelny čís.knížky 14.280 ..…. Kč 16.568,80
" " " " 13.840 …... Kč 139,95
U okres.hosp.záložny " " 5291 ...… Kč 540,58
C e l k e m ...........………………………… Kč 17.249,33
Pokladní hotovost .....…………………….. Kč 18.65
C e l k e m ...................…………………… Kč 17.267, 98

Do pokladní knihy nutno vepsati v vkladních knížkách zapsané úroky do 31.12.1934 v celkové částce Kč 297,30 a proplatiti již v roce 1935 výlohy spojené se zhotovením státní vlajky, žerdě a administrativních výloh za dobu od 24.října 1933.

V Libochovicích, dne 7. března 1935





Z á p i s o ustavující schůzi " Spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu Č.R. T.G.Masarykovi v Libochovicích, konané dne 14.března 1935 v zasedací síni městské radnice.
Schůzi zahájil o 8.10 hod.večerní p.předseda J. Jaroslav přivítav přítomné pány: Kopta Václ., Ing.Romenského, Zajíčka, Rulfa, Koptu J., Soukupa Václ., Pokorného, Křenka, Vyskočila, Zázvorku a Steigra a přikročuje k projednání programu Schůze.
P r o g r a m
1./ Čtení zápisu poslední výborové schůze.
2./ Ustavení výboru.
3./ Volné návrhy.

1./ Zápis poslední schůze čten a schválen.
2./ Ustavení výboru:
Steiger Josef, jednatelem,
Kopta Jan, pokladníkem
Oba jmenovaní byli zvoleni jednomyslně. Jednatel spolku předává p. pokladníku:
1 pokladní knihu,
3 vkladní knížky na celkovou částku Kč 17.249,33,
hotovost .............. Kč 18.65,
účetní doklady z roku 1933 a 1934.
3./ Ve volných návrzích bylo usneseno:
Požádati kancelář p.presidenta republiky o seznam míst , kde jsou postaveny pomníky p.presidenta. Po obdržení tohoto seznamu dotázati se v různých místech na cenu pomníku,kdo jej zhotovil, jaké jsou rozměry a požádati o fotografie těchto pomníků.
p.Ing.Romenský vítá snahu o získání potřebných informací v různých místech a nedoporučuje stavěti pomník takový, jako je pomník Mistra Jana Husa. P.předseda uvádí,že pomník M.J.Husa není tvarově špatný a věří, že za levný peníz nechá se zhotoviti pěkný pomník pana presidenta.
P.jednatel činí dotaz, kdy by se měla uspořádati sbírka na pomník po městě. Po různých námětech usneseno sbírku uspořádati po žních. K tomu doporučuje p. Kopta V., aby sbírku uspořádali členové výboru a p.Soukup, aby předem byly rozeslány letáčky po všech rodinách. P.Pokorný doporučuje, aby při otevření mostu a předání jeho k používání, byla uspořádána mezi účastníky sbírka na pomník. Tyto návrhy byly schváleny.
P.Soukup doporučuje vyzvati znovu všechny korporace o poskytnutí příspěvku. P.Steiger, aby byly vyzvány pouze ty korporace, které dosud nepřispěli. P.Pokorný doporučuje aby požádány byly všechny korporace. V novinách vypsati celkovou činnost spolku a udělati náladu mezi všemi občany.
P. Svoboda uvádí, že jej požádal p.okresní hejtman Dr.Gabriel, aby spolek žádost o příspěvek odvolal a nic na okresu nežádal z důvodu, že žádného příspěvku pro špatné finance, poskytnouti nemůže. Jednomyslně bylo usneseno žádost neodvolati.
K návrhu p. jednatele usneseno na konec, aby příští schůze byla svolána až budeme míti potřebné fotografie a propočty z jednotlivých míst.
Ješto žádných návrhů nebylo, končí p. předseda schůzi o 9.15 hod.večerní s přáním plna zdaru další činnosti.





Z á p i s
o jednání výborové schůze spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu čsl.republiky T.G.Masarykovi v Libochovicích, konané dne 27.května 1935 v městské knihovně.
Schůzi zahájil o 8.10 večerní p.předseda J.Svoboda, přivítav přítomné pány: Stejskala, Steigra, Česaného, Tyle, Koptu J., Soukupa, Jacobi a Strnada. Omlouvá nepřítomné p. Koptu V., Romenského, Pokorného, Zajíčka, Rulfa, Zázvorku, Vyskočila, Křenka a Čermáka.
Přikročuje pak k projednání pořadu schůze, který byl stanoven:
1./ Čtení zápisu poslední schůze.
2./ Čtení a projednání došlých dopisů.
3./ Zpráva o činnosti výboru.
4./ Volné návrhy.

1./ Zápis poslední schůze přečetl jednatel spolku p.Steiger. Po připomínce p.Stejskala, že nebyl uveden mezi účastníky poslední schůze, ač přítomen byl, zápis byl schválen.
2./ P.jednatel předčítá došlé dopisy a dopisy, které byly odeslány.
a./ Od městské správní komise, která oznamuje propůjčení zasedací síně ku schůzím spolku, souhlas s námětem, aby most, který se má stavěti byl nazván mostem Masarykovým, jakož i příslib, že uvolní kterékoliv místo spolkem vyhlédnuté pro pomník pana presidenta.
b./ Přípis živnostenské záložny, která oznamuje složení Kč 100,- na pomník.
c./ Občanská záložna, která není uspokojena s naším požadavkem o brzké poukázání příspěvku na pomník protože nepovažuje postavení pomníku dosud za akutní a uvádí některé důvody, pro svoje stanovisko.
Došlé dopisy byly vzaty na vědomí a usneseno odpověděti občanské záložně, že postavení pomníku závisí již jedině na jejím příspěvku a podati potřebné vysvětlení k poslednímu dopisu, který nám byl zaslán.
d./ Odeslané dopisy: Zpráva o valné hromadě zaslána byla do 7 časopisů krajinských a Národ.osvobození.
Okresnímu úřadu oznámeno bylo ustavení se výboru, dále odeslána žádost o pojmenování mostu mostem Masarykovým. Totéž zasláno bylo i zemskému výboru.
Kabinetní kancelář p.presidenta republiky byla požádána o sdělení míst, ve kterých se pomník pana presidenta nachází. Výtvarným umělcům prof Mařatkovi, Šalounovi, Švecovi, Paloušovi, Bílkoví, Birmovi, Babkovi, Vašatkovi, dále spolkům výtvarníků Mánes a Myslbek zaslána žádost o předložení návrhů na pomník, o fotografické snímky, a o ceny. Odeslané dopisy byly vzaty na vědomí.
3./ P.předseda podává zprávu o jednání v kabinetní kanceláři p. presidenta stran sdělení míst kde pomník stává a uvádí, že kanceláři jak uvedl p.sekční šéf Dr.Říha nejsou známy všechna místa, kde by byl pomník postaven. Rovněž i fotografie pomníků nemá kancelář pana presidenta po ruce. Dále uvedl, že v místech, kde pomník stojí, není obec neb spolek vlastníkem autorského práva, neboť toto zůstává stále tomu výtvarníku, který pomník navrhl a zhotovil. Rozmlouvá dále o návštěvě akademického sochaře p.Švece v Libochovicích, který po prohlédnutí míst doporučil postaviti pomník na náměstí proti domu pí Manové. Zpráva byla vzata na vědomí.
P.jednatel předčítá pak tyto došlé dopisy:
1./ P.Kabeš Tábor, na doporučení nabízí provedení pomníku. Návrhy a cenu by podal po shlédnutí místa.
2./ Major Birma a Babka, k našemu vyzvání podají návrh a propočet až po shlédnutí místa.
3./ P. Kofránek - Praha, jest ochoten provésti návrh a propočet po shlédnutí místa.
4./ P. Šaloun - Praha jest ochoten do Libochovic přijeti a zašle v nejbližší době fotografie svých prací. Doporučuje spodek ze žuly, sochu neb poprsí z bronzu.
5./ P. Švec- Praha, jest ochoten návrh pomníku zhotoviti a do Libochovic přijeti. V Libochovicích byl dne 15.5.1935. Doporučil rovněž žulový podstavec a bronzovou sochu. Dle zprávy p.předsedy, mohli bychom pomník získati as za 30 neb 40.000,- Kč takový jaký mají Louny.
6./ Výtvarný spolek Myslbek oznamuje, že vyrozuměl své dva členy F.V.Foita a prof.Mára z Prahy, aby podali nabídky, resp.aby si je spolek vyžádal.
7./ Prof.Mařatka nabízí zhotovení návrhu, skyzi / v hlíně s odlitím do sádry za ................ Kč 5000.-
Model v nadživotní velikosti Kč 90000.-
Poprsí z bronzu 80 cm vysoké za Kč 20000.-
8./ Benda - Praha na upozornění spolku Mánes a p.Palouše, který byl námi vyzván:
socha z bronzu 250 cm. vysoká, žulový podstavec Kč 62.500,--
" " 280 " " " " Kč 68.500,--
" " 300 " " " " Kč 75.000.--
" z bohdaneckého pískovce a podstavce 3 metry 37.500,--
" z bílého vápence a podstavce Kč 46.000,--
Busta bronzová, žulový podstavec Kč 20.000.--
současně zasílá 3 fotografie.
9./ Bílek - Hořice, zasílá 2 fotografie pomníku a podává návrh:
3 m vysoká socha z bohdan.kamene ........... Kč 26.000,--
3 " " " z bronzu .................. Kč 54.000,--
s dopravou na místo.
Všichni kromě prof Mařatky žádají o souhlas k návštěvě do Libochovic k nezávaznému jednání, na své útraty, k prohlídce místa a bližšímu dohovoru.
Zpráva vzata přítomnými na vědomí a usneseno dotázati se ještě na cenu v těch místech, resp.městech, které jsou nám oznámeny jak jsou spokojeni s provedením a jaké bylo jednání s p.výtvarníky, požádati je o fotografii a o cenu pomníku.
Rovněž usneseno požádati další dva výtvarníky o zasláni nabídky a o vyrozumění všech, že není pro tuto dobu nutno zvláště do Libochovic jeti, leda při příležitostné projížďce Libochovicemi neb u příležitostného zavítání do bližších měst. Poděkovati všem za ochotu a fotografie vrátit. Ujistit je že spolek je všechny vyzve k podání přesných návrhů.
P.pokladník podává pak zprávu o došlých příspěvcích a výdajích spolku.
Na pomník přispěla: Odbočka železničářů Kč 50,-- Pol.org.čsl.social. Kč 50,-- Míst.osvět.komise Kč 200,-- Zpěv.spol.Dvořák opět 150,-- Čsl.Obec leg. opět 100,-- Živnost.záložna Kč 100,--.
P. Stejskal doporučuje, aby při zhotovování pomníku byl vzat zřetel na místní sochaře.
P.Steiger žádá o kooptaci do výboru representanta města, t.j. úřadujícího starostu a dále velkého praktika v otázkách dekorativních i návrhových p.V.Cimermana. Návrh v tomto smyslu podaný byl jednomyslně schválen a usneseno zaslati jim písemné vyrozumění.
Dalších návrhů nebylo a schůze skončena byla o 10 hod večerní.





Z á p i s
o jednání výborové schůze " Spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu čsl. republiky T. G. Masarykovi " konané ve čtvrtek dne 16.ledna 1936 v městské knihovně.
Schůzi zahájil o 8.hod. večerní p.předseda za přítomnosti pp.Křenka Karla, Kopty J., Vyskočila, Stejskala, Romenského Zajíčka a Steigra s projevem:
" V období mezi dnešní a poslední výborovou schůzí nastala událost pro náš spolek velmi významná. President-Osvoboditel T. G. Masaryk vzdal se svého úřadu a jeho autorita způsobila, že následníkem jeho stal se jeho přední pracovník Dr.Ed.Beneš. Tato událost dokázala nad pomyšlení jasně čím president Masaryk pro národ jest. Smutek nastoupil v čsl.republice a projevy oddanosti a lásky dosáhly síly nečekané a projevily se nejvíce v Národním Shromáždění, které bezpříkladnou jednomyslností vydalo zákon o poctách a díku prvému presidentu, stanovilo jeho jméno - " Osvoboditel "- a 7. březen, den narozenin T.G.M. uzákonilo státním svátkem po všechny časy a stanovilo, aby obraz prvního presidenta na věky zdobil síně státních a veřejných budov. Všechny tyto skutečnosti dokazovaly důslednost našich analogií jako spolku, který trvalým památníkem chce ukazovat cesty čsl.lidu, cesty, které vedly k osvobození a které dobytou svobodu jedině zachovají."
Přikročuje pak k projednání programu schůze.
1./ Čtení zápisu poslední výborové schůze
2./ Zpráva o činnosti spolku.
3./ Zpráva pokladní.
4./ Další činnost.
5./ Volné návrhy.

Jednatel spolku předčítá zápis poslední schůze, který byl schválen, rovněž i zpráva, která jest na rubu tohoto zápisu zaznamenána byla schválena.
Pan J.Kopta podává obšírnou pokladní zprávu ve které uvádí že příjem od l.ledna do 31.prosince 1935 byl Kč xxxxx vydání za totéž období Kč xxxxx
takže čistá jmění k 1.1.1936 jest Kč xxxxx. Rozmlouvá o jednotlivých darech,jakož i o výsledku provedené sbírky. Zpráva pokladní byla schválena. P.Ing.Romenský činí dotaz, zda " Lavn.tenisový klub " Koželuh " přispěl již na pomník a zda byl požádán o příspěvek. P.pokladník oznamuje, že dosud žádný dar od této korporace nedošel, p.jednatel pak oznamuje, že " Lavn.tenis.klubu " Koželuh " byly zaslány již dva přípisy. P.Ing.Romenský žádá o opětné zaslání dopisu přímo k jeho rukám a příslušné zařídí. Vzato na vědomí.
K předloženému výkazu výsledku sbírky k návrhu p.Romenského usneseno udělati ještě druhou sbírku u těch občanů, kteří dosud nepřispěli a o nichž jest známo, že přispěti mohou. P. Zajíček navrhuje, aby sbírka byla resp.výkaz byl doplněn jmény a obnosy dřívějších dárců, hlavně však prvních dárců při ustavující schůzi, mezi kterými i on byl. P.jednatel oznamuje, že tak učiní, avšak bude velmi stíženo jemu uvésti přesný dar u každého jednotlivce, neboť dle zápisu z prvé schůze z přítomných 19ti pánů bylo celkem vybráno Kč 50,-. Usneseno, aby jednatel výkaz všemi dárci i dárci při ustavující schůzi doplnil a pak aby výkaz byl vyvěšen v návěstní skřínce.
Další činnost.
P.ing.Romenský po prohlídce fotografií od Mistra Šalouna po výkladu p.předsedy as o přibližné ceně pomníku, který jest již v jiném městě postaven navrhuje, aby spolek přikročil k realisaci svého plánu. Za tím účelem doporučuje zjistiti v Pečkách výlohy, které tamním korporacím vznikly, navázat jednání s Mistrem Šalounem, vyzvati město a všechny peněžní ústavy o příspěvek. Předpokládá, že když spolek má již xxxxxx Kč, že může snadno ku stavbě pomníku přikročiti.
P.jednatel doporučuje rozvážné jednání a zjištění přesné výše nákladu, jaký stavba pomníku si vyžádá. Do té doby, dokud spolek nebude tak finančně zajištěn nedoporučuje k realisaci přikročit z důvodu, že dluh se velmi špatně splácí a peníze se těžko shánějí, čehož nejen on ale mnozí jiní pp.členové spolku jsou svědky. Když měl býti dluh zapraven, příspěvky přislíbené nedocházely, nezbylo nic jiného než choditi po domech a sbírat na uhražení dluhu. To nechce po druhé již dělat a proto jest proti předčasnému vyvolání usnesení stavění pomníku.
K další činnosti doporučuje urgovati okresní výbor a zemský výbor o vyřízení žádosti podané v záležitosti pojmenování mostu " Most Masarykův " Po debatě bylo usneseno vyřízení urgovati.
P.Vyskočil doporučuje uspořádání oslav narozenin p.presidenta současně s holdem věrnosti a díku oboum presidentům. P.Ing.Romenský oznamuje, že tělocvičná jednota chtěla žádati o přenechání těchto oslav. P.jednatel oznamuje, že sbor dobrovolných hasičů hodlá v rámci oslav uspořádat samostatný hold hasičstva zde. Zprávy vzaty na vědomí s tím, že p.jednatel okres.sboru svolá v příhodnou dobu schůzi okres.osvět.sboru, která otázku tu projedná.
Ježto dalších návrhů nebylo, končí p.předseda schůzi o 9.50 hod. večerní s přáním plna zdaru další činnosti.





Z p r á v a
jednatel o činnosti výboru " Spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu čsl.republiky T.G.Masarykovi v Libochovicích, přednesená ve schůzi spolku dne 16.ledna 1936.
Z usnesení výborové schůze dne 27. května 1935 byly napsány a těmto korporacím : Pol.organisacím: republikánské, sociálně demokratické, lidové, národně socialistické, národně demokratické a živnostenské, spolkům: Odbor klubu čsl.turistů, I.Lavn.tenis klub, Sportovní klub S.K., Sportovní klub " Libs ", Včelařskému spolku, Zpěváckému spolku " Dvořák ", Učitelské jednotě Budeč, Kazatel.stan.církve českobratrské, Radě starších církve československé, Odbočce Jednoty zaměst.stát.drah, Místní osvět.komisi, Jednotě Č.O.L., Společenstvu kovářů, Nezávislé jednotě legionářské, Společenstvu zámečníků, řezníků, oděvních živností, Rybářskému spolku, stráži bezpečnosti, Studentskému spolku Purkyně, Těl.jednotě Sokol, Sboru dobrovol.hasičů, Odbočce svazu čsl.důstojníků, zaslány děkovné přípisy za příspěvek spolku poskytnutý s přáním, aby i nadále byl spolek jimi podporován.
Korporace: Okrašlovací spolek, Sdružení přátel umění " Scéna " Čsl.červený kříž, Národní jednota Severočeská, Okresní péče o mládež, Unie železničních zaměstnanců Sdružení republikánského dorostu, Selská jízda, Správa herbersteinského velkostatku, Občan.Beseda, Hospodářské družstvo, Hasičská župa podhásenburská, Společenstvo hostinských, Okresní osvětový sbor, Hudební odbor O.O.S., Ženská prac.komise nár.dem., Lavntenis klub Koželuh, Spolek podhásenbur.zahradníků Správa libochovických skláren, Dramatický odb.Slunce požádány o příspěvek,který dosud nebyl spolku poskytnut.
Občanská záložna urgována o příspěvek / přispěla částkou Kč 1000,-. Zasláno poděkování za zaslané nabídky a fotografie pp.akademickým sochařům: prof.Mařatka Praha, Kabeš Tábor, Birma Praha, Švec - Praha, Kofránek Praha Šaloun - Praha, Bílek - Hořice, Benda - Praha. Dne 26.VIII. zasláno vyúčtování do časopisů : Nový večerník, Slovo z podřipska, Říp, Rudé proudy, Večerní " české slovo ", Naše stráž, Národní osvobození.
Ve dnech 25. a 26.září 1935 uspořádána byla sbírka v městě mezi občanstvem, kterou prováděli členové výboru pp.Soukup a jednatel. Sbírka vynesla Kč 2.561,-. Sběratelé byli většinou občanstva sympaticky přijímány a až na několik málo zjevů - kdy byli briskně odmítnuti - neb kde někteří občané pronášeli dlouho své názory než několik těch málo korun dali, aneb kde mnozí se nechali zapříti aneb prostě neotevřeli -, byli sběratelé štědrostí místních občanů velice překvapeni a spokojeni. Považuji za svoji povinnost vzdáti všem dárcům upřímný dík.
Od akademického sochaře, mistra Šalouna došlo 5 unikátů / fotografií pomníku pana presidenta.
Jednota Čsl.Obce Legionářské nechala zhotoviti 4 pokladničky a vývěsní skříňku, což zapůjčuje spolku po dobu jeho trvání.
Od " Okresního zastupitelstva a od zemského výboru nedošel nás dosud žádný přípis, jako odpověď k naší žádosti o pojmenování mostu " Mostem Masarykovým ". Dne 21.XII.odeslány pozdravné přípisy presidentu Osvoboditeli a Dr. Ed.Benešovi. To by byla celková zpráva co bylo vše od poslední výborové schůze až k dnešnímu dnu vykonáno.
V Libochovicích,dne 16.ledna 1936.
jednatel





Z á p i s
o jednání ve valné hromadě " Spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu čsl. republiky T.G.Masarykovi " konané v neděli dne 8.března 1936 v zasedací síni městské radnice v Libochovicích.
Valnou hromadu zahájil za přítomnosti 30 členů p.předseda přivítáním p. vládního rady Dr.Gabriela, okresního hejtmana a starosty města p.řed.H.Dvořáka o 11 hodině dopolední tímto projevem:
" Dámy a pánové ,
7.březen, den narozenin prvního presidenta byl hned prvního roku v osvobozeném státě postaven na roveň 28.říjnu, či spíše stal se jeho doplňkem. Březen a říjen, jaro a podzim, setba a sklizeň. 17 krát pod presidentskou vlajkou T.G. Masaryk přijal jako představitel státu slib věrnosti a projev díků, kterými jej doprovázel jeho celý národ. 7.březen stal se nám samozřejmostí a nikdy jsme ani nepomyslili, že by mohl být někdy vystřídán jiným dnem. Jsoucnost 28.října podmíněná jsoucností 7.března tvořila krásný neměnitelný celek.
Do tohoto pořádku zasáhl 14.prosinec svoji státní událostí. Ten, který 7.března 1850 spatřil světlo světa označil svému národu, že tíha 86 roků nedovoluje mu zastávati úřad tak, jak si to představuje on, osvoboditel a učitel státu. Zavládl opravdový smutek, stísněnost a nejistota národa, jemuž odchází vůdce nade vše milovaný a statečný. Uklidňující i povzbuzující slova i rady, kterých národ uposlechl, vrátily nám klid a důvěru tím spíše, že ten, který se dobrovolně vzdal řízení státu neodešel, ale slibuje na nás se dívat a věřím, že nejen dívat, ale i řídit a pomáhat. Tak slavíme prvně 7. březen jen Masaryka- Osvoboditele, ale spontánnost a upřímnost naších díků i přání jest možno-li ještě větší než kdy před tím.
Bylo to v prosinci 1918, kdy vrátil se vítěz a celý národ připravil mu uvítání, které svojí vroucností nemá příkladu a je to opět prosinec po 17 letech a národ a stát sklání se před milovaným vůdcem jehož velikost sestoupením se stolce presidentského nikterak neutrpěla. Masaryk i tu ukázal, jak se dá řídit náhodou, ale sám dává svému osudu směr i cíl. Jako dobrý hospodář postaral se i o svého nástupce, druhého ze slavného trojhvězdí, které vedlo národ za světové války z otroctví.
Čtrnáctý prosinec ukázal světu jakého vůdce československý národ dovedl si nalézti v dobách nejosudovějších a svět opět ukázal nám, jak naše volba byla šťastná. Pocty presidentu v Evropě ukázaly jaké úctě se těší a naplnily naše srdce hrdostí. Vůdce a služebník demokracie, tak zněl titul pozvánek, kterou pařížská Sorbonna zvala výkvět francouzského národa na počest největšího Evropana. Miliony přání z republiky i z ostatního světa zalétá včera i dnes do tichého lánského zámku, kde veliký rozsévač i bojovník pravdy tráví podzim svého harmonického života. Šedivá hlava myslitele jest plna důvěry ve svůj lid a v jeho lepší budoucnost. Kéž víra tato naplní a sílí naše srdce. Cíl, který si vytkl náš spolek jest krásný a pomník, který naše město postaví svému největšímu občanu bude jen obrazem pomníku, který jsme již dávno postavili ve svých srdcích a jehož velikost a krása jest věčná ."
Projev p.předsedy byl odměněn upřímným potleskem.
Pan předseda přikročuje pak k projednání programu valné hromady, který byl stanoven takto:
1./ Čtení zápisu poslední valné hromady.
2./ Zpráva o činnosti spolku.
3./ Volba nového výboru.
4./ Volné návrhy.
Zápis poslední valné hromady přečetl p.jednatel a byl po zodpovězení dotazu p.předsedy stran autorského práva toho kterého místa, kde pomník jest postaven, schválen.
Zprávu o činnosti spolku v uplynulém období podal opět jednatel spolku i tato zpráva pokladní byla schválena a jest připojena k zápisu .
Zprávu pokladní přednesl p.pokladník J. Kopta. Přítomní s povděkem vzali na vědomost, že během jednoho roku zvýšilo se jmění spolku o 6.502,78. Pokladní zpráva byla revidována p.Zázvorkou a shledána v naprostém pořádku. Zpráva byla pak schválena.
Pan předseda k bodu 3.činí dotaz jak mají býti volby provedeny zda lístky neb aklamací. K návrhu p.Soukupa usneseno voliti aklamaci. Pan předseda poukazuje, že výbor nepřipravil pro valnou hromadu žádný návrh na složení příštího výboru a žádal o příslušný návrh s poukazem, že dřívější výbor byl zvolen na podkladě zastoupení korporací, kdežto dnes mají právo voliti a voleni býti členové spolku.
K návrhu pana Česaného byl jednomyslně zvolen výbor dosavadní. Pan jednatel doporučuje, aby valnou hromadou byla zrušena kooptace pánů: starosty města a pana V.Cimermana a tito pánové aby byli zvoleni řádnými členy výboru. Návrh tento byl schválen. Jsou tudíž pro příští správní období zvoleni pánové:
Předsedou: p. Jar. Svoboda, odborný učitel v Libochovicích.
místopředsedou: p. Václ. Kopta, soukromník v Libochovicích.
Jednatelem p. Jos. Steiger, vrch.oficiál stát.drah v Libochovicích.
Pokladníkem p.Jan Kopta, učitel v Libochovicích.
Člen výboru :
p. Karel Křenek, řed.škol v.v. Libochovice
p. Ing. J.Romenský, kontrolor cukrovaru, Libochovice
p. Stejskal Alois, malíř v Libochovicích
p. Pokorný Jos. stavitel v Libochovicích
p. K.Zajíček, zahradník v Libochovicích
p. Česaný Josef, ředitel v.v. v Libochovicích
p. Soukup Václav, vrch.čet.str. v Libochovicích
p. Lad.Rulf, díl.podúřed. v Libochovicích
p. Cimermann Václav, správec nem. pokl. Libochovice
p. starosta města
Náhradníci :
p. Vyskočil Karel, učitel v Libochovicích
p. Jacobi Karel, kožešník v Libochovicích
Rev.účtů
p. Miller Josef, holič v Libochovicích
p.Zázvorka František, odb.učitel v Libochovicích
Po provedených volbách předčítá jednatel spolku tekst pozdravního přípisu panu presidentu Osvoboditeli a žádá přítomné, by tento spolupodepsali, což bylo učiněno.
Ve volných návrhách žádá p.stavitel Pokorný, aby pozvánky do výborových i členských schůzí byly náležitě, adjustovány, což béře p.jednatel na vědomí.
Poněvadž dalších návrhů nebylo, byla valná hromada o 11.50 hod.polední skončena.





Z p r á v a
o činnosti výboru " Spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu čsl.republiky T. G. Masarykovi v Libochovicích za období od 8.března 1935 do 7.března 1936 .
„ Vážení .
Dovolte, abych Vám podal stručnou zprávu o činnosti našeho spolku za uplynulé jednoroční správní období.
Za uplynulý správní rok konali jsme : Dne 7.března 1935 řádnou valnou hromadu, které bylo přítomno 20 osob zastupujících tehdy 20 korporací. Dne 14. března 1935 I.výborovou schůzi za účasti 11 členů výboru, 27.května přítomno 9 členů a dne 16.ledna 1936 za účastí 8 členů výboru. Jednatel spolku rozeslal celkem 89 dopisů a 72 pozvánek do schůzí, obdržel 28 dopisů. Jmění spolku od poslední valné hromady se zvýšilo o 6.502,78 korun čsl.t.j. o více jak jednu čtvrtinu.
Z usnesení valné hromady byly odeslány žádosti městské správní komisi o propůjčení zasedací síně ku konání schůzí, o přislíbení místa kde by byl pomník postaven a o pojmenování nového mostu přes Ohři " Mostem Masarykovým ". Prvé dvě žádosti byly příznivě vyřízeny, třetí postoupena okresnímu a zemskému úřadu, jako stavebníku nového mostu. Žádost tato nebyla dosud ani okresním úřadem ani zemským úřadem zodpověděna. Dále byl odeslán " Občanské záložně " přípis, ve kterém urgovali jsme sdělení výše příspěvku, který tento peněžní ústav spolku hodlá poskytnouti. Tato věc, která byla již předmětem delšího jednání ústního i písemného byla skončena rozhodnutím předsednictva záložny v tom smyslu, že spolku bylo poukázáno Kč 1000,-.
Ve druhých schůzích byla projednávána otázka finanční a v důsledku vyvolaného usnesení byla ve dnech 24. a 25. září 1935 provedena pp.Soukupem a mnou podomní sbírka, která vynesla celkem Kč 2.551,-. Dále z popudu výboru byly zaslány všem korporacím v místě se nacházejícím děkovné přípisy, jakož i přípisy, kterými jsme žádali o další podporu aneb o příspěvek. Dík této akci získal spolek Kč 1.500,-. Konečně dar městské spořitelny v letošním roce Kč 800,-, další dary různých korporací jakož i úroky zvýšily naše jmění k 1.1.1936 na Kč 23.770,76.
Mnoho času bylo věnováno žádostem o zaslání nabídek na pomník, projednávání jich, písemné i osobní projednávání různých došlých nabídek. Ku konci zjištěno bylo, že spolek pro dosud slabé finanční prostředky nemůže svůj úkol ještě ani v tomto roce realisovati. Nabídky, došlé ponechá pak pro pozdější dobu a jakmile spolek bude míti obnos přesahující Kč 35.000,- bude moci již přikročiti k závaznému jednání o zhotovení pomníku. Hlavního cíle, který jsme sledovali v posledních schůzích bylo přece docíleno a sice v tom smyslu, že jsme obdrželi k nahlédnutí řadu fotografií pomníku s různých míst a zjistili jsme cenu těchto, resp.cenu S kterou musí spolek počítati předem než se rozhodne pomník panu presidentu v Libochovicích postaviti. Máme rozpočty a návrhy v různém provedení a různých materiálů od nejznámějších našich výtvarných umělců mistrů prof.Mařatky, Šalouna, Švece, Bílka, Birmy, Bílka, Bendy, Kabeše, Kofránka a přislíbenou podporu od spolku výtvarníků " Myslbek " v Praze. Prohlídka stávajících pomníků různými členy spolku, získané informace jsou velmi cenné, a bude jistě k nim v příhodné době přihlíženo.
Spolek vstupuje do dalšího roku své činnosti. Bude-li pokračováno v tom tempu, jakým jsme pracovali v minulém období, nebude doba daleká, kdy s uskutečněním budeme se vážně zabývati. Jsem přesvědčen, že jakmile přikročíme pak k realisování našeho vytčeného plánu, že budeme moci počítati jistě se štědrou podporou nejen občanstva, peněžních ústavů ale i naší městské rady a obecního zastupitelstva, které jistě naší akci štědře podpoří.
Ku konci chtěl bych se zmíniti ještě o návštěvě v jednotlivých schůzích pány členy výboru. Musím konstatovati, že všech schůzích se súčastnili pánové: Svoboda, Vyskočil, Kopta Jan, Křenek Karel, Stejskal a já. Dvou schůzí pak p. p. Rulf, Zajíček, Ing.Romenský a Soukup. Pouze jedné pp.Kopta Václ., Česaný, Zázvorka, Jacobi a Miller. Většina pánů svoji neúčast omluvila. Považuji proto za svoji povinnost vzdáti všem členům výboru, všem korporacím a jednotlivým dárcům nejsrdečnější dík za jich práci a finanční podporu našemu spolku poskytnutou.
Končím svoji zprávu tím, že ve dnech prosincových, kdy náš pán president - Osvoboditel Dr.T.G.Masaryk vzdal se svého úřadu presidentského a doporučil jako nejvhodnějšího svého nástupce Dr.Eduarda Beneše, po jeho zvolení zaslal spolek pozdravné i děkovné přípisy oboum naším presidentům na které obdrželi jsme děkovné odpovědi:
" President republiky Dr. Eduard Beneš děkuje srdečně za blahopřejný projev k jeho zvolení presidentem republiky ".
" Děkuji Srdečně za Váš pozdravný projev a milá přání, vyslovená mně po mém odstoupení z úřadu presidentského. T. G. Masaryk . " K projevu pana presidenta T.G.Masaryka jest připojena fotografie.
Tyto dva doklady zůstanou cennou vzpomínkou na prosincové dny roku 1935 a budou s ostatní korespondencí předány krajinskému museu při likvidaci spolku.
V závěru své zprávy doporučoval bych s dnešního valného shromáždění spolku odeslání pozdravného přípisu k 86.narozeninám našeho presidenta Osvoboditele T. G. Masarykovi tohoto znění:
" Slovutný pane presidente - Osvoboditeli. Přítomní členové " Spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu čsl.republiky T.G.Masarykovi v Libochovicích " ve valné hromadě vzpomínají Vaší záslužné činnosti, vyslovují Vám v den Vašich 86.narozenin nejhlubší projev úcty vděčnosti a oddanosti a přejí Vám do dalšího žití pevného zdraví ".

Za předseda
V Libochovicích, dne 8.března 1936.





<Z á p i s
o jednání společné schůze s Okresním Osvětovým Sborem v Libochovicích, konané dne 25.února 1937 v městské knihovně v Libochovicích.
P r o g r a m
1./ Oslava 87.výročí narozenin pana presidenta Osvoboditele.
2./ Sestavení plakátu.
3./ Volné.

Schůzi zahájil p.předseda Jar.Svoboda a udělil slovo p.jednateli Okresního osvětového sboru, který stručně vylíčil vykonané práce k důstojnému uctění 87.narozenin pana presidenta Osvoboditele T.G.Masaryka.
Přítomní pak přikročují k sestavení plakátů dle přislíbené a zajištěné účasti korporací a spolků, které program večera vyplní a které jednotlivé body již jednateli Okresního Osvětového sboru oznámili. Po provedené debatě a zařazení jednotlivých čísel byl program večera stanoven takto:
O s l a v y
87.narozenin presidenta Osvoboditele T.G.Masaryka v Libochovicích.
V sobotu dne 6.března 1937 o půl sedmé hodiny večerní " Zažehnutí III.Masarykovy vatry " Sborem dobrovolných hasičů v Libochovicích ".
O 8.hodině večerní: Slavnostní večer Okresního Osvětového Sboru:
1./ Státní hymna.
2./ Hold mládeže presidentu Osvoboditeli. Sborová recitace žáků III, a. IV.ročníku měšťanské školy.Režie odb.učitel Hynek Stuchlý.
3./ Proslov o IV. Masarykovu dnu čsl.zahraničí p.uč.Vyskočil.
4./ V.Bellini:Předehra k opeře " Norma " Hudeb odb.OOS.
5./ Ed.Bartiníček: Směs ze slovenských písní, Pěv.sbor Dvořák.
6./ Petr Bezruč: Maryčka Magdónová. Scéna žáků III. a IV.ročníku měšť.školy. Režie p.odb.uč.Stuchlý.
7./ Pomlázka, Rytmické cvičení dorostenek Těl.jedn.Sokol. Přestávka.
Divadelní hra: Leták. Sehraje sdružení přátel umění " Scéna ".
V neděli o 11.hod.v zasedací síni městské radnice:
Slavnostní valná hromada " Spolku pro postavení pomníku presidenta T.G.Masaryka v Libochovicích .
P r o g r a m
l./ Zahájení .
2./ Zpráva o činnosti.
3./ Pokladní zpráva.
4./ Zprávy revisorů účtů.
5./ Volba nového výboru.
6./ Volné návrhy .
Tím pořad schůze vyčerpán a tato skončena o 10.20.hod.večerní .





Z á p i s
o jednání ve valné hromadě " Spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu čsl. republiky T. G.Masarykovi v Libochovicích,", konané v neděli dne 7.března 1937 v zasedací síni městské radnice.
Valnou hromadu zahájil za přítomnosti 35 členů p.předseda J.Svoboda přivítáním přítomných o II.hodině dopolední tímto proslovem:
„ Dámy a pánové.
Náš stát nazýváme srdcem Evropy. Objektivní pozorovatel v poslední době vidí, že toto pojmenování patří naší republice ne tak pro její polohu, ale hlavně pro její význam vytvořený zahraniční politikou. Dáti našemu státu důležitost středu i bezpečnost existence, to byl a jest úkol stejně těžký, jako bylo dokázat v době světové války, že stará monarchie není schopna života a že nově vytvořené státy dají obyvatelům dunajské oblasti lepší možnosti života. Dokázat zbytečnost hospodářského celku jakým habsburská říše jevila se státníkům Evropy a Ameriky, byla práce, která bude stále více ceněna. Kolik ustálených pojetí a názorů bylo nutno překonati, kolik závažných námitek vyvrátit - neboť světová diplomacie jest v jádru nesmírně konservativní. Tato práce, zdůvodňující nutnost vytvoření Československa téměř celou tíhou spočívala, byla konána a opravdu vykonána vůdcem zahraničního odboje T.G.Masarykem. A když se tento čin podařil čekal nově utvořený stát další nesmírně těžký úkol. Dokázat Evropě a celému světu, že to co bylo postaveno jest lepší než to, co bylo rozbořeno. Bylo třeba ukázat, že Československo dovede být hospodářsky soběstačné a že ty nově vzniklé státy, které žádají finanční podporu Evropy činí tak ne z neschopnosti života, ale k odporu k novému řádu. Ale bylo nutno nalézt nejen spravedlivé soudce, ale i dobré přátele, které budou nové rozdělení Evropy hájit slovem i skutkem. A nalézti je a nalézt takové, kteří nebudou jen chvilkoví a konjunkturní, to bylo opět velmi těžké, neboť buďme si vědomi, že naše poměry národnostní, naše sousedství i strategická poloha jsou toho druhu, že spojenec náš musí počítat, že spíše on bude pomáhat nám, než my jemu tím spíše je-li tento spojenec početně mnohem silnější. I tento úkol, tak nesnadný se zdařil a byl to opět president - Osvoboditel, který s pomocí svého nejvěrnějšího žáka, přítele a pomocníka Dra Ed.Beneše dal našemu státu smlouvami pevnost a stálost.
Jestliže v 17.létech svého úřadu president Masaryk předával vnitřní vedení státu více či méně dobrovolně do schopných rukou našich politických vůdců a premiérů vlád, zahraniční politika byla vždy a do konce jeho vyhraženou oblastí, kde tento vůdce a hlasatel demokracie byl tak trochu samovládcem. Plány a úkoly, které si president Osvoboditel vytýčil v zahraniční politice, prováděl neobyčejně obratně a s naprostým úspěchem jeho ministr zahraničních záležitostí. Říkám jeho ministr, neboť to byl základní předpoklad tvořivších se vlád - bez Dra Beneše nebyla možná žádná - v tom byl Masaryk nekompromisní.
Pozorujeme-li kolísání a měnivost zahraniční politiky některých států, jako Polska, která v rozporu s duší lidu, nutí mu za spojence kdo byl včera a může býti zítra jeho nepřítelem, děkujeme Masarykovi a Benešovi, těmto tvůrcům českých dějin, že dali státu smlouvy, které zvláště v poslední době ukazují svoji nutnost a sílu. Věříme, že jsou pevné, neboť jsou založeny na psychologických základech povahových - naši spojenci jsou přirození přátelé, kteří vždy a všude podali důkazy povinnosti a opravdovosti.
A pak, když byl stát vytvořen a zabezpečen poodešel velký bojovník ve válce i míru stranou, aby se díval jak my sami to povedeme. Myslím, že je s námi spokojen jako celý národ je spokojen a rád že vykonal jeho poslední vůli a zvolil Dra Eduarda Beneše druhým presidentem Československé republiky.
Jistěže velmi bedlivě sleduje vnitřní i zahraniční politiku Československa, svého Československa a dnes, kdy celý národ posílá mu své pozdravy sedí a rozmlouvá v Lánech se svým nástupcem. O čem ? Buduje ještě plány a ukazuje ještě cesty ? Nevíme, ale myslím, že ano, neboť jeho zdraví jest lepší než se dříve myslilo. Přejme mu v tento den 87.narozenin, aby se mu vrátilo cele, aby ještě dlouho díval se na svůj lid v milovaném státě a slibujeme, že zůstaneme věrni ideám, kterými on vyhrál zápas ve světové válce, kterými vyzbrojil naší republiku ideami humanity a demokracie. "

Přikročuje pak k projednání programu, který byl sestaven takto:
l./ Čtení zápisu poslední valné hromady.
2./ Zprávy funkcionářů.
3./ Volba nového výboru.
4./ Volné návrhy.

1./ Zápis poslední valné hromady byl čten a přítomnými schválen.
2./ Jednatel spolku podává pak přehlednou zprávu o činnosti spolku za uplynulé období a předčítá dopis adresovaný k 87.narozeninám pana presidenta Osvoboditele. Zpráva i dopis byly schváleny a jsou připojeny k zápisu této schůze.

Zprávu pokladní podal p.pokladník J.Kopta a uvedl:
Zůstatek k 1.1.1936 jevil se ......... Kč 23.763,81
Přírůstek za rok 1936 ................ Kč 1.651,58
Vydání v roce 1936 ................... Kč 69,60
Zůstatek k 31.12.1936 .............. Kč 25.345,79
Po přečtení revisní zprávy pp.revisory Zázvorkou a Millerem byla zpráva pokladní schválena.
3./ Pan předseda oznamuje, že výbor nepřipravil žádnou kandidátku pro volbu nového výboru a žádá v tom směru o příslušný návrh, jak volba má býti prováděna, zda lístky neb aklamaci.
K návrhu p.řed.Dvořáka usneseno, aby volba byla provedena aklamaci a aby byl pro rok 1937 znovu zvolen stávající výbor v plném svém složení. Návrh byl jednomyslně přijat a znovu byli zvoleni tito pánové:
Předsedou p.Jar.Svoboda, odbor.učitel.
Místopředseda p.Václ.Kopta, soukromník, Libochovice
Jednatel p.Jos.Steiger, vrch.of.st.dr. Libochovice
Pokladník p. Jan Kopta, učitel, Libochovice.
Člen výboru:
p.Karel Křenek, řed.škol. Libochovice.
p.Ing.J.Romenský, kontrolor cukrovaru Libochovice
p.Stejskal Alois, malíř, Libochovice
p.Pokorný Josef, stavitel, Libochovice
p. K.Zajíček, zahradník, Libochovice
p. Česaný Jos., ber.řed.v.v. Libochovice
p.Soukup Václ., strážm.v.v. "
p. L. Rulf , díl. podúřed. "
p.V.Zimmermann, správec nem.pokl. Libochovice
p.starosta města.
Náhradníci :
p. K.Vyskočil, učitel, Libochovice
p. K. Jacobi, kožešník "
Rev.účtů :
p.Fr.Zázvorka, odb.uč. "
p. J.Miller, restauratér "

Bod 4./ Volné návrhy.
P.Ing.Romenský doporučuje, aby bylo výboru uloženo,by pořídil členský seznam a vybral od nich členské příspěvky a navrhuje roční příspěvek Kč 5,-. Dále doporučuje, aby byla uspořádána nová sbírka mezi občanstvem. O tomto návrhu rozvinula se debata do které zasáhli p.předseda, p.jednatel, p.starosta města, p. Soukup, a pokladník p. J.Kopta.
Pan předseda a jednatel jsou proti dvojímu vybírání z důvodu, že by výsledek nebyl takový, jak by se dalo očekávat. P.Soukup žádá, aby do seznamu byli pojati pouze ti dárci, kteří s radosti na pomník přispěli a ti, kteří se zdráhali přispěti, neb kteří při daru nadělali zbytečných řečí, neb ti, kteří vůbec nepřispěli, by se k těmto již nechodilo. Pan starosta doporučuje, aby návrh, který byl přednesen byl předán výboru k prozkoumání a k provedení dle jeho uznání, co bude pro spolek výhodnější. P.pokladník Kopta doporučuje, aby sbírka byla pořádána až v říjnu t.r., poněvadž na občanstvo různými proponovanými akcemi jsou kladeny značné požadavky. Pán Soukup doporučuje, aby všem dárcům neb členům byly vydávány legitimace o členství.
Pan Petržílka Ferdinand, žel.zříz.pronáší přání, aby byl přijat za člena s členským příspěvkem Kč 5,- což vzato na vědomí.
Poněvadž dalších návrhů nebylo, končí p.předseda valnou hromadu s tím, že v nejbližší době bude svolána výborová schůze, která o přednesených návrzích pojedná a rozhodne. Další činnosti přeje plna zdaru.





Zpráva
o činnosti " Spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu čsl.republiky Tomáši Garyku Masarykovi v Libochovicích " za období od 8.3.1936 do 7.3.1937.
Vážení přítomní.
Sešli jsme se dnes, abychom zrevidovali rozsah vykonané práce našeho spolku za uplynulé období.
Dovolte proto, abych Vám podal velmi stručnou zprávu o jeho činnosti. Již v úvodu jsem nucen prohlásiti, že naše činnost byla velmi skromná proto, že jednak rok 1935 byl rokem skutečné práce a píle jak po stránce finanční, tak i po stránce administrativní, kdy snažili jsme se získati pokud možno co nejvíce potřebných informací o stavbách různých pomníků v jiných místech, tak i co nejvíce nabídek od výtvarníků, kterých se nám dostalo dostatek. V roce 1935 obeznámili jsme se s návrhy jakož i cenami různých pomníků a vzhledem k tomu, že máme na mysli postaviti v našem městě skutečně mohutný a důstojný pomník našemu drahému Presidentu-Osvoboditeli, došli jsme k závěru, že na to naše finanční prostředky jsou nedostačující a proto jsme v letošním roce zaujali stanovisko vyčkávací, což mělo za následek, že nepovažovali jsme za nutné svolávati jak výborové tak i členské schůze z důvodu, že nebylo látky, která by byla předmětem akutního řešení.
Dále vzhledem k finančnímu zatížení našeho občanstva, kterému bylo vystaveno v roce 1936 ohromným podnikem " Sokolské župy Podřipské " t.j. župním sjezdem, jehož propracováním a připravením byla pověřena místní tělocvičná jednota " Sokol ", jakož i k proponovaným akcím ostatních korporací opustili jsme od uspořádání veřejné sbírky mezi občanstvem libochovickým. Po ukončení župního sjezdu sokolského v kterém byli velmi činni mnozí členové našeho výboru, dostavily se školní prázdniny a mnozí funkcionáři našeho spolku dleli mimo Libochovice. Po jich návratu začaly se opět připravovati nové podniky pro rok 1937 a mnohé akce, veřejného zájmu jako vánoční nadílka " Okresní péče o mládež " v roce 1936, různé divadelní hry jednotlivých korporacích, přípravné práce pro zdokonalení " Civilní obrany obyvatelstva ", přípravné práce pro důstojné uctění 150 výročí narozenin velikého vědátora a učence MUDra Evangelisty Purkyně, a přípravné práce pro župní legionářský sjezd , do jehož programu jsou zahrnuty i oslavy 20.výročí slavné bitvy československé brigády u Zborova ".
Ve všech těchto podnicích jsou plně exponováni a zaměstnaní členové našeho výboru, při tom však bedlivě, sledují vše, co by mohlo prospěti našemu spolku, který si vytkl tak krásný úkol, zbudovati trvale památník Vůdci československého zahraničního odboje a budovateli samostatného československého státu.
Vzhledem k vylíčeným okolnostem, t.j. k proponovaným oslavám Ev. Purkyněho, dále k proponovaným oslavám legionářským, což opět naše občanstvo do jisté míry finančně zatíží, poněvadž bude největší měrou na tom zainteresováno, doporučuji valné hromadě, aby dala souhlas výboru v letošním roku k tomu, by od proponované sbírky na rok 1937 bylo upuštěno. Doporučuji toto protože po zdárném výsledku provedené sbírky v r.1935 bylo usneseno, aby tato sbírka se konala každé dva roky. Tedy má se pořádati dle usnesení v letošním roce.
Pokud samotné činnosti našeho spolku se týče v minulém období vyřídili jsme nutné hlášení okresnímu úřadu o provedené volbě funkcionářů, vrátili jsme některým výtvarníkům jich návrhy, s tím, že dovolíme si je před vypsání soutěže požádati o opětovný návrh, přijali jsme sádrové odlitky návrhů na pomník od akademického sochaře p.Kabeše z Tábora, uspořádali jsme výstavku došlých návrhů ve výkladních skříní městské radnice.
Vzhledem k tomu, že konáme opět dnes, v den výročí 87.narozenin našeho pana presidenta Osvoboditele navrhuji ku konci své zprávy odeslání pozdravného přípisu Presidentu -Osvoboditeli T.G.Masarykovi s tím, aby jej všichni přítomní, tak jako v minulém roce spolupodepsali.
" Slovutný pane Presidente-Osvoboditeli. Členové " Spolku pro postavení pomníku prvnímu presidentu československé republiky T.G.Masarykovi v Libochovicích" shromáždění ve valné hromadě" dne 7.března 1937 s vděčnosti vzpomínají Vaší záslužné práce pro československý stát a prosí Prozřetelnost, aby Vám popřála ještě dlouhá léta pevného zdraví, abyste se ještě dlouho mohl dívati na výsledky práce, ku své největší spokojenosti. S projevem hluboké úcty za :jednatel,předseda, členové."





Z á p i s
o jednání smuteční schůze " Spolku pro postavení pomníku presidentu Osvoboditeli T.G.Masarykovi v Libochovicích " konané ve středu dne 15.září 1937 v klubovně hotelu " U tří lip " k uctění památky zesnulého presidenta Osvoboditele.
Schůzi zahájil jednatel " Okresního osvětového sboru " pan K. Vyskočil, který vzpomněl nesmrtelných zásluh zesnulého presidenta. Vzpomínka byla přítomnými s pohnutím vyslechnuta a povstáním uctěna památka zesnulého presidenta Osvoboditele.
Za spolek pro postavení pomníku presidentu Osvoboditeli učinil krásný smuteční projev jeho předseda p.učitel Jar.Svoboda. Vzpomněl zásluh velikého presidenta Osvoboditele T. G. Masaryka a úkolu, který na sebe spolek vzal.
Po projevech obou významných funkcionářů Okresního Osvětového sboru a Spolku pro postavení pomníku presidentu T. G. Masarykovi byla projednávána otázka uspořádání tryzny za zesnulého T. G. Masaryka.
Úvodní slovo k této otázce přednesl pan jednatel Okresního Osvětového Sboru, jehož zprávu doplnil předseda Spolku pro postavení pomníku T. G. Masarykovi p.J.Svoboda, který nastínil jak by měla býti tryzna uspořádána.
Po jeho zprávě probírána byla otázka finanční, které se súčastnili pánové starosta města Beneš, Dr.Kadlec, Steiger, Soukup, Rösch, Rulf a usneseno bylo, aby otázka tato byla ponechána k vyřešení až po skončených smutečních obřadů a po zjištění, jakého nákladu uspořádání tryzny si vyžádá.
Přikročeno bylo pak k detailnímu vypracování programu smuteční tryzny, jejíž program po provedené debatě byl stanoven takto:
1./ Na náměstí blíže sochy Sv.Rocha bude postaven katafalk v rozměrech ca 6 x 4 m a o výšce ca 3 metrů, který bude celý potažen černou látko, kterou obstará pán Cimerman jednak vypůjčením, jednak zakoupením scházející.
2./ Potřebný dřevěný materiál zapůjčí město, které se postará o dovezení a odvezení tohoto. Výzdobu provede technický odbor " Scény ".
3./ Panu Steigrovi, k jeho nabídce, bylo uloženo obstarati zručného tesaře, který by tryznu postavil za přiměřený honorář.
4./ U katafalku již od 7.hodiny stála by čestná stráž sestávající z krojovaných členů " Legionářských organisací, Sokola, Italské domobrany, Hasičů a Dělnické tělocvičné Jednoty ".
5./ Slavnostní projev učiní pan učitel Svoboda neb p.Vyskočil, kteří se mezi sebou dohodnou.
6./ Přiléhavý sbor zacvičí a zapěje smíšený sbor " Zpěváckého spolku Dvořák ".
7./ Rozhlasové zařízení od fy Paudera z Roudnice obstará pán starosta města s p.Cimermanem.
8./ Hlavním pořadatelem této tryzny určen byl p.předseda spolku pro postavení pomníku J.Svoboda.
Tím pořad byl vyčerpán a hlavní funkcionáři složek, které budou aktivně súčastněny na uspořádání tryzny byli pověřeni k určení potřebných stráží a provedením proponovaného programu.
Poněvadž dalších návrhů nebylo, byla schůze za plné presence pánů: Starosty města H.Dvořáka, Václ.Soukupa, Ing.Romenského, Al.Stejskala, PhMr.Rösche, K. Křenka, Lad. Rulfa, Dra Kadlece, V. Cimermana, Fr. Beneše, V. Racka, K. Vyskočila, Jar. Svobody, Math.Slámy, V.Kopty, J.Kopty, J.Česaného a Steigra skončena o 7.hod.večerní.





Zápis
o jednání výborové schůze konané ve středu dne 13. října 1937 v klubovně hotelu " U tří lip ".
Schůzi zahájil o 20.hod.večerní pan předseda spolku přivítáním přítomných pánů : Vyskočila, Česaného, Rulfa, Zajíčka, Stejskala, Cimermanna, Kopty Jana, Jacobiho, Steigra. Během jednání dostavil se do schůze starosta města p.B.Dvořák Dále omluvil nepřítomné pány K. Křenka, Ing.Romenského a Soukupa. Po té přikročil k projednání programu schůze, který byl stanoven takto:
1./ Čtení zápisu poslední výborové schůze a schůze smuteční.
2./ Zprávy funkcionářů.
l./ předsedy,
2./jednatele,
3./ pokladníka
3./ Zpráva o další činnosti a rozhovor o realisaci proponované stavby pomníku.
4./ Volné návrhy.

1./ Zápisy obou schůzí byly přečteny a po konstatování, že poslední výborové smuteční schůzi byl přítomen i pán K. Zajíček, schváleny.
2./ Pan předseda objasňuje proč od 25.února nebyla konána žádná schůze výboru.
Pan jednatel uvádí ve své stručné zprávě, že od poslední výborové schůze konána byla u příležitosti konání valné hromady slavnostní schůze spolku k poctě 87 narozenin pana presidenta, dále konána byla smuteční schůze za zemřelého p. presidenta Osvoboditele. Jak Valná hromada, slavnostní schůze, tak i schůze smuteční byly řádně sezvány. Všem členům byly zaslány písemné pozvánky. Z korespondence bylo odesláno: 20 pozvánek do valné hromady, 16 pozvánek do obou schůzí dalších, pozdravný přípis panu presidentu Osvoboditeli, oznámení provedené volby okresnímu úřadu a zpráva do krajinských časopisů o konání valné hromady, smuteční schůze a uspořádání tryzny.
Pan pokladník ve své zprávě uvádí, že stav jmění k dnešnímu dnu jest Kč 25.826,94 po odečtení již provedeného výdaje Kč 52,80 za překližku, na kterou předseda spolku p. Svoboda namaloval portrét zesnulého presidenta Osvoboditele, který byl předmětem všeobecné pozornosti a pochvaly nad zdařilým jeho provedením Dále uvedl že k uctění památky zesnulého presidenta Osvoboditele došly spolku tyto dary: p.JUDr Kadlec B. Kč 100,-, p.Pereles Kč 25,-, p.K.Stern Kč 10,-, p.Novák Ot. Kč 10,-. Zpráva pana pokladníka, jakož i zprávy předcházejících funkcionářů byly vzaty na vědomí a schváleny.
3./ Pan předseda spolku zahajuje rozhovor o další činnosti v kterém uvádí nutnost v nejbližší době plán spolku, zbudovati důstojný pomník presidentu Osvoboditeli v našem městě, uskutečniti. Rozmlouvá o pomnících v různých městech o jich autorech, jich umělecké hodnotě, jakož i o nabídkách, které spolek došly již před dvěma léty, dle kterých dá se usuzovati, že spolek může již dnes otázkou tou se vážně zabývati, neboť prostředky již spolek nějaké má, nějaké získá a eventuelní další potřebu získá při slavnosti jeho odhalení, které by si představoval aby bylo provedeno 11.neb 14. září r.1938.Současně doporučuje uspořádání sbírky po domech v našem městě a k této sbírce vydati vhodné plakáty a letáky, které by byly jednak vyvěšeny, jednak po domech rozneseny.
O námětech pana předsedy rozvinula se čilá debata, které se súčastnili všichni přítomní páni, z které bylo vyvoláno toto usneseni:
1./ Sbírka provedena bude dne 24.října po celém městě za účasti p.Rulfa, Zajíčka, Stejskala, Svobody, Steigra, Cimermanna, Vyskočila a Kopty. O spoluúčast budou požádány: Legionářské organisace, Italská domobrana, Sokol a hasiči. Schůzka pro všechny stanovena byla na sobotu dne 23.října do městské knihovny v 19.30 hod.večerní, kde všem budou dány potřebné instrukce. Pan pokladník obstará potřebné sběrací listiny, pan jednatel požádá městskou radu o doporučení sbírky a okresní úřad o její schválení, a povolení. Učitelský sbor provede sbírku mezi žáky ve třídách.
2./ Při dalším jednání o pomníku bylo usneseno požádati městskou radu o přidělení místa na náměstí v místech osvětlovacího tělesa. Po kladném vyřízení žádosti vyzvati znovu výtvarníky, kteří nám již rozpočty zaslali o podání nezávazné nabídky s novým rozpočtem a ostatní vyzvati veřejnou výzvou. Kromě dosavadních oferentů vyzvati k podání návrhu a nabídky majora Babku a výtvarníka pana Matějů. S přípravnými pracemi ihned započíti tak, aby pomník mohl býti již 11.IX. neb 14.IX.odhalen. Vzato na vědomí prohlášení p.starosty města, že akci tuto bude v městské radě prosazovat.
Bod 4./ Ve volných návrzích bylo vyvoláno toto usnesení:
1./ Požádati o snímky a propočty, jakož i o sdělení jména autorova Okresní osvětový sbor ve Strakonicích a Masarykův kulturní dům v Mělníku. Informovati se o možnosti získání bronze ze starého děla od vojenské správy. Provedením pověřen jednatel.
Schůze pak skončena byla o 10.hod.večerní s přáním plna zdaru další činnosti.





Z á z n a m
o schůzce svolané za účelem uspořádání sbírky v Libochovicích ve prospěch pomníku T.G.Masaryka, která se konala v městské knihovně v sobotu dne 23.října 1937 za účasti pánů : J. Svobody, K. Vyskočila, V. Cimermanna, K. Zajíčka, A. Stejskala, Lad .Rulfa, J.Steigra, Fr.Hromádky, J.Martince, J.Proška a Mat.Slámy.
P r o g r a m
1./ Zpráva o přípravných pracích pro konání sbírky.
2./ Rozdělení okrsků pro jednotlivé výběrčí.
3./ Volné návrhy a rozhovory.

1./ Pan předseda podává zprávu o vyrozumění, které nás došlo od okresního úřadu v Roudnici n/L. dle kterého proponovaná sbírka na 24.října 1937 nebyla spolku povolena z důvodu, že pro měsíc říjen jest po celé oblasti československé republiky povolena sbírka institucím péči o mládež. V důsledku toho bylo nutno zastaviti přípravné práce a datum sbírky navrhuje na 7.listopad.
Zpráva tato byla vzata na vědomí a přikročeno k projednání dalšího bodu programu schůze.
2./ Pan A1.Stejskal oznamuje, že v důsledku usnesení poslední schůze delegoval hasičský sbor ku sbírce čtyři své členy.
Pan Steiger oznamuje, že dle ústního sdělení " Tělocvičná jednota, Sokol " provádění sbírky svými členy se nesúčastní, poněvadž sehraje ve prospěch pomníku film s pohřbem pana presidenta T. G.Masaryka, jehož čistý výtěžek věnuje k účelům ku kterým byl spolek zřízen.
Pan Svoboda oznamuje, že p.odb.učitelem Zázvorkou byly určeny k provedení sbírky dorostenky "Tělocvičné jednoty Sokol ", které se před schůzí do knihovny dostavily. Z důvodu, že sbírku mají provést dospělé osoby, byly děvčátka poslána domů a budou vzaty v úvahu pro některou příští pouliční sbírku určenou k tomuto účelu.
Dále pan Steiger oznamuje, že " Odbočka italské domobrany " deleguje ku sbírce pány Slámu a Maulera, při čemž však p.Sláma z rodinných důvodů žádá, aby bylo jemu vyhrazeno prováděti sbírku v blízkém okrsku jeho bydliště. Vzato na vědomí a p.předseda potřebné zařídí.
Konečně oznamuje, že za Jednotu Č. O. L. súčastní se sbírky legionáři Racek Václav, Pajer Jan, Kalina Alois.
Pan Rulf v dalším rozhovoru, jednajícím o stanovení ku každému členu výboru jednoho člena některé z korporací uvádí, že jest lhostejno, kdo s kým bude sbírku prováděti a kde, z důvodu, že každý z výběrčích celé Libochovice dokonale zná. Doporučil však, aby město bylo rozděleno na 8 okrsků, dle počtu dvojic a jednotlivým dvojicím aby byl přesně vymezen jich okrsek.
Pan předseda uvoluje se zhotoviti potřebný počet plánků, kterými budou p.výběrčí poděleni a současně určí čilé žáky, aby letáčky, právě dle rozdělení okrsků do jednotlivých domů a rodin doručili, tak, aby občanstvo bylo již předem o konání sbírky vyrozuměno.
Volných návrhů nestávalo a pan předseda končí tuto informativní schůzi o 8.30 hod večerní s přáním plna zdaru proponované sbírce a celému podnikání spolku.





Z á p i s
o výsledku provedené sbírky, sepsaný dne 15.listopadu 1937 v Libochovicích .
V neděli dne 5.listopadu v ranních hodinách sešli se v čítárně tito pánové a dámy, aby provedli v Libochovicích sbírku, jejíž výnos byl by odevzdán " Spolku pro postavení pomníku T. G. Masarykovi:
1./ pp. Stejskal a Racek měli účastek od p.Fidlera až k Vakrmanovům.
2./ pp. Sláma a Maule " " od p.Třesky až po Tomana, zpět směr malé nádraží, družstvo, Komenského ulici, cihelnu a pravou část ulice Tyršové.
3./ pp. Kalík a Martinec - od Kudláčkovic k Pospíšilovi, spodek Komenského ulice, školu Pokorného až k Havlovi.
4./ pp. Zajíček a Rulf Lad. - od Glancovic k rybníčku, kostelu, Slezákovi a levou stranu k Folaufovům.
5./ pp. Cimermann a Hromádka : od Perelesovic až k Břízovům.
6./ pp.Svoboda a Kopta Jan : od Paneše, dvůr, sklárenská Vila, k nádraží a cukrovar, dále až ke Kotoučovým.
7./ pp. Pajer a Nodys : od Hanzalovic k cihelně až západní strana Kaplířové ulice.
8./ pp.Šturma Bořík a sl.Rulfová: Od p.Fryce vše ku sklárně a sklárnu.

Kolem 12. hodině polední scházejí se všichni sběratelé, aby do rukou p.pokladníka, předsedy a jednatele odevzdali výsledek své sbírky:
1./ pp. Stejskal a Racek vybrali Kč 830,--
2./ pp. Sláma a Maule " " 550,--
3./ pp. Kalík a Martinec " " 468,--
4./ pp. Zajíček a Rulf Lad. " " 610,--
5./ pp. Cimermann a Hromádka " " 587,--
6./ pp. Svoboda a Kopta " " 771,--
7./ pp. Pajer a Hodys " " 473,--
8./ sl.Rulfová a p.Šturm " " 470,--
C e l k e m ..………………………… Kč 4759,--
Pan předseda spolu s jednatelem a pokladníkem děkují všem pánům a slečně Rulfové za ochotu, kterou projevili při této akci jakož i za jich práci, která byla odměněna tak krásným výsledkem.
K dokončení sbírky u těch občanů, kteří nebyli doma přihlásili se p. Hromádka a Pajer, kteří v nejbližších dnech opět se tomu věnují, což přítomnými funkcionáři bylo vzato na vědomí.





Z á p i s
o jednání výborové schůze " Spolku pro postavení pomníku presidentu Osvoboditeli T. G. Masarykovi v Libochovicích " konané dne 27. ledna. 1938 v městské knihovně za účasti pánů: Ing.Romenského, Zázvorky, Pokorného, Jacobi, Rulfa, Křenka Karla, Kopty J., Svobody, Vyskočila, Zajíčka, Steigra. Omluveni pp. Kopta Václ., Česaný a dodatečně p. Stejskal, jemuž pozvánka nebyla poštou doručena.
Schůzi zahájil o 8.10 hod.večerní p.předseda přivítav přítomné a přikročuje k projednání programu schůze, který byl stanoven takto:
1./ Čtení zápisu poslední výborové schůze.
2./ Zpráva jednatele.
3./ Zpráva pokladníka o výsledku sbírky a jmění spolku.
4./ Projednání otázky soutěže na pomník.
5./ Konání slavnostní valné hromady.
6./ Volné návrhy a rozhovory.

1./ Zápis poslední schůze byl čten a přítomnými schválen.
2./ Jednatel spolku uvádí, že jednal v ministerstvu Národní Obrany s divisním generálem Netíkem, ku kterému byl odporučen přednostou hospodářské správy plukovníkem JUDrem Bičíštěm stran získání informací jak by bylo lze získati starou bronzovou hlaveň z vyřazeného děla na pomník presidenta Osvoboditele. Dostalo se mu v důsledku vlastní spotřeby cenných kovů záporné odpovědi, že min.nár.obrany tyto hlavně v dnešní době nikomu neprodává.
Dále oznamuje, že po dohodě s p.předsedou a jednatelem Okresního osvětového sboru rozeslal jménem těchto dvou korporací na 64 okresních českých měst na tamní okresní osvětové sbory dopisy za účelem získání potřebných dat o autoru tamního pomníku, jaký náklad si stavba pomníku vyžádala, kdo pomník zhotovil, z jakého materiálu a současně žádal o zaslání fotosnímků. Na tyto žádosti došlo nás celkem odpovědí z těchto míst: Příbram, Domažlice, Sedlčany, Krumlov, Jičín, Nová Paka, Kutná Hora, Budějovice, Jindř.Hradec, Prahy od p.Kahaje, Kroupy, Boskovic, Peček, Strakonic, Mělníka, a předkládá došlé fotosnímky k prohlédnutí.
Uvádí dále, že dne 5.listopadu byla uspořádána sbírka v městě, která dle zprávy pokladní činila celkem Kč 5.185,20, dále od Tělocvičné Jednoty Sokol v Libochovicích výtěžek z filmu " Pohřeb pana presidenta Osvoboditele T.G.Masaryka 1.475,10 a dar okresní nemocenské pojišťovny v Roudnici Kč 1.500,-, za kteréžto dary bylo jmenovaným korporacím a p. Jar.Voglovi, jako zástupci v Okresní nem.pojišťovně v Roudnici zvlášť poděkováno.
Zmiňuje se dále o dalších došlých i odeslaných dopisech jednotlivým autorům a navrhovatelům pomníku T.G.Masaryka, kteří žádali, aby byli vyrozuměni o vypsané soutěži, které by se súčastnili.
Předčítá dopisy městské rady stran poskytnutí místa, jakož i darů, které městu došly od peněžních ústavů, které však město věnuje Spolku na pomník. Obsahy dopisů byly vzaty na vědomí s tím, že dle přání bude na náměstí instalována kostra pomníku která by na místě byla postavena, aby se seznalo, zda jest místo vhodné či nikoliv. Oznámení " Okresní hospodářské záložny o daru Kč 100,- na pomník byla kvitována. Podrobnější zpráva jest připojena k zápisu o této schůzi. Přítomní zprávu vzali na vědomí.
3./ Pan pokladník Kopta předčítá zprávu pokladní a uvádí, že obec Libochovice v letošním roce věnovala na pomník Kč 750,-, takže se zůstatkem z minulého roku a částek výše uvedených má Spolek k dnešnímu dnu na hotovosti celkem Kč 34.583,- bez připsaných úroků z roku 1937. Zpráva vzata byla na vědomí.
4./ Pan jednatel rozmlouvá pak o návrzích, které spolek obdržel v roce 1935, kdy vyzvali jsme některé sochaře o podání nabídky za účelem seznání, zda můžeme k stavbě přikročiti. Předčítá znovu jednotlivé nabídky a po delší debatě bylo usneseno vyzvati znovu následující výtvarníky o předložení modelu a příslušného návrhu. Pp. Bílka, Babku, Bendu, Kabeše, Duška, Makovského a event.další výtvarníky, kteří by o soutěž projevili zájem. Usneseno dále bylo, že soutěž nebude honorována a autoři, kteří se soutěže súčastní že nemají nároku na odškodnění jich výloh , které jím tím vzniknou, ani v tom případě, kdyby jim pomník zadán nebyl. V tomto smyslu doporučena stylisace dopisu. Pokud p.Makovského se týče bylo usneseno tohoto se pouze dotázati zač by byl pomník dle vzoru Mělnického pro nás zhotoven a bylo-li by lze dostati odlitek tohoto pomníku. Současně usneseno, aby pro všechny soutěži se súčastnějící byli vyzváni k podání návrhů a modelů do 20.března 1938.
K návrhu p. Křenka bylo usneseno, aby z modelů byla uspořádána výstavka pro širší obecenstvo a toto aby bylo požádáno o svůj názor na jednotlivé modely. Dále usneseno bylo, aby o vhodnosti pomníku rozhodla jůra z místních intelektuálů, znalců výtvarného umění.
K návrhu p.Pokorného usneseno bylo aby zhotovením kašírovaného modelu byl pověřen p.Zimmermann, který již v několika případech prokázal své znalosti
v tomto směru.
Pevně bylo stanoveno, aby pomník byl umístěn na náměstí v místech kde stává nyní tak zvané osvětlovací těleso, které by bylo odstraněno.
5./ Ve volných návrzích bylo usneseno:
a./ Zaslati poděkování " Tělocvičné jednotě Sokol " za příspěvek na pomník.
b./ Po rozhodnutí, kde pomník bude umístěn usneseno bylo vyzvati znovu ty korporace, které dosud nepřispěly o věnování příspěvku na pomník.
c./ V měsíci březnu kol 15. zajeti do Mělníka za účelem přesvědčení se o vhodnosti pomníku který jest postaven v hale " Osvětového domu ". Usneseno, aby zájezdu se súčastnili všichni členové výboru, pokud pomník ještě neviděli.
d./ Usneseno uspořádati slavnostní valnou hromadu dne 6.března v zasedací síni s obvyklým programem.
Poněvadž dalších návrhů nebylo, byla schůze o 10.30 hod.večerní skončena s přáním plna zdaru další činnosti.





Z p r á v a
o činnosti výboru " Spolku pro postavení pomníku presidentu Osvoboditeli T.G.Masarykovi v Libochovicích " za období od 23. října 1937 až do 27.1.1938.
V důsledku usnesení výborové schůze, ze dne 23. října 1937, připravil pan předseda společně s p.pokladníkem plánky a sběrací listiny ku provedení sbírky, která v Libochovicích byla vykonána dne 5.listopadu 1937 těmito pány: pan Zajíček Karel, Rulf Ladislav, Stejskal Alois, Svoboda Jaroslav, Kopta Jan, Racek Václav, Pajer Jan, Sláma Met., Kalík, Rulfová Laďka, Šturm Bořík a Moule, která vynesla v prvý den Kč xxxxx a pak v dodatcích, kterou prováděli p. Hromádka František a Pajer Jan, bylo vybráno Kč xxxxx .
Byl to jeden z nejkrásnějších dojmů, kterých si nestranný pozorovatel odnesl z městské knihovny, kam se všichni výběrčí kol 12.hod.polední s největším uspokojením nad dosaženým výsledkem, scházeli. Jedna jak druhá, třetí atd. dvojice byla v tom domnění, že ona bude vykazovati největší úspěch. Všeobecná pak byla radost všech přítomných, když seznali, krásný výsledek společného dopoledního snažení, vybrati co nejvíce. Všude byli výběrčí sympaticky přijímáni a příslušný příspěvek, dle možnosti, měli téměř všude připravený. Dík proto všem, kdož vybírali a o krásný výsledek se zasloužili, dík občanstvu našeho města za porozumění akce kterou připravujeme, dík jemu za příspěvky na Masarykův pomník.
Dne 11.listopadu t.r. internoval jsem u přednosty dělostřelectva, divis.generála Netíka u MNO, na základě doporučení, kterého se mně dostalo od ministerského rady Dra Šindlera a plukovníka Dra Bičíště, jako přednosty hospodářské správy MNO, zda by nám mohla býti odprodána neb darována hlaveň ze zrušeného děla, které bychom použili pak ku zhotovení, resp.odlití proponované sochy presidenta Osvoboditele. Vzhledem k potřebě cenných kovů pro účele vojenské, jest prodej těchto kovů firmám, korporacím i jednotlivcům zakázán a prodej se proto neprovádí. Bylo mně naznačeno divis.gen.Netíkem, že naše písemná žádost nebyla by v důsledku toho pro nás příznivě vyřízena.
V době příprav pro veřejné publikování dárců a přispívatelů na Masarykův pomník uvažovali jsme o tom, jakým způsobem bychom docílili bližších informací o místech, kde pomník Osvoboditele jest již zbudován, výši výloh, autora a materiálu, z jakého jest zhotoven, došly jsme k závěru, že bylo by účelné vyzvati okresní Osvětové sbory, aby požadované informace nám sdělili a současně aby nám snímek pomníku zaslali. Požádali jsme proto 66 okresních osvětových sborů o sdělení potřebných dat. Z tohoto počtu dostalo se nám odpovědi z Domažlic, Sedlčan, Příbrami, Kutné hory, Č.Budějovic, Jindřichova Hradce, že v jich soudním okresu žádný pomník presidenta Osvoboditele není vybudován. Okres.Osvět.sbor v Strakonicích, který jsme již před tím žádali, zaslal nám obrázky různých soch, které pro nás nejsou směrodatné.
Masarykův kulturní dům na Mělníce nám zaslal snímek, jakož i polohu umístění sochy presidenta Osvoboditele v hale jich spolkového domu, který jest bronzový, od mistra Makovského a byl zhotoven za Kč 35.000,-.
Okres. Osvětový sbor v Jičíně zaslal nám snímek pomníku ve Valdicích bez dalších dat. Okresní osvět. sbor v Nové Pace předal náš přípis akadem. sochaři Lad.Jivovi v Nové Pace, který zaslal snímek pomníku ve Studenti. Celková výška 4.60 m za Kč 25.000,- z tvrdého poohareckého pískovce. Osvět. sbor Pečky zasílá snímek pomníku od mistra Šalouna, který byl zhotoven nákladem Kč 81.034,-. Samotná socha presidentova jest 3 m. vysoká, bronzová.
Okres.Osvět.sbor v Č. Krumlově zasílá snímek pomníku, náklad Kč 20.000.-, kamenný od Štursy.
Kromě tohoto sdělení dostává se nám stále dotazů od akadem.sochaře Bílka z Podhorného Újezda a majora Babky z Prahy, kdy spolek přikročí k realisaci svého podniku a žádají, aby i oni byli vyzvání k účasti na soutěži a k podání nabídky.
Okresní nemocenská pojišťovna v Roudnici, zásluhou b.Vogla Jaroslava, darovala Spolku Kč 1.500,-, Tělocvičná Jednota Sokol, sehrála v náš prospěch film " Pohřeb pana presidenta Osvoboditele ", Občanská Beseda darovala nám Kč 50,- k žádostem, které jsme těmto korporacím zaslali k upozornění některého jich funkcionáře.
Městský úřad, resp.městské zastupitelstvo přispělo spolku Kč 450,- z došlých jí darů od místních peněžních ústavů na úhradu výloh vzniklých s pořízením a uspořádáním tryzny., dále doporučila spolku, aby uvažoval o vhodném místě a ve své schůzi, konané dne 24.t.m. usnesla se propůjčiti nám místa k postavení pomníku.
Ku konci své zprávy uvádím, že máme zde ještě nabídky od dřívějších navrhovatelů akademických sochařů, které bude nutno vyzvati, aby i oni nové nabídky si podali a doporučoval bych, aby již dnešní schůze zahájila konkrétní jednání, které by další činnost usměrnilo, tak, abychom mohli, dovolí-li tomu poměry finanční, již v letošním roce uskutečniti náš plán, účel našeho spolku, zbudovati v jubilejním roce 20.výročí naší samostatnosti prvnímu presidentu československé republiky důstojný památník v našem městě, který by byl nejen ozdobou našeho města ale celého libochovického kraje.





Z á p i s
o jednání slavnostní valné hromady, konané dne 6.března 1938 v zasedací síni městské radnice, které se súčastnili: sl.Kousová, Roňková, pp.Dvořák, Ing.Romenský, Česaný, Pokorný, Kopta Jan, Cimermann, Racek Václav, Pajer Jan, Nenych Bohuslav, Steiger Jos., Křenek Karel, Vyskočil Karel, Stern Karel, Rösch Stanislav, Bláha Jar., Květenský Václ., Rulf Ladislav, Strnad Jan, Holuša, Klíma.
Slavnostní valnou hromadu zahájil v nepřítomnosti p.předsedy starosta města p.Dvořák, který omluvil prozatímní nepřítomnost p.Svobody a přikročil pak k projednání programu slavnostní valné hromady.
P r o g r a m :
1./ Vzpomínka 88.narozenin presidenta T.G.Masaryka.
2./ Čtení zápisu poslední valné hromady.
3./ Podávání zpráv : jednatele o činnosti výboru.
pokladníka o stavu jmění.
4./ Volba nového výboru.
5./ Volné návrhy a rozhovory.

1./ Pro nepřítomnost p.předsedy bude vzpomínka na p.presidenta jím přednesena večer při slavnostní akademii, která se letos bude odbývati v sokolovně o 20.hod. večerní.
2./ Pan jednatel předčítá zápis poslední slavnostní valné hromady, který byl přítomnými vzat na vědomí.
3./ Pan jednatel podává pak obšírnou zprávu o činnosti spolku od poslední valné hromady až po dnešní. Zpráva byla přítomnými schválena a jest připojena k zápisu této valné hromady.
Pan pokladník podává pak přehled o příjmech a výdajích za uplynulé období a uvádí:
Zůstatek k 1.1.1937 činil Kč ...…………… 25.345,79
Příjem od 1.1.do 31.12.1937 ...…………… 9.822,11
Celkem .............………………………….. 35.167,90
Vydání v r.1937 .................………………… 231,80
Zůstatek k 1.1.1938 .............……………… 34.936,10
Příjem od 1.1.1938 do 6.3.1938 ..……………. 200,--
Vydání od 1.1.1938 do 6.3.1938 ..…………… 22,20
Zůstatek k 7.3.1938 .............……………… 35.113,90
Přírůstek v roce 1937 sestával:
a./ Sbírka po městě ................……………… 5.025,--
b./ Dary prostřednictvím peněžních ústavů … 3.470,25
c./ Od obce .......................…………………… 450.--
d./ Obchod.grémiu .................………………… 100,--
e./ Od p.Balona za rozprodané snímky ………. 20,--
f./ Úroky v r.1937.................…………………. 727,86
Celkem ...................……………………….. 9.822,11
V tomto výkazu došlých darů jsou v položce b./ uvedeny dary od okresní pojišťovny částkou Kč 1.500,- a výtěžek z představení v Biografu " Pohřeb p.presidenta Osvoboditele T. G. Masaryka " částkou Kč 1.
Po správě revisorů byla zpráva pokladní schválena a p.pokladníku bylo uděleno absolutorium.
Během programu dostavil se do valné hromady opozdivší se p.předseda, který ujímá se řízení valné hromady a přikročuje k projednání dalšího pořadu dnešní valné hromady.
4./ Volba nového výboru .
Pan předsedající činí dotaz jak má býti volba provedena zda aklamaci či lístky. Pan starosta města navrhuje, aby volba byla provedena aklamaci a aby byl zvolen stávající výbor. Proti tomu vyslovuje se p.jednatel z důvodu, že člen výboru p.Václav Soukup z Libochovic se přestěhoval a proto že jest nutno výbor doplniti novým členem. Dále uvedl, že jest nutno provésti volbu II.místopředsedy, poněvadž v letošním roce bude míti spolek mnohem více práce než v létech předchozích a v případě nepřítomnosti pana předsedy a nemožnosti se súčastniti jednání jeho náměstka bylo by nutno, aby řízením schůze byl pak pověřen jiný člen výboru. Po tomto objasnění, bylo usneseno, aby volba byla provedena aklamaci a na místo pana Soukupa aby byla do výboru pojata sl. Zděna Housová a p. Dvořák za město. V důsledku tohoto usnesení byli zvoleni do výboru:
l./ Předsedou pan odbor. učitel Jaroslav Svoboda,
2./ I. náměstkem pan řed. Hynek Dvořák,
3./ II. " " Kopta Václav,
4./ jednatelem " Steiger Josef,
5./ pokladníkem " Kopta Jan,
6./ členem výboru
pan Ing.Romenský Jiří,
" arch. Pokorný Josef ,
" Karel Křenek ,
" Stejskal Alois,
" Zajíček Karel,
" Česaný Josef,
" Rulf Ladisl.,
sl. Housová Zdena,
p. Cimermann Václav,
Náhradníci pánové
Vyskočil Karel
Jacobi Karel ,
Rev. účtů
Zázvorka. František,
Miller Josef.
Dotazem pana předsedy přítomní prohlásili, že funkci přijímají.
5./ Volné návrhy.
a./ Pan Svoboda doporučuje, aby se rozhovořilo o stavbě pomníku, kterážto otázka jest velmi akutní.
b./ Pan Štrunc uvádí, že pomník na. náměstí nebude míti vhodné místo a doporučuje místo v parku. Proti tomu staví se p.starosta města, jednatel, předseda, p.Cimerman a Pokorný z důvodu, že Masaryk patří mezi lid a že místo v parku není dnes v důsledku provedené regulace a event.potřebě vyhlédnutého místa pro jiné vážné účele tak vhodným, jak bylo v začátcích spolku.
c./ Pan Steiger doporučuje, aby z přítomných byla ustavena jura, která posoudí došlé návrhy a celkový elaborát předloží výboru k rozhodnutí o učiněném výběru.
d./ Pan Stern, p.Pokorný přikloňují se k tomuto návrhu a k dodatku p.řed.Dvořáka, aby jura sestávala z 8.členů, byli zvoleni do této jury tito pánové:
1./ pan předseda Jar.Svoboda
2./ pan jednatel Jos.Steiger,
3./ pan pokladník Jan Kopta,
4./ pan arch. Pokorný Josef,
5./ pan Ing.Romenský Jiří,
6./ pan řed.Dvořák Hynek, jako starosta města,
7./ pan Cimermann Václav,
8./ pan PhMr Rösch Stanislav.
e./ K návrhu p.Sterna bylo usneseno, aby komise se sešla k prozkoumání došlých nabídek dne 21.března 1938 o 20.hod.večerní v městské knihovně.
f./ K návrhu p.Steigra usneseno, po provedené opravě data p.Pokorným, aby zájezd do Mělníka k prohlídce pomníku T.G.Masaryka od p.Makovského byl stanoven na 22.března 1938 na 2.hod.odpolední, kteréhožto zájezdu súčastnili by se p.členové jury.
g./ K návrhu p.Cimermanna stanoveno konání výborové schůze na 24.březen.
h./ K návrhu p.Rulfa usneseno, aby mimořádná valná hromada, která by o zadání stavby pomníku rozhodla s konečnou platností byla svolána na 26.března 1938 do zasedací síně městské radnice na 8.hod.večerní.
Pánové Pokorný a Svoboda poskytnou k zájezdu svá vozidla za úhradu pohonných látek.
Poněvadž dalších návrhů nebylo, byla valná hromada skončena o 11.45 hod.polední s přáním plna zdaru další činnosti.
Z p r á v a
jednatele " Spolku pro postavení pomníku T.G. Masarykovi v Libochovicích " podaná v slavnostní valné hromadě dne 6.března 1938 v zasedací síni městské radnice.
V minulém roce, ještě za života našeho velikého presidenta Osvoboditele sešli jsme se, aby v den jeho 87.narozenin podali jsme Vám zprávu o naší činnosti. Od poslední valné hromady mnoho se změnilo. Masaryk zemřel po plodné práci dne 14.září 1937 v lánském zámečku. Po smutné zprávě, která se rozletěla netoliko po všech částech naší drahé vlasti ale i do daleké ciziny, uspořádali jsme již dne 15.září o 5.té hodině večerní v klubovně hotelu " U tří lip " smuteční schůzi, abychom jednak vzdali posmrtnou vzpomínku Velikému mrtvému. Schůze tato byla neobvykle navštívena. K přítomným promluvili pánové Svoboda a Vyskočil, kteří nehledanými, upřímnými a tklivými slovy vzpomněli nesmrtelných zásluh T.G. Masaryka. Po pietním aktu jednáno bylo o event.uspořádání tryzny na náměstí. Vypracovány byly zhruba pokyny, a již dne 20. září od časných hodin ranních do pozdních hodin večerních střídali se čestné stráže u improvisovaného katafalku, černou a fialovou látkou zakrytého. Dík městské radě, která nesla všechny výlohy s tím vzniklé, dík korporacím, které projevily takovou jednotnost, jako v dobách nejpohnutějších českého národa, dík panu Cimermanovi, zpěváckému spolku Dvořák a všem, kdož o zdar a pietní průběh této tryzny se zasloužili, dík peněžním ústavům, které na úhradu svoji hřivnou přispěli a dík p.starostovi obce s městskou radou a p.Vyskočilovi, dík i p. předsedovi spolku p.Svobodovi,Libochovice opět prokázali, že se mohou plně postaviti po bok velikých měst, které tak důstojným způsobem vzpomněli svého mrtvého prvního presidenta Osvoboditele.
Po tryzně byla uspořádána výborová schůze, která pojednala o získání peněžitých prostředků nutných k realisování vytčeného cíle. Jíž dne 5.listopadu rozběhlo se po předchozí dobře připravené agitaci v Libochovicích 8 dvojic, aby potřebné příspěvky od vděčného občanstva našeho města přijalo. Úspěch byl jedinečný. Po tříhodinovém věnování se dobrovolné dobročinné akci sešli se všichni výběrčí v městské knihovně o 12.hod.polední aby složili do rukou p.pokladníka. spolku, který s většinou členů výboru sám byl aktivně činným , vybranou částku, která dostoupila výše Kč 4.759,-.
Jednatel spolku spolu s p.předsedou a za spolupráce okresního osvětového sboru, za účelem získání správných informací o výši nákladu, vyžádali si prostřednictvím okresních osvětových sborů, informace o pomnících v různých městech stávajících. Rozesláno bylo celkem 64 dopisů. Odpovědi nás došlo 28, s mnoha fotosnímkami.
Začátkem tohoto roku sešli jsme se znovu, abychom prozkoumali došlé odpovědi a současně abychom se usnesli na vyzvání některých výtvarníků o předložení jich návrhů s příslušným popisem a rozpočtem. Termín pro zaslání požadovaného stanoven byl na 20 březen. Celkem bylo vyzváno 8 akademických sochařů a sice pp. Bílek, Babka, Dušek, Fojtík, Benda,Kabeš, Koukolíček, Makovský, z nichž většina žádala o různá vysvětlení, hlavně však polohopisný plánek náměstí, a místa na kterém by byl pomník postaven. Potřebný plánek zhotovil p.předseda. Po 20.březnu začne novězvolenému výboru nový úkol, aby rozhodl o pomníku, který by byl ozdobou našeho města a současně aby byl projevem vděčnosti zesnulému presidentu Osvoboditeli T.G. Masarykovi. Dle proponované doby potřebné k zhotovení a instalování pomníku, byl by pomník patrně odhalen již dne 11.září, nejpozději 28.října 1938 v jubilejním roce 20.trvání Československé republiky.
Po stránce organisační konali jsme:
1 řádnou valnou hromadu spojenou se slavnostní chůzí,
1 smuteční schůzi,
1 schůzi sběratelů,
3 výborové schůze,
1 sbírku,
1 tryznu za TGM.
Dopisů bylo přijato celkem 42, odesláno 99, a 72 pozvánek do různých schůzí. Kromě toho obdrželi jsme k naším žádostem celkem 18 foto snímků.
To by byla celková činnost za uplynulé období. Zbývá ještě k podotknutí, že k námětu, přednesenému p.Cimermanem ve schůzi dne 15. září 1937 o získání staré hlavně z vyřazeného děla od Ministerstva Národní Obrany, provedl jsem dne 11. listopadu u příležitostné návštěvě v tomto ministerstvu intervenci u divisního generála pana Netíka, k němuž jsem byl odporučen od přednosty hospodářské správy panem JUDrem Bičíštěm, plukovníkem pěchoty, který k mému přednesenému dotazu nám sdělil, že podobná žádost v dnešní době, kdy vojenská správa sama potřebuje cenné kovy pro svoji potřebu, byla by bezpředmětná. Tedy ani v tomto případě nenechali jsme bez povšimnutí přednesený námět. Další práci pak přeji plna zdaru.





Z á p i s
o jednání výborové schůze, konané v sobotu dne 26.března 1938 v zasedací síni městské radnice za přítomnosti pánů: Ing.Romenského, Arch.Pokorného, Svobody, Steigra, Cimermanna, Kopty Jana, Kopty Václava, Křenka Karla, Stejskala, Rulfa Lad. Zajíčka, Česaného, Dvořáka, Zázvorky, Vyskočila a sl.Housové.
Schůzi zahájil o 8.10.hod.večerní předseda spolku pan J.Svoboda přivítáním přítomných a přikročil pak k projednání programu schůze, který byl stanoven takto:
1./ Čtení zápisu poslední výborové schůze.
2./ Čtení zápisu o jednání a usnesení jůry.
3./ Podání zprávy o došlých nabídkách .
4./ Určení pořadí návrhů pro valnou hromadu.
5./ Stanovení dne konání valné hromady.
6./ Volné návrhy a rozhovory.

1 - 2./ Zápisy poslední výborové schůze a schůze komise pro posouzení došlých návrhů byly jednatelem spolku přečteny a přítomnými schváleny.
3./ Jednatel spolku jako doplněk k zápisu o jednání jůry předčítá zprávu o došlých návrzích, která byla již přečtena ve schůzi této jůry a po doplnění dalšími podrobnostmi o došlých návrzích od p.Duška a Bendy, kterážto zpráva byla rovněž vzata na vědomí a byla pak předmětem dalšího jednání.
Zprávu tuto doplňuje pan předseda tím, že dne 22.byl uspořádán zájezd na Mělník k prohlídce sochy umístěné v Masarykovém lidovýchovném domě, kterážto prohlídka nepřinesla však to, co od návštěvy súčastněných pánů se očekávalo, vyslovení jednotného názoru o vhodnosti této sochy v našem městě. Dále autorské právo jest komplikováno vázaností jak města Mělníka, tak i výtvarníka p.Makovského, kdy jeden neb i druhý bez obapolného souhlasu nesmí zhotoviti kopii této sochy. Dále oznamuje, že dle usnesení komise jednal s p.Babkou, který však bez dohody s p.Novákem nemůže nic přislíbit. Dal mu znáti, že cena sochy samé by byla as Kč 40.000,-. Pokud se týče p.Makovského toho nezastihl doma, ani nikde jinde a má dojem, že v důsledku nesprávného adresování dopisu jej pan Makovský asi neobdržel.
Pan Romenský, pan Cimermann, Kopta Jan, Křenek a Steiger doplňují zprávu p. předsedy o pomníku na Mělníce dle svých názorů a poznatků co na soše shledali závadného. Všichni však stotožňují se s názorem, že za tu cenu, za kterou sochu pořídil Mělník, stěží budeme moci tuto od p.Makovského v dnešní době od něho obdržeti.
Pan Svoboda žádá o souhlas k dalšímu nezávaznému jednání s p. Makovským. Proti se vyslovuje p.Steiger z důvodu, že lhůta k podání nabídky jest již prošlá a dále z toho důvodu, že na dopis ze dne 18.února 1938 správně p.Makovskému adresovaný, tedy i správně doručený, neobdrželi jsme žádné odpovědi. Pan Ing.Romenský neshledává žádné závady proč by se nemohlo dále s p.Makovským jednat. Pan arch.Pokorný přikloňuje se k názoru p.Ing.Romenského.Po delší debatě, které se súčastnila většina přítomných usneseno bylo, aby s p.Makovským bylo dále nezávazně ještě jedenkráte jednáno.
4./ Pan Kopta Jan žádá, aby předem než bude stanoveno pořadí, bylo rozhodnuto které návrhy mají býti vyloučeny z jednání v důsledku předběžného projednání této otázky ve schůzi komise pro posouzení návrhů.
1./ K návrhu p.Cimermanna usneseno bylo ze soutěže a bližšího projednávání vyloučiti návrhy zaslané panem Koukolíčkem, jako naprosto nevyhovující.
2./ K návrhu p. Kopty usneseno vyloučiti návrhy pana Rud.Kabeše z Tábora, jako návrhy neodpovídající našemu řešení.
3./ K návrhu p.starosty města, po zdůraznění zprávy, kterou podal p.předseda o jednání s p.Babkou usneseno i tento návrh vyloučiti z dalšího jednání z důvodu že jest pro nás nepřijatelný jak po stránce finanční tak i vlastním pojetí po stránce výtvarné.
4./ K návrhu p.jednatele bylo usneseno vyloučiti z návrhu i návrhy od p. Bendy z důvodu, že spolek nemůže návrhy tyto pro značnou nákladnost akceptovati, ačkoliv nemůže jim býti nic vytknuto.
5./ K návrhu p. Pokorného po předchozí důkladné prohlídce zbylých návrhů usneseno zařaditi další návrhy v tomto pořadí:
1./ Návrh p.Duška jako návrh nejlépe vyhovující jak po stránce umělecké tak i finanční.
2./ Návrh p.Bílka, s kterým by muselo býti navázáno jednání stran poskytnutí slevy.
K tomuto navrhuje pan Rulf, aby v případě, že jednání s p. Makovským bylo by úspěšné, aby pořadí pak pro valnou hromadu bylo pozměněno dle toho, jak by cenově nám byl návrh přijatelný.
5./ Pan jednatel žádá, vzhledem ku krátké době, která by výtvarníkům zbývala k řádnému dohotovení pomníku, aby byl stanoven den konání valné hromady pokud možno co nejdříve. K návrhu p. Kopty Jana usneseno konati valnou hromadu v pondělí dne 4.dubna o 8.hod.večerní v zasedací síni městské radnice.
6./ Pan předseda doporučuje uspořádání výstavky v neděli dne 3.dubna 1938 v zasedací síni městské radnice. Pan Cimerman přislibuje v případě schválení tohoto námětu, že výstavku uspořádá. Po příslibu p.starostou města o propůjčení zasedací síně k tomuto účelu usneseno bylo výstavku uspořádati s dobrovolným příspěvkem návštěvníků.
Pan Rulf doporučuje, aby bylo zasláno do všech krajinských listů oznámení o otevření této výstavky.
Poněvadž dalších návrhů nebylo, byla schůze skončena o 10.hod.večerní s přáním plna zdaru proponovanému dílu.





Zápis
o jednání komise pro posouzení došlých návrhů a modelů na pomník presidenta Osvoboditele T.G.Masaryka v Libochovicích, sepsaný dne 31.března 1938.
Schůzka konala se dne 31.března 1938 o 20.hodině v místnosti městské knihovny a přítomni byli pánové: Ing.Romenský, Jar.Svoboda, J.Kopta, M.Dvořák / starosta města /, PhMr Rösch Stanislav, a Steiger Josef, Cimermann Václav. Pro vážné onemocnění omluven arch.Jos.Pokorný.
Před zahájením jednání byly na stole umístěny všechny návrhy, které nás došly a sice od akademického sochaře pana Kabeše z Tábora jeden, dva návrhy z roku 1936. od p.Bílka z Hořic 3 návrhy, od p.Koukolíčka tři návrhy a od p.Babky z Prahy jeden návrh.
Přítomní pánové provedli důkladnou prohlídku, jakož i důkladně posoudili předložené návrhy, načež p. předseda schůzi a jednání zahájil jich přivítáním.
Jednatel spolku podal pak zprávu o postupu jednání spolku dle usnesení výborové schůze ze dne 7.ledna 1938, o výzvě k předložení návrhů zaslaných v úvahu přicházejícím výtvarníkům o jich odpovědí, jich žádostí, jakož i o návštěvě a jednání s některými výtvarníky, kteří do Libochovic přijeli, aby se blíže o místě informovali. Uvádí dále ve své zprávě, kteří výtvarníci své návrhy předložili, neb zaslání jich avisovali .
Po podané zprávě, která jest k zápisu připojena, bylo jednáno o návrzích samých, jakož i o nutnosti prohlídky pomníku v Mělníce od výtvarníka, akademického sochaře Vinc. Makovského.
1./ Návrh od p. Kabeše, pro malou výšku sochy, jakož i neúměrnou k soše samé architektonického řešení spodku uznán za nevyhovující, ač cenově by návrh vyhovoval.
2./ Návrh pana Bílka jak po stránce architektonické, tak i vlastní sochařské práce uznán za vyhovující, cenově však nevyhovuje a bude nutno při eventuelním schválení tohoto návrhu výborem i valnou hromadou navázati s p.Bílkem jednání stran úpravy ceny. Usneseno vzíti návrhy v úvahu.
3./ Návrhy p.Koukolíčka ad 1, ad 2, i ad 3, ve všech alternativách b až h uznány za naprosto nevyhovujících po stránce architektonické i umělecké, ač cenově by byly spolku přijatelné.
4 . / Návrh p.Babky vyhovuje plně po stránce architektonické. Pokud sochy samé se týče bylo by nutno provésti částečnou opravu klobouku, jakož i postavy samé, neboť břicho jest poměrné dosti značné, neúměrné vlastní postavě. Cenově jest pak návrh nepřijatelný a vzhledem k finančním možnostem spolku muselo by nastati jiné řešení architektonické úpravy a sice v tom smyslu, že by místo hlazení a leštění bylo jednáno o broušení všech neb o jemné omítání, eventuelně o vzbudování spodku z betonu a obložení pouze žulovými deskami. Současně usneseno vyzvati p.Babku o specifikování práce t.j. Zvlášť t.j. zvlášť za sochu, zvlášť za spodek.
Návrh doporučeno přes finanční těžkosti spolku vzíti v úvahu.
5./ Návrh p.Duška, který bude jím samým dne 23. neb 24.3.1938 přivezen do Libochovic podrobiti studiu a jednání před zahájením výborové, schůze dne 24.3.1938.
6./ Rovněž návrh, který by snad zaslal p.Benda do tohoto dne byl by před výborovou schůzí projednán.
7./ Žádosti pana Fojtíka o opětné zaslání podmínek a polohopisného plánku, o které žádá dopisem psaným dne 17.března 1938 usneseno nevyhověti, poněvadž lhůta k předložení návrhu jest již prošlá.
8./ dle usnesení výborové chůze ze dne 7. ledna 1938 a valné hromady ze dne 6.března 1938 usneseno jest dne 22.března 1938 do Mělníka a k prohlídce pomníku v Masarykovém lidovýchovném domě, který zhotovil akademický sochař p. Vinc. Makovský z důvodu, že dle zdání některých pánů pomník by plně vyhovoval jak po stránce umělecké, tak i po stránce finanční. Odjezd stanoven na 15.hod.odpolední a zájezdu se súčastní pánové : Ing. Romenský, J.Svoboda, J.Kopta, V.Cimermann, J.Steiger a eventuelně i Al.Stejskal.
Po prohlídce pomníku samého, po zjištění všech potřebných dat, hlavně cenových bylo by jednáno v urychleném řízení s p. V. Makovským o předložení nabídky a v případě, že by cena odpovídala ceně, byť i přibližné pořizovacímu nákladu, za který pomník získal " Masarykův lidovýchovný dům " v Mělníce, bylo by lze umístiti p. Makovského jako prvního v pořadí všech došlých návrhů.
Dle dosaváde došlých návrhů bylo by pořadí autorů:
1./ Babka Karel akademický sochař v Praze.
2./ Bílek František " " , Hořice.
Vyhovovali by eventuelně návrhy p.Duška neb p. Bendy po všech stránkách, jakož i návrh p. Makovského, bylo by pořadí pozměněno .
Vzhledem ku krátkosti lhůty dodací, která by musela býti stanovena, bude celkově jednání vedeno urychleně.





Zápis
o jednání výborové schůze konané v pondělí dne 4.dubna 1938 v místnosti městské knihovny. Schůzi zahájil o 20.hod.večerní předseda spolku p.odb. učitel Jar. Svoboda přivítáním přítomných sl.Housové, pánů: Kopty, Křenka, Cimermana, Pokorného, Zajíčka, Stejskala, Vyskočila, Jacobiho, Rulfa, Rösche, Dvořáka a Steigra. Omlouvá nepřítomnost p. Ing. Romenského a Česaného. Přikročil pak k projednání programu schůze, který byl stanoven takto:
1. / Čtení zápisu poslední výborové schůze .
2./ Zpráva o průběhu výstavky.
3./ Zpráva p.předsedy o jednání s p. Makovským.
4./ Volné návrhy a rozhovory.

1./ Zápis poslední výborové schůze byl přečten a přítomnými vzat na vědomí a schválen.
2./ Pan Kopta Jan uvádí, že z usnesení poslední výborové schůze uspořádána byla výstavka modelů. Pořádání výstavky bylo v krajinských listech uveřejněno a ručně zhotovený plagát p.předsedou upozorňoval výrazně občanstvo na tuto výstavku. Výstavka byla četně navštívena. Na dobrovolných. darech vybráno bylo celkem Kč 89.95. O uspořádání výstavky zasloužil se p.Cimermann. Pokud hlasování se týče byly odevzdány hlasy návštěvníků těmto výtvarníkům, které provedlo následující klasifikování:
Autor model v I.pořadí II .pořad. III .poř.
Břetislav Benda - Praha 1 23 13 5
" " " 2 2 1 3
" " " 3 - 1 6
Karel Babka - " 4 4 5 5
J.V.Dušek - Tábor 5 31 19 22
Frant. Bílek - Hořice 6 26 24 10
Rud. Kabeš - Tábor 7 42 19 21
" " - " 8 8 12 8
" " - " 9 2 6 2
Koukolíček - Rokycany 10 - - 2
" " 11 - - -
" " 12 - - -
Lounský - ? 13 6 10 5
Na 2 lístkách byla poznámka " Jsem pro místního sochaře." !
1 lístek nesl poznámku " Jsem pro p.Zentnera " !
1 " " Jsem pro pomník čís.7 na podstavci č. 9 v sadech" !
Jednatel lituje, že model č.13 nebyl odlit do sádry liknavým umělcem, neboť by soustředil na sebe jistě více hlasů nežli 21. Pan předseda uvádí, že snad výtvarníku Lounskému o to ani snad nešlo, poněvadž by pomník i kdyby byl jemu zadán nemohl zhotoviti, poněvadž není pro to zařízen. Pravděpodobně jednalo se mu pouze o doplnění výstavky. Zpráva p. jednatele i p.Kopty byla pak schválena.
3./ Pan předseda spolku ve své obsáhlé zprávě uvedl, že dle usnesení výborové schůze ze dne 26.m.m.navštívil společně s p.pokladníkem Koptou dne 30.března 1938 v atelieru v Střešovicích p.Makovského, kterého se dotázal, zda by mohl pomník T.G.Masaryka, taký jaký jest na Mělníce pro Libochovice zhotoviti. Dle polohopisného plánu náměstí našeho, který mu byl již dříve zaslán zjistil, že pomník byl by pro nás moc malý. Uvedl, že má pomník ve větších rozměrech v Humpolci, který by byl ochoten pro nás za Kč 40.000,- zhotoviti s p.Frágnerem do Libochovic zajeti a kašírovaným modelem zjistiti jeho velikost. Uvádí dále, že dne 30.m.m.byl s p.pokladníkem Koptou v Humpolci, kde pomník prohlédli a domnívají se oba, že by byl pro nás nejvhodnější. Různými dotazy mezi tamními občany, s kterými měli možnost hovořiti zjistili, že pomník se občanstvu humpoleckému zamlouvá a město jest hrdo na to, že pomník tak vynikajícího výtvarníka zdobí Humpolec . Vzhledem k tomu, že p Makovskému nic nepřislíbili, činí dotaz, jak má býti dál postupováno. Po debatě, která se rozvinula, bylo usneseno vyslat do Humpolce širší komisi, která by pomník prohlédla, dalších zpráv v městě získala, a svůj úsudek v nejbližší výborové schůzi ostatním sdělila. K zájezdu byli pak určeni tito pánové: Svoboda, Cimermann, Rösch, Zajíček, Rulf, Stejskal, Vyskočil. Křenek, Steiger.
Odjezd stanoven na neděli dne 10.dubna 1938 na 6.hodinu ranní. Pan jednatel byl pověřen obstaráním levných vozidel u p.Berana, neb Veselého aneb p. Břeně. Spolek uhradí výlohy spojené s jízdou. Ostatní výlohy, které by snad komisi vznikly, uhradí si každý účastník sám.
Usneseno bylo dále p. Makovskému oznámiti, že příslušné sdělení k jeho zájezdu do Libochovic mu oznámíme po návratu z Humpolce a usnesení výborové schůze, která bude ihned svolána.
4./ Pan učitel Kopta činí dotaz kdy budou modely vráceny všem autorům. Po provedené debatě usneseno bylo až po rozhodnutí, komu zhotovení pomníku bylo svěřeno .
Pan Steiger žádá p.starostu o sdělení, můželi spolek tyto modely ještě několik dnů v zasedací síni ponechati. Po zodpovědění tohoto dotazu usneseno bylo modely zabaliti dne 13.IV.1938 a nákladními listy majitelům je vrátiti.
Pan předseda žádá, aby v případě, že pomník v Humpolci byl by komisí zamítnut, zda může navázati jednání s p. Břet.Bendou, třebaže jeho návrh pro nedostupnou cenu byl ze soutěže vyloučen. Ponechává se do příští schůze.
Poněvadž dalších návrhů nebylo, byla schůze skončena o 22.30 hod. večer.





Z p r á v a
o došlých návrzích a modelech na pomník presidenta - Osvoboditele T.G. Masaryka v Libochovicích, pro komisi, která posoudí tyto návrhy ve schůzi dne 21.března 1938 v městské knihovně.
„ Vážení pánové.
Podle usnesení výborové schůze ze dne 27.ledna 1938 vyzvali jsme tyto pány výtvarníky k předložení modelů a návrhů na pomník T.G. Masaryka: Ak.soch. Frant.Bílka v Hořicích, R.Kabeše v Táboře, Břet.Bendovi v Praze, J. V.Duška v Táboře, V.Babku v Praze. K dodatečně došlým žádostem, vyzvali jsme p. J.Fojtíka z Prahy, V.Koukolíčka z Rokycan. P.Vinc.Makovského v Praze pak požádali jsme o sdělení výše nákladu, kterého by si vyžádala výstavba pomníku, jaký jest v Masarykovém domě na Mělníce.
Pánové: Kabeš, Bílek, Babka, Dušek, Benda, potvrdili příjem vyzvání a žádali o zaslání snímku náměstí, neb polohopisného plánu s vyznačením místa, kde by byl pomník umístěn. P. Bílek a Benda žádali o sdělení jmen výtvarníků, kteří návrhy budou posuzovati. Pan Makovský odpověděl, že z neznalosti místa, kde by pomník měl býti umístěn, jakož i neznalosti bližších podmínek nemůže dobře podat pevnou nabídku a projevil ochotu do Libochovic zavítat po 8.březnu a o sdělení, zda s tím souhlasíme. Výše jmenovaným pánům byly zaslány polohopisné plánky, posledně dvou jmenovaným pak oznámeno, že komise bude sestávati z místních znalců výtvarného umění. Panu Makovskému byl potvrzen příjem jeho dotazu a znovu jsme žádali o výši nákladu kopie pomníku v Mělníce a současně žádali jej o podání dobrozdání, zda by pomník mohl býti postaven na našem náměstí./ Polohopisný plánek jsme k tomu připojili /.Dále jsme uvedli, že po obdržení žádané odpovědi obratem mu sdělíme, zda jest jeho návštěva v Libochovicích nutna a event.vyzvali jej k předložení nového návrhu, který by však nebyl námi honorován. Na tento přípis z 18.2.1938 neobdrželi jsme odpovědi.
Dne 16.t.m., navštívil nás akadem.sochař Bílek z Prahy se svým bratrem z Hořic a architekt Kvasnička z Prahy, kteří přišli shlédnouti místo, dne 20. akadem.sochař p. Babka a p. Novák z Prahy, kteří přivezli jíž hotový model a rozpočet. Během 19., 20.a 21.t.m.došly nás návrhy od p.Kabeše 1, p.Koukolíčka 3, p. Babky 1, p. Bílka. 2 .
Pan Dušek, který se bojí svěřiti svůj model dráze oznámil jeho přivezení ve středu neb čtvrtek ranním vlakem. Pan Fojtík dne 17.t.m.nám píše, že založil někam podmínky k podání návrhu, žádá o jich opětné zaslání a o udání ceny pořizovací pomníku.
Došlé návrhy:
1./ pan Kabeš: President Osvoboditel přehlíží vojenskou moc. Oděn ve svůj legionářský kroj. Žulová architektura byla by jemně štukovaná vysoká 2.10, socha bronzová 2.00 ................. Náklad 42.500,- .
Jest ochoten předložiti 1 m sádrový odlitek se skutečnou velikostí hlavy.
V ceně není zahrnut náklad spojený s dovozem a se zhotovením základu pod pomník. Zjednodušením architektury snížil by se náklad.
2./ p. Bílek: President Osvoboditel prohlašuje ústavu nové Čsl.republiky. Bronzová socha jest 2.50 vysoká, žulový podstavec 180 x 85 x 80 cm a základna 300 x 280 x 30 cm byla by čistě štukována ........ Náklad 48.600,-, v částce jest zahrnuta doprava a osazení. Základ, lešení, pomocné síly ku stavbě 2-3 lidi na 2 dny v částce zahrnuto není. Z podstavce pískovcového stál by pomník 44.000,-. Nedoporučuje sochu nižší 2.50 . Dalším dopisem projevuje ochotu při event, zadání přijet do Libochovic, zhotovit na náměstí z latí návrh pomníku ve skutečné velikosti a nakreslenou sochou presidenta Osvoboditele, jakož i projednati platební podmínky.
3./ Pan Koukolíček: Návrh A1 " ze žuly olšanské a Tisské, socha bronzová jest ve 3 alternativách: a a d v nadživotní velikosti: 32.340,50 a 33.439,40
b a c ve skutečné velikosti: 31.431,-- a 33.099,40
Návrh A2 v nadživotní velikosti: 29.318,20
e a ve skutečné velikosti 28.568,40 - 33.043,20
Návrh A3 v životní velikosti: 31.321,30
g v nadživotní velikosti: 33.291.30
h v životní velikosti: 32.991,10
Vzory žuly připojeny jsou v bedně k modelům. Ceny rozumějí se s dopravou až na místo, mimo postavení základu, bronzového písma a daně. Desky plateau jsou jemně opracovány, hranol a postavený na ležato bude leštěný.
4./ Pan Babka: President při zájezdu po republice. Socha bronzová, 2.50 vysoká, z dobré bronzi, čistě ciselovaná, ze žulového podstavce, na všech plochách hlazeného, s osazením textu v bronzi neb vtesaného v kámen a dodáním na místo na předem připravený betonový základ / který by zhotovil svým nákladem spolek / za cenu ........................................................ Kč 65.000,--
Při zadání byl by zhotoven model v 1/3 velikosti v hodnotném uměleckém propracování.
5. / Akadem. sochař J. V. Dušek z Tábora.
Socha bronzová, 2.40 m vysoká hlavní sloup 172 cm vysoký, spodní plato 16 cm vysoký, podnož z bílých struskových cihel neb umělé žuly 12 cm vysoká, takže celková výška by byla 4.40 m. Architektura byla by z jádrové jemnozrnné žuly. Celkový náklad na pomník .................. Kč 45.500,-.
V této ceně jest započteno: modely, projekční práce, provedení v materiálech, doprava, osazení na místě a daň obratová. Zadání muselo by býti do 3.4. 1938, splatnost: Při zadání Kč 5.000,-, po dokončení modelu sochy v l/2 skutečné velikosti 5.000,-, po dokončení sochy ve skutečné velikosti a předání slévárně opět 6.500,-Kč. Zbytek až po dokončení a osazení pomníku na místě. Nejkratší doba dodací při okamžitém zadání v druhé polovině srpna 1938, jinak dle dohody. Doba ručení doživotní. Podnož a základy provedl by výbor ve své režii.
6./ Akadem.sochař Břetislav Benda z Prahy :
Zasílá tři modely sochy a jeden podstavec. Výška sochy v bronzu pohybovala by se od cca 220 - 300 cm. Cena sochy v bronzu od Kč 45.000,- až 65.000,-, dle velikosti a dle toho bude-li socha s pláštěm či v žaketu, neboť cena za odlití do bronzu řídí se dle kubatury a nákladu práce. Podstavec v této ceně není zahrnut a spolek by jej mohl pořídit ve své režii. Jest ochoten do Libochovic přijet, rozměry kulisou vyzkoušet a cenou se přizpůsobiti platebním možnostem.
Akademický sochař J.V.Dušek z Tábora zasílá album svých prací k posouzení jeho tvorby dne 31.3.1938.
Dle ústního sdělení p.předsedy, který navštívil dne 30.3.1938 akademického sochaře p. Makovského v jeho ateliéru, jest tento ochoten do Libochovic zajeti a pomník nám za cenu Kč 40.000,- ve velikosti 315 cm zhotoviti. Byla by to kopie jeho pomníku v Humpolci. Týž den navštívil p.předseda s p.pokladníkem Koptou Humpolec, kde shlédli pomník a potřebné informace získali.
Dne 3.dubna 1938 dík agilnosti a tvořivosti osvědčeného pracovníka p. V.Cimermana uspořádána byla výstavka modelů a fotografií. Návštěva byla dosti značná. Účast na hlasování rovněž veliká.
Dle usnesení výborové schůze ze dne 4.dubna 1938 súčastnili se zájezdu do Humpolce k prohlídce tamního pomníku od V.Makovského pánové: Svoboda, Zajíček, Stejskal, Křenek, Rulf, Vyskočil, Steiger, Rösch a Cimermann. Informace podal členům našeho zájezdu p.továrník Méd, který s nevšední ochotou zasvětil všechny přítomné do jich jednání s p.Makovským a architektem Kočarem. Rovněž tito pánové získali cenných informací od místních občanů.Zápis
o jednání výborové schůzi, konané v pondělí dne 11. dubna 1938 v zasedací síni městské knihovny.
Schůzi zahájil o 20.hod.večerní předseda spolku pan Svoboda, přivítav přítomné pány Křenka Karla, Koptu Jana, Vyskočila, Zajíčka, Jacobi, Rulfa, Dvořáka, Rösche, Zázvorku, Romenského, Steigra a sl. Housovou. Omlouvá nepřítomnost p.Česaného, Cimermana a Koptu Václava. Přikročil pak k projednání programu schůze, který byl stanoven takto:
1./ Čtení zápisu poslední schůze.
2./ Zpráva komise o zájezdu do Humpolce.
3./ Stanovení návrhu pro valnou hromadu.
4./ Stanovení dne konání valné hromady.
5./ Volné návrhy a rozhovory.
1 ./ Zápis poslední schůze přečetl jednatel spolku a byl přítomnými schválen.
2./ Pan předseda podává zprávu o návštěvě v Humpolci a uvádí, že všichni přítomní schválili návrh pomníku humpoleckého pro naše město. Shoda mezi všemi byla jednotná. Ostatní účastníci zájezdu potvrzují slova pana předsedy a doporučují aby bylo navázáno s p. Makovským jednání o podmínkách dodání a placení.
3./ Pan ředitel Křenek jménem ostatních pánů, kteří zájezdu nebyli přítomni navrhuje, aby ostatní se připojili k dobrozdání pánů, kteří své zprávy přednesli a staví přímý návrh, aby zhotovení pomníku bylo zadáno p. Makovskému a v tomto smyslu aby byl návrh valné hromadě přednesen. Všichni přítomní pak návrh schválili.
4 ./ K návrhu p. Kopty usneseno bylo, aby valná hromada se konala v úterý dne 19.dubna o 19.hodině, v případě malého počtu o hodinu později za každého počtu přítomných. Pan předseda nechá zhotoviti as 12 vývěsek, pan jednatel oznámí konání schůze okresnímu úřadu v Roudnici n/L.
5./ Pan předseda doporučuje, aby p. Makovskému bylo oznámeno usnesení výboru se žádostí, aby do Libochovic přijel a den příjezdu aby oznámil. Pan jednatel nabízí se, že jest ochoten do Prahy k p.Makovskému při své cestě dne 12.t.m.zajít a dopis mu odevzdat, případně mu oznámit, že p.předseda jej ve středu dne 13.navštíví. Vzato na vědomí.
Pan pokladník Kopta žádá, aby bylo uvažováno o možnosti získání dalších příspěvků k úhradě nákladu, který si stavba pomníku vyžádá. Po provedené debatě, které se súčastnili téměř všichni přítomní bylo usneseno požádati o příspěvek: Všechny spolky a korporace v Libochovicích, všechny peněžní ústavy, průmyslové podniky, správní rady, mezi nimi Českou průmyslovou banku, fmu Dutta, p.Belerediho, Herbersteina, Baťu, p.Havla, všechny poslance, školní radu, a libochovické rodáky. Tělocvičná Jednota Sokol bude požádána o sehrání Bio představení ve prospěch pomníku. Dále bylo usneseno nechati příslušné dopisy natisknouti v tiskárně.
K návrhu p.Steigra usneseno bylo odhaliti pomník dne 11.září 1938 požádati o převzetí protektorátu p.poslance Malypetra, Dra Soukupa, jako zástupci naší župy a předsedy obou komor Národního Shromáždění. Dále jednáno bylo o vojenské hudbě, kteroužto otázku projedná jednatel u ministerstva národní obrany.
Konečně bylo usneseno, aby modely byly ostatním autorům během tohoto týdne s příslušnými přípisy vráceny .
Poněvadž dalších návrhů nebylo, byla schůze skončena o 10.30 hod.večerní s přáním plna zdaru další činnosti.





Zápis
s jednání mimořádné valné hromady " Spolku pro postavení pomníku presidentu T.G.Masarykovi v Libochovicích " konané dne 19.dubna 1938 o 7.hod.resp. 8.hod. večerní v zasedací síni městské radnice, za přítomnosti pp. Křenek Karel, Kopta Jan, Housová, Rublič, K.Vyskočil, J.Cimermann, V.Cimermann, O.Laube, K. Krahulík, Petrželka, Racek, A.Housová, J.Honzík, Steigrová, PhMr.Rösch, Rulf Ladislav, Ing. Romenský, Jacobi, Dvořák, Zázvorka, Kopta Václav, a Stejskal.
Program:
1./ Zprávy o činnosti spolku od poslední valné hromady.
2./ Zadání pomníku p. Makovskému.
3./ Volné návrhy.

1./ Pan jednatel podává obšírnou zprávu ve které uvádí :
Výbor konal tři schůze, jedna schůze konána byla komise pro posouzení došlých návrhů, uspořádal výstavku modelů, a svými. členy za přibrání zástupce města vykonal dva výjezdy z nichž 1 do Mělníka a druhý po souhlasu celého výboru do Humpolce, aby na místě shlédli členové výboru a člen městské rady pomník, dílo to akademického sochaře Makovského. Vyexpedoval žádosti spolkům a korporacím a jednotlivcům o zaslání příspěvků v celkovém počtu 240, jakož i různou korespondenci s jednotlivými výtvarníky a úřady. Zpráva jest připojena k zápisu ze dne 11.5.38.
2./ Pan předseda podává pak povšechnou zprávu o výsledku jednání s výtvarníky, kteří své modely nám zaslali, jakož i dojem, který byl u členů vyvolán výstavbou pomníku v Humpolci, kde podrobnou zprávu přítomným zájezdu podal p.jednatel tamního spolku, továrník společník fy Skorkovský ......... (nečitelné 5 řádků) ..............., po doplňcích zprávy p.předsedy účastníky zájezdu bylo jednomyslně usneseno zadati pomník p.Makovskému za cenu Kč 40.000,- a pozvati jej do Libochovic k dalšímu dojednání platebních podmínek.
3./ Ve volných návrzích bylo usneseno zaslati zpět došlé návrhy s příslušným doprovodem. Jakož i usneseno bylo dále zaopatřiti resp. zjistiti další prostředky k úhradě vzniklých nákladů na pomník.
Jakožto dalších návrhů nebylo, byla schůze skončena o 9.30 hod.večerní s přáním plna zdaru další práci.





Zápis
o jednání výborové schůze konané ve čtvrtek dne 12.května 1938 v městské knihovně které byli přítomni pánové: Svoboda, Steiger, Cimerman, Kopta, Rulf, Ph.Mr.Rösch, Miller, Jacobi, Stejskal, Housová, Kopta Václav, Křenek Karel, Vykročil, a Rulf Lad.
Schůzi zahájil o 8.20.hod.večerní pan předseda přivítáním přítomných a přikročil k projednání programu.
P r o g r a m
1./ Čtení zápisu poslední výborové schůze.
2./ Čtení došlých i odeslaných dopisů.
3./ Zpráva o dalším postupu práce.
4./ Volné návrhy.

l./ Zápis poslední schůze přečetl p.jednatel a byl přítomnými schválen.
2./ Pan jednatel oznamuje obsah došlých dopisů:
a./ od P.Kabeše, Bílka, Duška a Koukolíčka, jak bylo rozhodnuto o soutěži.
b./ Od Okres.hospod.záložny a Okres.hasičské Jednoty, které oznamují příspěvek na pomník. První Kč 200,-, druhá Kč 500,-. Pivovar Louny Kč 50,-
c./ Dále oznamuje obsah dopisů zaslaných jednotlivým výtvarníkům, jimž bylo oznámeno, že jich nabídka nebyla přijata, že modely se jím současně vrací.
d./ Tlumočí blahopřání akademického sochaře p. K.Babky k výběru výtvarníka p. V.Makovského, kterému zhotovení pomníku bylo zadáno, jako jednoho z nejpovolanějších autorů a ubezpečuje výbor, že pomník bude míti netoliko historickou, ale i kulturní, resp.výtvarnou hodnotu, trvalé ceny, neboť jméno Makovského, jest zárukou prvotřídního provedení. Výslovně pravil, že necítí se nijak dotčen tím, že jeho dílo nebylo akceptováno, naopak jest velmi potěšen naším šťastným rozhodnutím.
Tím tento bod vyčerpán a přítomní vzali to na vědomí a schválili s přáním, aby našlo se více mecenášů, kteří by značnější hřivnou na pomník přispěli.
3./ Pan předseda podává zprávu o ústním i písemném jednání s p.Makovským, kterého navštívil a kterého vyzval osobně k příjezdu do Libochovic. Pan Makovský pak v důsledku písemného vyrozumění,že pomník byl jemu zadán dostavil se dne 27.dubna do Libochovic, kde s p.arch.Frágnerem prohlédli město, aby zjistili nejdůstojnější a nejvhodnější místo pro pomník. Po delším hledání, vyměřování a po vyzkoušení modelu zhotoveného p.Cimermanem a Svobodou, uznali za nejvhodnější místo u domu p.Marouška. Dále předčítá smlouvu uzavřenou s p.Makovským a Frágnerem, dle které přijímá p.Makovský zadání bronzového pomníku dle vzoru pomníku v Humpolci, nechá svým nákladem zhotoviti příslušný návrh podstavce a úpravy místa u pomníku u p.Frágnera za celkový náklad Kč 40.000,- v kteréžto částce jest zahrnuta doprava sochy, místění její na podstavec, a daň obratová. Spolek postaví lešení a dodá 2 dělníky prp práci s umístěním sochy spojenou. Dále do l.května zaplatí spolek p.Makovskému Kč 5000,-, ostatek Kč 35.000,- po odevzdání sochy. Sleví-li firma Barták, která sochu odlije nějaký obnos z Kč 28.000,- půjde sleva k dobru spolku. Neměl-li by spolek dostatečných prostředků k 4.9.1938, do kteréhož dne musí býti socha dodána, bude sepsána nová smlouva o podmínkách doplacení. Tomuto ujednání byli přítomni pánové: Svoboda, Vyskočil, Kopta, Cimerman, Steiger Rösch a Miller, kteří výše uvedené podmínky podepsali na straně jedné a p.Makovský a Frágner na straně druhé.
Dále oznamuje, že modely byly výtvarníkům již vráceny. Konečně rozmlouvá o dalších krocích, které by bylo účelno podniknouti, t.j.získání žuly z pilíře, který jest v řece, a který by byl okres Žatecký spolku darovat možná i s určitým příspěvkem, jak mu bylo sděleno p.Jiráskem, správcem okresních silnic v Libochovicích.
Přítomní vzali podané zprávy na vědomí a schválili činnost předsednictva, jakož i pověřili představenstvo výboru, aby k dalšímu prospěchu vytknutého cíle pracovalo a v případě potřeby členstvo výboru opět svolalo, aby rozhodnuto bylo o dalších otázkách, které by předsednictvo připravilo.
Poněvadž dalších návrhů nebylo, byla schůze skončena o 10.hod.večerní.





Z á p i s
o jednání výborové schůze, konané ve čtvrtek dne 28.července 1938 v klubovně hotelu " U tří lip ", které byli přítomni: Svoboda, Rulf, Kopta Václ., Kopta Jan, Vyskočil, Česaný, Dvořák, Jacobi, Zázvorka, Stejskal a Steiger. Omluvu zaslali pp. Křenek K., Rösch St..
Schůzi zahájil o 20.15 hod.večerní pan předseda Svoboda přivítáním přítomných a přikročuje k projednávání programu, který byl stanoven takto:
l./ Čtení zápisu poslední výborové schůze.
2./ Projednání došlých dopisů.
3./ Projednání dalších podrobností k slavnosti odhalení pomníku .
4./ Volné návrhy a rozhovory.

l./ Zápis poslední schůze byl čten a přítomnými schválen.
2./ Jednatel spolku uvádí dopisy, které spolek od poslední schůze odeslal a které obdržel. Při předčítání dopisů, byly k jednotlivým panem předsedou i jednatelem činěny různé připomínky.
a./ V záležitosti získání kamene pro obrubu kolem pomníku z polorozbořeného pilíře ze starého mostu bylo jednáno s okresním úřadem v Roudnici, Žatci a velitelstvím ženijního pluku 1. Od okresu žateckého žádali jsme příspěvek Kč 700,- za rozebrání a odstranění, od ženijního pluku rozebrání pilíře. Po provedené prohlídce vyšším důstojníkem žen.pluku, který nám kámen nedoporučil a po zprávě, zaslané spolku okresem žateckým, který ničím přispěti nechce a s ohledem na výhodnější nabídku, která spolku byla učiněna, bylo od rozboření pilíře upuštěno. Okresu žateckému se oznámí, že na pilíř spolek nereflektuje.
b./ V záležitosti zhotovení podstavce pro pomník a zhotovení obrubnicových kamenů jednáno bylo s p.Kyselou z Prahy, který byl spolku doporučen arch.p.Ing.Frágnerem a Makovským a sjednána s ním cena a to za podstavec s příslušenstvím ze mšenského pískovce Kč 4.200,- včetně dopravy, osazení a daně obratové a obrubnicové kameny 30 x 25 cm ze žuly za Kč 2.500,- s dodáním do konce srpna 1938.
c./ V záležitosti zabezpečení protektorátu slavnosti a slavnostního řečníka jednáno bylo písemně s kabinetní kanceláří p.presidenta republiky, p.předsedou senátu a poslanecké sněmovny a div.gen.Bláhou z Prahy. K jich žádosti, budou znovu kol 15. srpna požádáni o účast.
d./ Od okresního úřadu obdrželi jsme Kč 2000,- na pomník s příslušným oznámením o usnesení a o poukázání této částky, jakož i řadu dalších darů.
e./ Od p.Ing.Frágnera pak plánek úpravy a rozměry potřebného materiálu na podstavec a obrubu kolem pomníku.
Dopisy tyto byly vzaty na vědomi.
3./ Pan pokladník podává pokladní zprávu, z které vysvítá, že nám bude scházet ještě ca Kč 2.500,-, kterýžto obnos počítá, že se sám podaří ještě získat při slavnosti vlastní.
Pan předseda rozmlouvá pak o jednotlivých nápisech, které by měly býti na podstavci zaznamenány. Usneseno, aby toto projednal v dohodě s p.Makovským a Frágnerem. Dále jednáno bylo o postavení sochy a usneseno, aby socha na podstavec byla umístěna teprve dva dny před vlastním odhalením pomníku.
K návrhu p.starosty města bylo usneseno požádati " Okrašlovací spolek o úpravu a výzdobu místa pomníku. Dále usneseno požádati městskou radu o odstranění osvětlovacího tělesa z náměstí, a o přemístění prasečích trhů na jiné vhodné místo.
Při stanovení programu vlastní slavnosti bylo usneseno:
1./ V předvečer uspořádání akademie za spoluúčasti " Scény ", zpěv spolku Dvořák zesíleného se zpěv.spolkem Třebenice, Hudebním odborem, cykl.praporem, pí Ševčíkovou, a Těl.Jednotou Sokol.
2./ Průvod o 1.30 hod.od nádraží, s hudbou, slavnostní projev, zpěvní sbory, a koncert na náměstí. Od uspořádání veselice, neb koncertu na ostrově bylo upuštěno.
3./ Návrh na odznak vypracují p.Zázvorka, Svoboda a Korejs a sice hlava presidenta Osvoboditele v obdélníku. 1500 kusů pro dospělé, 750 kusů pro školní dítky.
4./ Plakáty sestaví užší komise.
5./ Uspořádání výstavky ponecháno p.Cimermanovi. Dalších návrhů nebylo a schůze byla skončena o 10.hod.večerní.





Z á p i s
o jednání výborové schůze konané dne 22.srpna 1938 v hotelu " U černého orla " v Libochovicích, které byli přítomni pánové: Vyskočil, Kopta, Kopta Václ., Zázvorka, Stejskal, Rulf, Svoboda, Steiger, Rösch, Dvořák. Omluveni byli pánové: Česaný, Housová, Pokorný, Křenek a Miller.
Schůzi zahájil o 20.10 hod.večerní pan předseda s programem:
1./ Čtení zápisu poslední schůze.
2./ Projednání došlých i odeslaných dopisů.
3./ Zpráva o činnosti.
4./ Sestava plakátu a programu slavnosti.
5./ Další činnost.
6./ Volné návrhy a rozhovory.

1./ Zápis poslední schůze byl čten a schválen.
2./ Jednatel spolku oznamuje, že obdrželi jsme od p.Frágnera další plán na úpravu podstavce pomníku a úpravy kolem pomníku od p.arch.Frágnera z Prahy, a od předsedy poslanecké sněmovny, který oznamuje, že definitivní zprávu zašle po prvním září, bude-li slavnosti přítomen.
2a/ Dopisy byly zaslány: Biskupské konsistoři a památkovému úřadu o přemístění sochy sv.Rocha na jiné důstojné místo. Předsedovi sněmovny, senátu a kanceláři presidenta republiky, generálu Bláhovi stran vyřízení naší žádosti o jich účast, převzetí protektorátu a o přímluvu za převzetí protektorátu. Tělocvičné jednotě Sokol, jakým číslem so súčastní slavnostní akademie. Velitelství p.pl.42 zadání vojenské hudby, autorskému sdružení oznámení konání slavnosti.
3./ Předseda spolku oznamuje, že místo, stanovené p.arch.Frágnerem na umístění sochy presidenta republiky nebylo schvalováno místním občanstvem a nezamlouvalo se ani mnohým členům výboru, takže pokusil se o získání místa, na kterém stojí socha sv.Rocha, kteréžto místo již v samých začátcích, kdy jednalo se o umístění sochy navrhoval p.arch.Pokorný. V důsledku toho jednal starosta města p.řed.Dvořák s panem arciděkanem a po souhlasu jeho byla podána žádost biskupské konsistoři o povolení, kde znovu kladný souhlas osobně žádali p.Svoboda a Kopta. Poněvadž ani konsistoř žádných námitek nečinila a upozornila, že o odstranění, resp.přemístění rozhoduje státní památkový úřad, intervenovali u tohoto úřadu o povolení a zdá se, že bude příznivě předložená žádost příznivě vyřízena. V téže věci sondoval již půdu i p.insp.Rublič u tohoto úřadu. V důsledku toho byl již dne 20.t.m. zkoušen na náměstí kašírovaný model pomníku s podstavcem za přítomnosti téměř všech členů výboru a občanstva, kteří usoudili, že jediné vhodné místo jest u sv. Rocha.
S úpravou touto souvisí však též odstranění kaštanů, přemístění pumpy a přemístění sochy, což vše si vyžádá značného nákladu. Usneseno bylo, aby požádána byla obec o svolení aby potřebné mohl spolek zaříditi. V kladném případě dotázati se p.Kota studnaře v Martiněvsi za jakých podmínek by vyhloubil novou studnu, p.Krále jakého nákladu vyžádalo by si přemístění sochy, a pokud odstranění kaštanů se týče, doporučeno bylo v případě, že by nám obec kaštany darovala nechati tyto vykopati za vykopání těm, kteří by je kopali. V případě, že by byl p.Král levnější p.Kysely, zadati tuto práci p. Královi.
Dále oznamuje jednání s p. Makovským, který udělil podmínečný souhlas s umístěním sochy u sv.Rocha a pokud nápisů se týče schválil tyto: Na přední straně nápis T.G.Masaryk, na postranních stranách :
1. / Odkazu, který vložil do naších rukou věrni zůstaneme.
2./ T.G.Masaryk zasloužil se o stát. Na zadní stranu datum postavení.
Dále uvádí vykonanou prohlídku ve Mšeně v lomu, kde kámen jest již vyhlouben a s části již opracován a jest velmi krásný, jakož i podává zprávu o názoru p.Kysely, kameníka a majitele lomu na úpravu místa. Zprávy byly schváleny.
Jednatel spolku uvádí, že vykonal dne 18.t.m. intervenci u ministerstva národní obrany v záležitosti vojenské hudby a že byl odporučen na velitelství 42.p. pluku. Dne 20.byl v Terezíně, kde jednal s velitelem pluku a dirigentem plukovní hudby a docílil toho, že hudba bude do Libochovic vyslána za úhradu jízdních výloh, a pohoštění. Vzato bylo na vědomí.
4./ Stanovení pořadu programu akademie:
1./ Společný zpěv " Státní hymny ".
2. Slavnostní projev spisovatele Jos. Kopty.
3./ Sólo pí Ševčíkové zpěv.
4./ Hudební číslo.
5./ jednoaktovka: Cesta 9ti hodin.
6./ Rytmické cvičení žen sokolských.
7./ Slavnostní zpěv.sbor.spolku Dvořák, Zpěv pí. Ševčíkové, a zakončení akademie jednoaktovkou : Zborovská kantáta. Sdruž.přátel umění " Scéna ".
Program slavnosti: v 9.hod.řadění průvodu u měšť.škol, odchod na náměstí, zahájení slavnosti slavnostním sborem "Věno" od B.Smetany, Slavnostní projev předsedy senátu Dr. Fr.Soukupa, Odhalení pomníku, Státní hymna, předání pomníku starostovi města, Hold libochovické mládeže T.G.Masarykovi, zpěv.sbor." Sláva Tobě ". a koncert na náměstí, hudba pěšího pluku 42.
Vstupné na akademii bylo stanoveno: Kč 7,-, 5,-, 3,-, 2,-, l,-. Předprodej byl stanoven u p.Storma, obchodníka v Libochovicích. Cena odznaků stanovena byla pro mládež Kč 1,- / objednáno 500 kusů /, pro dospělé Kč 2,50 / objed. 1000 kusů /, 230 bronzových plných po Kč 5,- , 70 zlacených plných co čestné odznaky, které budou zaslány jednotlivcům mimo Libochovice.
Plakátů usneseno nechati vytisknouti 150, poznámek 300, programů 100.
5./ Aby spolek měl i schválení architekta Frágnera, písemný souhlas od st. památkového úřadu a event. zajištění náhrady za p.předsedu senátu Dr.Soukupa, usneseno bylo aby druhý den jeli do Prahy p.předseda, jednatel a p.Vyskočil a potřebné zařídili. Na zpětné cestě aby se zastavili u p.Kota v záležitosti studny.
6./ K žádosti p.Zázvorky usneseno požádati V.okrsek sokolský, aby vyzval Jednoty okolní k účasti, a dáti jemu 10 programů slavnosti, vyzvati korporace aby se slavnosti súčastnily a kytice neb věnce se stuhami aby k pomníku položily. Školy pak, aby dítky jdoucí v průvodu házeli k pomníku květiny. Dívky v krojích, aby rozprodávaly odznaky a odznaky aby byly již předem po rodinách rozprodávány. Rozhlas, aby byl objednán u p.Paudery v Budyni n/Ohří.
Dalších návrhů nestávalo a schůze byla skončena o 22.30 hod.večerní.




Zápis
o průběhu schůze konané dne 2.září 1938 v knihovně města Libochovic. Schůzi zahájil p.předseda Svoboda za přítomnosti p.Cimermana, Steigra, Zázvorky, Romenského, Pokorného, Rulfa, Kopty, Jacobi, Stejskala, Vyskočila a Zajíčka.
Program:
1./ Čtení zápisu poslední schůze.
2./ Podávání zpráv předsedy a jednatele.
3./ Volné rozhovory.

1./ Zápis poslední schůze čten a po dotazu p.Ing.Romenského schválen.
2./ Pan předseda podává zprávu o konečných pracích s odhalení pomníku a současně uvádí a předčítá program těchto oslav vypracovaný společně s jednotlivými členy výboru a funkcionáři a režiséry jednotlivých korporací, které program jak akademie tak i u pomníku samotném vyplní. Pokud se týče upravení místa svěřeno po přání p.Dvořáka p.Svobodovi a Cimermanovi, který společně s p.Rubličem vše zařídí.
Pan jednatel podává pak zprávu o úspěšném jednání u min. nár.obrany a u III.pěší divise o vyslání čestné čety a konečném dojednání s voj.hudbou, jakož i s krojovanými korporacemi t.j.s Jednotou Č.O.L., tělocvičnou jednotou Sokol, se župou hasičskou a se Skauty v Lounech, které svoji účast plně přislíbili. Dále oznamuje, že k rozprodeji kromě žákyň 4.ročníku občanské školy, získal některé dívky, rozeslal společně s p.předsedou a pokladníkem pozvánky, čestné odznaky a plagáty.
Pan pokladník podává pak zprávu o došlých příspěvcích na pomník.
Zprávy všech funkcionářů byly pak schváleny.
Volných návrhů nebylo, jelikož vše bylo probráno již při podávání zpráv a proto byla schůze ukončena o 10.30 hod.večerní.





Zpráva o průběhu oslav odhalení pomníku prvnímu presidentu Československé republiky T.G.Masarykovi v Libochovicích ve dnech 10. a 11.září 1938 v sále hotelu " U tří lip " a na Masarykovém náměstí v Libochovicích.

1./ V sobotu dne 10.září 1938 byla uspořádána akademie v sále hotelu " U tří lip " s připojeným programem.
Slavnost zahájena byla státní hymnou, kterou společně s návštěvníky zapěl Pěvecký spolek " Dvořák ". Pán předseda Svoboda uvítal pak přítomného okresního hejtmana p.Dr.Gabriela, p.starostu města, členy městské rady a zástupitelstva, zástupce korporací a všechny přítomné hlavně pak milé hosty p.spisovatele Jos.Koptu a pí JUDr.Margit Ševčíkovou- Michálkovou, a žádal p.Koptu o jeho slavnostní proslov.
Jeho proslov byl bouřlivě aklamován a jest připojen v plném znění k tomuto zápisu.
Pí Judr.Ševčíková zapěla národní písně, Hudební odbor zahrál slavnostní pochod od E.Griega, Sdružení přátel umění Scéna sehrála Cestu posledních 9.hodin T.G.Masaryka, dorostenky Sokola rytmické cvičení sedmy, Sdružení přátel Scéna: Zborovskou kantátu, Zpěvácký spolek: J.Kličky Slavnostní sbor, P.Ševčíková " Zpěv Santuzy", kterou u klavíru doprovázela sl.Štechovská.
Večerní úspěch akademie jest velice krásný a všichni se spokojeně rozcházeli do svých domovů.
2./ Vlastní slavnost se konala na Masarykově náměstí: Od Purkyňových škol vyšel průvod školní mládeže, legionářů, atd. a byl sestaven takto:
1.Státní vlajka,
2./ vojenská hudba
3./ čestná četa,
4./záložní i aktivní důstojníci,
5./ legionáři.,
6./italská domobrana,
7./ dívky v národních krojích,
8./Věnce, oficielní hosté s p.předsedou poslanecké sněmovny, Sokol, hasičstvo, Dělnická tělocvičná jednota, Selská jízda, a občanstvo.
Průvod vyšel o 9.hod.od škol. V 9.30 zapěly sdružené pěvecké Spolky Třebenice a Libochovice Smetanovo " Věno ", načež p.předseda Svoboda přivítal všechny přítomné a přečetl pozdravné a omluvné přípisy a to od: Kanceláře pana presidenta republiky Dr.Ed.Beneše, Ministerstva zahraničí Dr.Kamila Krofty, pí Masarykové-Slavíčkové, Anny Masarykové, Herberty Masarykové, Alice Masarykové, Růženy Pokorné, Dr.Vágnera, kteří svoji neúčast důležitými státními a soukromými záležitostmi omlouvají, a doslovně pravil:
" Občané, jménem spolku pro postavení pomníku presidentu Osvoboditeli Vás srdečně vítám. Jest nám zvláštní cti, že můžeme uvítati v Libochovicích oba předsedy zákonodárných sborů Československé republiky pana předsedu poslanecké sněmovny Jana Malypetra a předsedu senátu Dr.F.Soukupa. Vítám dále všechny zástupce úřadů, branné moci, spolků a korporací a všechny kdo se tu s námi účastní této slavnosti,která se koná pod záštitou samého presidenta republiky Dr.E.Beneše. Dovolím si přečíst telegram, který bude zaslán našemu protektoru.
" Pane presidente, občané z Libochovic a okolí přítomní na slavnosti odhalení pomníku presidentu - Osvoboditeli - posílají Vám svůj nejoddanější pozdrav a slibují, že spolu s Vámi zůstanou věrni odkazu, který president Osvoboditel vložil do jejich rukou. Tento svatý odkaz svobodnou a nezávislou republiku budeme chrániti a brániti vždy a proti každému. "
O velikosti prvého presidenta naší republiky promluvil potom předseda senátu Dr.František Soukup, který ve své téměř půl hodinové řeči promluvil o odkazu, který nám president T.G.Masaryk zanechal, t.j.chránit a bránit hlavně v nynější době naší mladou republiku proti nacistickému Německu, které svoji hrabivou rukou, za podpory Henleinovců chce po Rakousku do svých spárů naši milovanou republiku. Každý Čechoslovák v nynější napjaté době musí proto státi pevně na svých místech, chránit a bránit svoji vlast a v případě nutnosti položiti pro ní i své životy. Věří pevně, že národ československý, věren odkazu T.G.Masaryka, jehož pomník za několik okamžiků bude odhalen a předán veřejnosti, svoji vlast nezradí a svoji vlast bude chránit a bránit v případě potřeby ohněm i železem.
Projev byl všemi přítomnými dlouho trvajícím potleskem odměněn.
Po slavnostním projevu pana předsedy senátu Národního Shromáždění pana Dr.Františka Soukupa vojenská hudba zahrála státní hymnu, za jejíž zvuků byla pomalu odhalována socha v nadživotní velikosti presidenta Osvoboditele T.G.Masaryka. Oči všech přítomných upjaty byly v pietní úctě k T.G.M.
Předseda spolku p.Jaroslav Svoboda vystupuje na tribunu a praví:
„ Pomník, který byl právě odhalen za zvuků státní hymny jest pomníkem našich srdcí nejlepšímu z nás, je to pomník díla, pomník vzkříšeného národa, pomník demokracie a republiky, pomník generace ve které president Osvoboditel žil a umřel - té generace, která prožila hrůzy světové války, ale která i zřela zářivé dny státního vzkříšení.
Spolek pro postavení pomníku presidentu Osvoboditeli byl založen před 9 léty na popud Okresního Osvětového Sboru. Před 5 lety položil základní kámen, dar to Jednoty Československé Obce Legionářské v Libochovicích a dnes spolek odevzdává výsledek své práce veřejnosti. Děkujeme všem, kteří pomáhali při tomto díle, jehož náklad uhrazen byl dobrovolnými dary jednotlivců, spolků a ústavů a doplněn skvělým darem městské spořitelny jejíž podíl obnáší více jak třetinu celého nákladu. Děkujeme všem velkým i malým dárcům, všem, kdo upřímně a s láskou pomáhali na tomto krásném a radostném díle.
Socha presidenta Osvoboditele jest dílem sochaře Vincence Makovského, jemuž dostalo se té jedinečné cti, aby sejmul posmrtnou masku velkého mrtvého.
Odevzdáváme dnes pomník všemu občanstvu a věříme, že s úctou láskou a vděčností bude se dívati do tváře Osvoboditele, jenž nám zůstane stálou výzvou a příkazem pro dobrou práci a činorodou lásku k vlasti.
Prosím pana starostu Libochovic, aby přijal tento pomník do majetku obce, opatroval a chránil jej jako statek nejvzácnější “.
Pan starosta města přijímá pomník do ochrany a péče města, děkuje Spolku pro postavení pomníku T.G.M. a jeho funkcionářům za jejich práci, která vynesla městu jednu z nejcennějších ozdob. Jménem města slibuje, že město bude vzorně pečovati o tento pomník.
Libochovická mládež z péra Jaroslava Křenka, pod řízením p. učitele Stuchlého vzdala sborovou recitací hold presidentu T.G.M. Sdružené pěvecké spolky Třebenice a Libochovice zapěly pak Smetanovu: " Sláva Tobě Velký Slávy Synu ".
Tato veliká slavnost zakončena pak byla promenádním koncertem vojenské hudby pod osobním řízení dirigenta prap.J.Rozšafného. K tomuto zápisu jsou připojeny:
Přednáška br.Kopty, Pozvánka na slavnost, omluvné a blahopřejné dopisy: Kanceláře presidenta republiky, tajemnice Alice Masarykové, dopis M.Masarykové- Slavíčkové - Anny Masarykové, Herberty Masarykové, Ministerstva zahraničních věcí, pí Pokorné, a Dr.Václ.Vágnera.



Přednáška
spisovatele Jos.Kopty na slavnostní akademii dne 10.září 1938.


V pod jaří roku osmnáctého před dvaceti lety odcházely z Ukrajiny dvě divise Československého revolučního vojska a zahajovaly pochod, který se pod jménem sibiřské anabáse změnil v nejfantastičtější událost světové války. Zbytek předchozího léta, které bylo slavně poznamenáno Zborovem, podzim a větší část zimy prožilo toto bratrské vojsko v ukrajinských vesnicích a městečkách po obou stranách Dněpru věnujíc všechen volný čas a všechny své síly vnitřní výstavbě. Největší událostí v jeho životě byly návštěvy vůdce zahraničního odboje profesora Tomáše Masaryka jenž cestoval pluk k pluku, přednášel, povzbuzoval a vykonával přehlídky branných sil národní revoluce tak utěšeně vzrostlých a rozmnožených pod dojmem vítězného Zborova. Byla to první setkání vůdce s jeho lidem, byly to první vroucí pohledy tohoto lidu do živé tváře muže, kterého z valné části znal jen z obrázků a jemuž se nicméně oddal z hloubi srdce. Obklopen rozvratem ruské říše, jejíž armády opustily protiněmeckou frontu a přebíhaly na fronty občanské války, utíkal se tento lid ke svému vůdci jako k světlu jediného majáku v rozbouřeném ruském moři a sražen do ukázněných řad svých pluků, praporů i rot sliboval věrnost hvězdě která ho měla dovésti k svobodě.
Dne srpnového čarovná modř nešťastnou ruskou zemi oblévá, jakoby nebylo Tarnopole, odkud sem vane smrtelný hekot hynoucí armády. Ale Ty jdeš křepce a svěže, polnice vřískají, bubny veselí verbíři naších srdcí, stelou Ti pod nohy květy, nad které neznají vojáci krásnějších.
Ale Ty, který se rychle blížíš a kterého takřka všichni zříme dnes po prvé, ale Ty mírný a tichý, nejprve přicházíš k nám jako utěšitel. Rci, doplujeme ?
Tu slyš, hlas pevný a nepopíratelný, známé, ach, jistoty hlas, jenž z kostnické hranice stoupal, s nímž Komenský na rtech zhas, hlas Havlíčkův kdysi a dnes Masarykův hlas jasný jak zvon duní a hřmí. Toť chvíle, kdy vstávají chromí, lámou své berle a jdou mladě a rytmicky, toť chvíle v níž víme, že netřeba bát se, máme-li srdce čistá, v pořádku zbraň a před sebou Tebe.
Tak tedy bylo za těchto setkání Československých vojáků s Masarykem, jenž v době ruských zmatků razil pro naše hnutí zásadu ozbrojené neutrality a po uzavření brest- litevského míru odjel přes Ameriku do Francie, aby tam podle vlastních slov byl kvartýrmajstrem ruských legií. Je opravdu zvláštní, kolik je shody mezi údobím našeho vojska na Ukrajině a mezi dneškem, k němuž jsme dospěli po dvaceti létech svobodného života ve své republice.
Ale tento jubilejní rok nás zastihuje uprostřed nevypočitatelných nebezpečí. Bylo tomu tak i před dvaceti lety, kdy všechna pozornost všechen střeh Čechoslováků v zahraničí byl obrácen k jedinému: K vybudování silného vojska, zdatného po stránce technické i mravní, rozvážného i vynalézavého jak ve vůdcích tak v každém vojákovi. Jako tenkrát i dnes vděčíme nejvíce T.G.Masarykovi, že měl i v dobách zdánlivých idyl a mírových líbánek na mysli vojenskou výbavu mladého státu a trval ideově i prakticky na své zásadě nejreálnějšího pacifismu. " Že se proti násilí budeme bránit i železem ." Byly české hlasy na Ukrajině, které mluvily o vojsku malém, avšak ocelovém a narazily na rozhodný hlas předsedy Československé národní rady, jenž chtěl mít vojsko velké a ocelové. A tam bylo také řečeno, že hroznější nežli smrt je život v otroctví a v útisku. Říkáme si to i dnes a víme že dvacet let života ve svobodě ukovávalo také vůli k její obraně, která je nejhlubším smyslem republikánského vojenství. Ale vzpomínámeli na tento život musíme si také zpytovat svědomí a pohlédnout do očí mnohé pravdě, která je nepříjemná jako každá připomínka starých hříchů. Asi před sedmi léty na začátku krise bylo řečeno že slota, která se dnes valí na nás, může mít i svou dobrou stránku. Může nás, pravilo se, odnaučit zbohatlické pýše a životu na velké noze, na který nemáme ". Vskutku, prvních deset let republiky lze nazvati životem na velké noze, jehož styl najdeme na mnohých honosných stavbách prozrazujících parvenuovskou duši náhle zbohatnuvšího maloměšťáka. Zdát se a nebýt, tak diagnostikoval geniální architekt Leos předválečnou secessi vídeňskou. Měla sice i v Praze své oběti, nicméně však postihla jen nevelkou sféru mladočeského měšťáctví. Až teprve Praha jako hlavní město mladé republiky je zasažena morovou ránou procovského velikášství, která se šíří do celého národa a jejíž bakterie mají často příležitost a nejživější půdu v prožluklém méněcenostním pocitu českých lidí. Této mentalitě nepropadají jen jednotlivci z kategorie nouveau riches, nýbrž i politické oblasti nového státního života. Mnohé poklesky lze ovšem přičíst na rub i válečné demoralisaci nebo tomu, s čímž se president Masaryk nepřestával rvát jako s residuem starého rakušáctví zažraným do duší některých politických profesionálů i byrokratů. Víme dobře jak ohrožovali mladou demokracii, která hledala svůj český obsah i tvar a byla mnohokráte strčena do nižších obskurních čachrů. Pohled na ony zjevy zarmucoval zejména legionáře, kteří si ve svých duších přinesli z bojišť překrásný obraz nového národního života a od první chvíle návratu pociťovali bolestný nesoulad mezi vysněnou vidinou a střízlivou skutečností. Byla to desiluse, které nezůstal ušetřen žádný revoluční sen, žádná chiliastická vidina. Tou dobou již jejich vůdce řídil mladý stát, vydávaje místo strohých rozkazů k boji moudrá poselství o trpělivé práci, o demokratickém vývoji, o třídní, náboženské i národnostní snášenlivosti. Jako přísně ústavní president demokratické republiky vzal na vědomí amnestii, udělenou velkodušným národem všem válečným provinilcům a za návštěvy v prvním pluku Jana Husi vyhlásil generální linii pro život legionářského bratrstva ve vlasti. Často té návštěvy vzpomínal a citoval odpověď jednoho z dobrovolců, kterého se ptal, jak je v republice spokojen. " Spokojeni budeme, pane presidente " zněla odpověď, " až nám rozkážete, koho máme věšet ". A co řekl tehdy Masaryk ? Shovívavě se pousmál a pravil: " To už musíš milý bratře pustit z hlavy revoluce je skončena, máme republiku a zákony. Ze svých ideálů neslevíme, ale budeme je uskutečňovat po česku, po legionářsku, to jest demokraticky. A v demokracii není hněv programem a provaz argumentem ". Zde se začíná cesta porevolučních legií k národu a do národa cesta za masarykovskou drobnou práci na osobním stanovišti ve všech oblastech života, Masaryk nesouhlasí ani se založením legionářské strany a ukládá bratřím, aby každý ve své politické straně ve své obci, ve svém životním prostředí byl tou solí země, o níž často za hranicemi mluvíval. Skutečnost ukázala, že se v odhadu jejich politické zralosti a myšlenkové vyspělosti nemýlil. Prožili jsme přece několik pokusů o český fatalismus, který nadbíhal legionářské mase, ujišťoval ji, že byla svými vůdci zrazena a vábil ji vyhlídkami na nový režim, s jehož pomocí bude uskutečněn ideál národní revoluce. Víme, jak tyto pošetilé námluvy dopadly. Všechny ony temné síly, které se několikráte pozdvihly aby otevřeně i pokoutně vedly boj proti Masarykovi, měl z valné části spadeno na ducha zahraničního odboje a i nejprostší a právě ti nejprostší bratři rozpoznali jejich protirevoluční a protilidové záměry. Dnes již skoro ani nechápeme, že byly v této zemi pořádány kampaně, které v ničem nezadaly štvanicím z dob Masarykova příchodu na pražskou universitu, z dob jeho odvážného nástupu proti pověrám. A tu si snad můžeme říci, že ony zjevy nebylo lze odloučit od té české povahy která byla zplozeninou starých nesvobodných časů. Měli jsme štěstí naslouchati Masarykovi, když jednou rozbíral poťouchlé, zlomyslné a povětšině šuškavé povídačky, které bujely stejně dobře v pachu teple zaplívaných hospůdek jako v záři salonních lustrů nebo elegantních kaváren. Smál se jim toť se rozumí, ale zároveň jim chtěl přijíti na kloub jak to odpovídalo jeho dychtivému zájmu o českou duši i jeho vášnivému zájmu o pravdu. A tak se domníval, že v některých českých lidech ještě zbyly stopy oné malosti, oné povahové křivice, která byla údělem odstrčeného národa. Znal z vlastního života ovzduší panských čeledníků i dvojí tvář jejich obyvatel. Můžeme věřit, že jeho láska k pravdě, jako živelná snaha potírati každou lež i každou licoměrnost a přetvářku kořenila ve vzpomínkách na dětství. Proto i boj za svobodu byl mu bojem za nová a zdravé ovzduší národního života,který se pro vojáky československého odboje začal již za hranicemi. Často říkával, že v očištěném a zoceleném charakteru legionářů vidí předobraz nové národní povahy. A stále stopoval, abychom užili jeho oblíbeného slova, jak svobodná národní škola, svobodný život v republice vychovává mladé generace. Nemýlil se, když shledával, že jsme i na této cestě o mnoho pokročili a přes všechny začátečnické nedostatky a chyby je demokracie nejlepší vychovatelkou nových lidí. Mohutný proud bratří legionářů, který ho doprovázel na poslední cestě, ukazoval na věrnost nad níž v Čechách nebylo. Šel z minulosti k dnešku a tam splýval s mohutnými zástupy dětí a mládeže směřujícími k budoucnosti. Všichni si říkali s ním, že svoboda nechce žoldnéřů, nýbrž uvědomělých strážců a obránců vlastního štěstí i lidské důstojnosti. Chce ochotných, protože prozíravých občanů všech vrstev i jazyků této země volnosti, kteří jsou schopni klidně, nevášnivě a žádnými propagandami nezmatené úvahy, že tato vlast, krásná v květech i v ovoci svých štěpnic, krásná v květech i v ovoci své svobody stojí za lásku silnější smrti. Budujeme tedy svou armádu jako jsme ji budovali před dvaceti léty na Ukrajině, kde žil zlomek našeho národa v podobě svou divisí, obklopených rozvratem a nevypočitatelných nebezpečí. Ale nepřítel se často vplížil i do našich řad a žil pod maskou přetvářky, kterou nebylo lze ani tušit. Mluvil českým jazykem, nosil kroj dobrovolníka československé revoluce a přece byl pod touto beránčí kůží špeh rakousko-uherského císařství, který uměl poslati do Vídně tajné zprávy o našem odboji. Dokázaly to po převratu důvěrné vojenské archivy, kde se našly celé seznamy našich rot i s fotografiemi. Teprve dnes vzpomínají bratři episody, která se udála v jednom pluku první divise za návštěvy Masarykovy. A vzpomínajíce ji obdivují jeho ostražitost. Za besedy v kroužku vojáků položil jeden z nich Masarykovi zdánlivě nevinnou otázku: " Jak se vlastně pane profesore, dorozumíváte ze Švýcar s Prahou ?" Masaryk ho velmi pohotově poučil:" To už jsme si před válkou zařídili takový podzemní telefon a te si po něm vždycky pěkně všechno povíme." Tato prozíravost byla na místě. Tazatel, jenž se bál, že byl prohlédnut, téhož dne z pluku zmizel. I z tohoto malého příběhu plyne velké poučení pro dnešek a stačí je napovědět, aby bylo pochopeno. Nejvíce však vyniká, jak s ze za těchto úvah ustavičně vracíme k Masarykovi, jak jsme ho plni, třebaže, již loňského podzimu s námi neprodlévá. I to je zvláštní v našem srovnávání dvou dob, letoška a začátku dramatického roku osmnáctého, že jsme od podjaří zůstali na Rusi bez něho a že jsme nicméně žili jen jí a jeho duchem. Ba zdávalo se, že je v nás tím silněji obsažen, čím je fysicky vzdálenější, že teprve ztrativše hlouběji milujeme. Opravdu, podle východní moudrosti člověk ztrátou nabývá, což znamená, že ani smrt neochuzuje, nýbrž obohacuje. Ztratili jsme Tomáše Masaryka a míra bolesti mohla vyzkoušet míru naší lásky, kterou již před dvaceti lety opověstil v jasnovidné duši hvězdář a letec Milan Rostislav Štefánik:" Až jednou Masaryk umře " pravil tehdy, " budou lidé padat na kolena " Teprve teď umíme změřit hloubku štěstí, že jsme šli po cestách, posetých jeho šlépějemi, že nás oblažovala táž éra, která oblažovala jej, že jsme tytéž květy, tatáž mračna a vichřice vídávali a slýchávali s ním. Opravdu, ať se kamkoliv podíváme, všude můžeme zjišťovat pravdivost východní moudrosti, všude, zejména však ve vlastních duších můžeme zjišťovat ohnivější, slavnější přítomnost muže, jehož smrtelná schránka byla odevzdána zemi. Když zemřel, jeden Angličan řekl, že svět ztratil hrdinu a my jsme začali přemýšlet o jeho vítězství. Do areopagu českých hrdinů a světců vstoupil Masaryk již za svého života, aniž postoupil mučednickou smrt ať na hranici, ať v dalekém asilu, ať v žaláři nebo v koutečku ubohého bytu, kde dochřadli naši nejlepší. Mysleme na knížete Václava, na Husa, Komenského Havlíčka, Štefánika, Švece a všude je to tragická smrt, která povyšuje lidi na světce a otvírá jim bránu do věčného života v srdcích národa. Prozřetelnost určila, aby to byl muž z nejchudšího lidu, v jehož duši se zasnoubí všichni mučedníci této země a povedou ho k vítězství. Masarykova citovní i duchovní bytost obsahovala všechny osobité rysy našich mučedníků a národních světců a zharmonisovala je v podivnou synthésu slovenské zbožnosti, moravské bojovnosti a české střízlivosti. Jména, která jsme si připomněli, zněla v Masarykově duši po celý život a osud jejich nositelů byl jím prosítěn i promyšlen s vášnivostí ctitele i s uvážlivostí hlubokého zkoumače duší. Ale nebyl jím i prožit? Nezasáhla ho bratrova dýka, avšak pravda, za níž se postavil ve své zemi, musela být prosazována navzdory divokým zlobám, které plnily i srdce nejčeštější. Nebyl upálen, že nechtěl odvolat poznané pravdy, avšak nicméně pro ni hořel celou bytostí a byl by ji i vyznával na hranici. Nezemřel ve vyhnanství, avšak na osudovém rozcestí se pro ně bez váhání rozhodl a prošed skoro celý svět, získal jej pro svou pravdu. Nebyl ukraden své ženě, rodině a zemi rakouskými četníky, avšak dobrovolně odcházeje byl si vědom jejich těžkého údělu v říši císaře, proti jehož lží jde bojovat slovem i mečem. Nezemřel objat ohněm vzplanuvšího letadla, aniž zemřel na poli, avšak nikdy se nebál výšek pod hvězdami a deštěm kulí procházel s pohrdavým úsměvem nejlepšího vojáka. Tak se v něm křižovaly všechny cesty, po nichž šel celá staletí nejsmělejší český sen a jež se končily v nejtragičtějších hrobech. Až teprve on Tomáš Masaryk, byl dán do této země, aby sen proměnil v každodenní skutečnost. A je to on, jenž je v této skutečnosti obsažen i po své smrti, jíž předcházelo nejslavnější vítězství. Co vdechneš ze sladkého a živného ovzduší svobody, všechno je Masaryk co v tomto ovzduší vytvoříš, umělče i hrnčíři, básníku i inženýre, oráči i kováři, všechno je on a tím více on, čím je Tvé dílo dokonalejší, tvé srdce bratrštější. Mohla se naskytnout otázka, kde bude trvale pohřben, avšak není otázky, kde bude trvale živ. Na tuto otázku odpovídá celý Československý národ: Masaryk je, bude stále živ v srdcích našich, v srdcích našich potomků, Masaryk bude stále živ v srdcích všeho Československého lidu v době nynější i budoucí.
Před dvanácti léty na začátku jara přijímal deputaci s níž si chtěl pohovořit o stavbě Památníku Osvobození na vrchu Žižkově. Myšlenka se mu zamlouvala, jen místo, které bylo vybráno pro Pantheon, podroboval zevrubnému zkoumání." Tož přemýšlel jsem o tom pánové, tak i tak, přemýšlel jsem i o lidech, kteří budou mět na ten vrch putovat. Takový venkovský člověk přijede do Prahy, běží na Petřín a na rozhlednu, odtud k orloji a odtud ještě do Vršovic k příbuzným, zkrátka celý den v kalupu. Nevím, bude-li se mu po takovém plahočení chtít šlapat na tu horu." V mlčení, které nastalo, tajila se plachá myšlenka na Pantheon, v němž má být jednou umístěn nejdražší hrob této země. Nemohla být vyslovena a teprve teď přišel čas, kdy můžeme dáti odpověď, kterou jsme před dvanácti léty zůstali dlužni. " Není hory, na níž bychom za Tebou nešli. Cesta k Tobě Osvoboditeli nezaroste travou ani po staletích ".
Jeho jasná hvězda, která nás vedla do bojů za Svobodu, nás vede i dnes k témuž drahému cíli. Opakujeme si i v dnešní soumračný čas, co jsme si pod jeho bezpečným vůdcovstvím říkávali před dvaceti lety a co nezní jen slibem, nýbrž i vyznáním silné víry všech věrných Čechoslováků: Toť chvíle, v níž víme, že netřeba bát se mámeli srdce čistá, v pořádku zbraň a před sebou Tebe.








D o v ě t e k
k zápisům o činnosti Spolku pro postavení pomníku T.G.Masarykovi v Libochovicích.
Pomník, který byl odhalen a předán veřejnosti v pohnuté době pro československý národ a ostatní národy v Evropě, stihl osud pomníků a pamětních desek, které vděčný národ svým nejlepším synům na věčnou pamět zhotovil a na nejkrásnějších místech postavil, velmi bolestný pro obyvatelstvo všech měst, tedy i města Libochovic osud.
Pomník byl odhalen, když nacistické Německo vztahovalo své drápy po naší krásné vlasti, kdy velká část národa stála na hranicích, aby svými těly postavila se na obranu své země. Bohužel, všechna snaha a vůle nezabránila tomu, aby československý národ stal se dlouhotrvajícím vasalem vzpupného nacistického Německa, jehož hordy Esesmanů a Gestapáků, po odtržení smíšeného území, všemi směry, všemi silnicemi a cestami hrnuly se do Čech, Moravy a okupovali též Slovensko, které se též od zmenšené Československé republiky odtrhlo a tuto zradilo.
Dnem 15.březnem 1939 nastalo plných 6 let trvající utrpení českého lidu. Zatýkání, bezdůvodné žalářování, mučení v koncentračních táborech a jednotlivé i hromadné vyvražďování českého lidu. Němečtí zběsilci nešetřili mužů, žen, dětí, stařen ani starců, nikdo před nimi nebyl bezpečen. Jeden jak druhý, kromě zrádců, kteří se bohužel v československém národě vyskytli, očekával že né-li dnes tož zítra, pozítří dojde i na něho, aby sdílel hrozný život s jeho předchůdci, ať již v žalářích, mučírnách, nebo na tak zvaných popravíštích.
Všechny památky, ať již z dob prvé republiky, neb z předchozí doby na významné syny českého národa musely býti odstraněny. Dějiny našeho národa dle německého stylu přetvořeny a dětem, t.j.školní mládeži vštěpována nová německá kultura. Bohudík, mládež se československému národu neodrodila. Idee hlásané Tomášem Garykem Masarykem zůstaly pevně zapuštěny v duše jejich. Též úspěchy z němčiny a jeho kultury byly proto u školní české mládeže velmi ubohé, neboť duše dítek velmi vnímavá pro dobro i zlo rozeznala již jaká to kultura německá jest.
Tak také byl pomník T.G.Masaryka z náměstí odstraněn. Někteří funkcionáři ukryli pak pomník na radnici, kámen, na kterém socha byla postavena ukryt do země. Později byl z Libochovic do Roudnice odvezen autem, tam naložen do železničního vozu a odvezen ku zničení neznámo kam. Totéž se stalo i s pamětními deskami.
Pro informaci uvádím, že jednatel spolku T.G.Masaryka přesídlil do Loun, později do Čáslavi, předseda spolku p.odb.učitel J.Svoboda do Budyně n/Ohří. Ostatní členové výboru po odcestování obou hlavních funkcionářů se nescházeli. Jediný Václav Cimermann, který jako jeden z předních pracovníků městského musea, stále pátral a pídil co se s pomníkem stalo. Bohužel však jeho úsilí bylo marné. Pomník do konce srpna 1945 nalezen dosud nebyl.
Věřím však pevně, že v práci neustane, nové spolupracovníky si vynajde, kteří společně s ním se vynasnaží, aby Masaryk byl opět tam, odkud surovou rukou byl stržen a odstraněn.


V Čáslavi, 31.srpna 1945.
Jednatel Spolku pro postavení pomníku presidentu T.G. Masarykovi
v Libochovicích.
Steiger v.r.






Nahoru
MENU :
Položka :
Rodokmen :