Svatební smlouva Františka Matyáše Karla ze Šternberka s Ludmilou Kateřinou Kavkovnou z Říčan ze dne 26.listopadu roku 1634.
"Leta Páně 1634 w neděli po swaté panně Kateřině jinak 26. listopadu w městě Jindřichowém Hradci staly se smlouwy swatební s přičiněním přátelským, a to takowé:
že jest JMPP.
František Matyáš Karel ze Šternberka na Bechyni, Budyni, Libochowicích, Krupce, Zelené Hoře a Plánici při JMPP. Janowi starším Říčanským Kawkowi z Říčan na Starém Sedlišti a Karlštejně, JM. Římského Císaře, Uherského a Českého Krále raddě toho jak sám osobně, tak -skrze JMPP. máteř swou nejmilejší a jiné JM. wzácné pány a přátele swé šetrně a náležitě wyhledáwati ráčil, aby jemu JM. urozenou pannu pannu Ludmilu Kateřinu šlechtičnu Říčanskou Kawkownu z Říčan, pannu dceru swou k stawu sw. manželstwí zamluwiti a s ním se spřízniti ráčil. Na jehožto šetrnou žádost a wzácnou přímluwu JMPP. Jan Říčanský Kawka z Říčan tak jest učiniti, jemu dotčenou šlechtičnu p. dceru swou k stawu swatého manželstwí zamluwiti a pro ní wěna 4000 kop miš. do dne a do roka k wyplnění jmenowati ráčil; kteréžto wěno jest JMPP. František Mat. Karel ze Šternberka jakožto ženich ujíti a je zase třetinou weyš (tak že toho wšeho wěna i s obwěněním w jedné summě. deset tisíc kop. učiní), jakž země za práwo má, obwěniti a nad to wýše z lásky swé nejmilejší budoucí manželce 50000 kop miš. přidati jest ráčil. Kteroužto summu wěna i s obwěněním a z lásky přidanou ode dne swatebního weselí swého w šesti nedělích pořád zběhlých nadepsaný JMP. ženich má a powinen jest, JM. Panně newěstě, budoucí manželce swé, na statcích swých těchto: Bechyni, Budyni, Libochowicích a Zelenohoře dostatečné zápisem deskami zemskými na ten a takowý způsob pojistiti, totiž aby ona mohla a moc měla, jestli žeby k tomu z uložení Božího přišlo a ona jej žiwobytím swým přečkala, w jeden kterýkoliw z předepsaných statkůw jeho se wšemi swršky, nábytky a s wšelijakým k němu náležejícím příslušenstwím nic owšem newymiňujíce buď sama o swé újmě, neb s jedním komorníkem Pražským od desk zemských se uwázati, jej dotuď a tak dlouho držeti a užíwati, dokudžby ji summa její wěnní s obwěněním i co wýše z lásky ji pojištěno jest, zcela a zouplna dána a zaplacena nebyla.
K tomu také dům swůj na Hradčanech proti domu JM. knížecí p. arcibiskupa Pražského ležící jest též swé nejmilejší budoucí manželce k bydlení po smrti jeho do její smrti anebo stawu proměnění odewzdati a to tolikéž podobně w před oznámeném čase w šesti nedělích deskami zemskými opatřiti powinen býti ráčí. A že se tomu wšemu. co se tu nadpisuje, zadosti stane, to jsou sobě obě strany splniti a zadosti tomu učiniti, jako na poctiwé a wzácné pány náleží, připowěděli.
Na potwrzení a zdržení toho wšeho a pro budoucí paměť pečeti swé wlastní s podpisem wlastních rukou swých jak JMPP. Jan starší Říčanský Kawka z Říčan, tak JMPP. František M. K. ze Šternberka k těmto smlouwám swatebním na dwě w jednostejná slowa psaným jsou přitisknouti ráčili a dožádali jsou se obě strany Jich M. wysoce urozených pánůw
p. Wiléma Slawatu sw. Římské říše hraběte z Chlumu a z Košumberka, wladaře domu Hradeckého, pána na Hradci Jindřichowém, Stráži, Košumberce, Telči a Mělníce, JMC. skutečnou tajnou raddu, komorníka, nejwyššího kancléře a dědičného šenka w králowstwí Českém, pána Hendry Libštejnského z Kolowrat na Střele, Hrádku, Frymburce, Řepici a Hošticích. JMC. tajnou raddu, komorníka též JM. krále Uherského a Českého raddu, místodržícího a nejwyššího sudího zemského w králowstwí Českém, aby podle nich tolikéž pečeti swé na swědomí přitisknouti a rukami swými se podepsati ráčili, sobě dědičům a budoucím swým beze škody.
Stalo se leta a dne swrchu psaného.
Nahoru