P a m á t k o v é   b u d o v y   

d ů m   č.p.   6 4



Popis domu
Dům stojí v Riegrově ulici. V současné době je po rekonstrukci. Slouží jako kulturní dům s divadelním jevištěm a tanečním sálem.

Historie domu:
Kolem 1725 zde byla hospoda Kristiana Kruhy, koncem 17.století byl majitelem domu Šebastián Kruba. V roce 1864 vlastnil dům František Lederhaus, hostinský. R.1878 jsou majiteli děti Antonína Ulbricha. V r.1892 je objekt majetkem okresního zastupitelstva, sídlil zde Sokol, Občanská beseda, spolek Havlíček apod. Řada významných osobností tu konala univerzitní přednášky: 21.května 1905 tu básník Jaroslav Vrchlický přednášel o Janu Nerudovi, 14.listopadu 1908 přednášel známý cestovatel E.S.Vráz "Ze svých cest" a 8.května 1910 T.G.Masaryk "O politice pokrokové". 26.prosince 1911 byla otevřena nová dvorana a jeviště pro divadelní představení. Konaly se zde až do 90.1et plesy, nejrůznější schůze, vystoupení souborů a umělců, Historie Libochovického Divadelního Léta
Založit tradici divadelních přehlídek, to byla myšlenka a přání významného kulturního pracovníka, řídícího učitele Karla Vyskočila, předsedy a dramaturga Scény. On sám se však naplnění tohoto přání nedočkal - zemřel v dubnu roku 1957. V srpnu téhož roku se divadelník Jiří Urban vrátil z Hronova s přesvědčením, že nastal čas, aby se v Libochovicích uskutečnil v příštím roce 1. ročník Libochovického divadelního léta. Přidali se k němu Lotar Sedlák, Alois Pilař a dále se povedlo pro naplnění myšlenky získat řadu nadšenců, kteří se zasloužili o uvedení divadelního festivalu v život.
8. června 1958 ve 14.30 bylo v zámecké zahradě slavnostně zahájeno I. Libochovické divadelní léto. Celé město bylo čisté, vyhrávala 30ti členná vojenská hudba z Litoměřic, zpívalo pěvecké sdružení Dvořák Libochovice. Do organizace a přípravy bylo zapojeno 35 lidí v osmi odborech (organizační, vítací, propagační a další), byl vydáván barevný Zpravodaj LDL, obsahující recenze představení, aktuality (redigoval jej J. Růžička, tisk zajišťoval Antonín Dlouhý, výtvarnou stránku Bohumír Kroupa).
Již při II. ročníku byla pořádána divadelní škola, kde přednášeli např. Karel Šálek (výtvarník), Dr. Rektorisová (AMU), Karel Texel (režisér z Prahy), Z. Buchvaldek (z divadla v Mostě). Do historie ochotnického festivalu se kromě již zmíněných zapsala řada dalších obětavých lidí, bez nichž by tato vzácná tradice nemohla vzniknout.
Soutěžní, ale nepostupová přehlídka vyspělých amatérských divadelních souborů se koná nepřetržitě již půl století a stala se tak nejstarší přehlídkou tohoto druhu v Severočeském regionu. Po zániku Sdruženého závodního klubu ROH v roce 1991 převzal úlohu organizátora a dramaturga přehlídky divadelní spolek Scéna Libochovice.
Organizace samotné přehlídky (práci přípravnou tím nelze vůbec zjednodušovat), spočívá v tom, že organizační výbor LDL vybírá (na základě osobního shlédnutí) představení, která svým charakterem zapadají do současné koncepce přehlídky. Jsou to především inscenace veseloherního charakteru, určené pro širší diváckou obec, které jsou kvalitní a prezentují se na různých soutěžních přehlídkách. Účastníky Libochovického divadelního léta se tak stávají soubory nejenom severočeské, ale také středočeské, západočeské, pražské, mnohdy i východočeské nebo moravské.. Přehlídka se koná vždy na přelomu května a června, trvá 4-5 týdnů a hraje se převážně v pátek a v sobotu. Kromě představení pro dospělé jsou zařazována i představení pro děti. Zahájení i zakončení LDL probíhá vždy na státním zámku v Libochovicích a je koncipováno jako slavnostní večer s kulturním programem, většinou hudebním. Jednotlivé inscenace hodnotí odborná porota a na závěrečném vyhodnocení, kam jsou pozváni zástupci zúčastněných souborů, předává hodnotné ceny nejen za nejlepší inscenaci, ale i za režii, scénografii, za herecké výkony, uděluje se i cena diváka a několik dalších cen.
Dílčí hodnocení jednotlivých inscenací probíhá veřejně ihned po skončení každého představení a stává se neformálním setkáním poroty, hodnoceného souboru i příznivců z řad diváků.

Libochovické divadelní léto
. Po listopadu 1989 odkoupila dům společnost Hrdina, Tři lípy byly uzavřeny a do roku 1998 tento stav trvá. Majitel chtěl zřídit v přízemí vývařovnu. Město tak přišlo o jediný taneční sál v Libochovicích, stejně tak o sál, kde se odehrálo přes 30.ročníků Libochovického divadelního léta. Poslední akce se konala v r.1993 u příležitosti 100 let školy. Potom byl objekt devastován a v r.2000 koupilo město objekt zpět, opravilo střechu a koncem roku byla provedena nová fasáda včetně výměny oken a dveří v přízemí. V nynější době již budova slouží ke svému účelu jako Kulturní středisko města.



















zpět        vpřed

MENU :

Kapitola :

podkapitola :

podkapitola :